Биохимичен скрининг

  • 578
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 5 989
Поправям си пост n°8.
Чрез втория БХС може да се изчисли не комбинираният риск (който всъщност фигурира в първия БХС), ами интегрираният риск за Даун и Едуардс
Във втория БХС се изчислява също така и рискът от дефект на невралната тръба.

И да, по-лесно би било да си снима резултатите и да каже на базата на какви ехографски находки й препоръчват амнио.
Аз като се замисля - на мен ми предлагаха амнио само заради възрастта ми и едно завишено ЧХГ, без никакви ехографски находки.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 16:30 от Brin de muguet

# 16
  • Мнения: 1
Мами според вас как са моите резултати

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 08:44 от Aysen Ali 759102

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 5 989
Резултатите изглеждат добре.
Но имайте предвид, че това е просто статистика. Важното е какво Ви казват на феталните морфологии.

ПП: добре е да си скриете личните данни.

# 18
  • Мнения: 5
Здравейте,  
След направен втори БХС в 17 седмица резултатите ми бяха 1:723 за тризомия 21, на 28 години съм с първа бременност.
В лабураторния лист пишеше повишен риск от тризомия 21, което доста ме стресна и след разговор с моята АГ тя директно ме насочи съм направата на пренатест. Вчера си пуснах кръв за него и очакваме резултати но съм разтревожена. От първия БХС бях с много добри резултати и сега просто ми изникват въпроси защо ме е пратила на втори БХС и реално резултатите ми наистина ли са притеснителни. Фетална даже още не сме правили, предстои ми след седмица. Просто не знам как ще спя в следващите 10 дена докато чакаме

# 19
  • Мнения: 3 647
Аз знам, че няма смисъл от втори БХС, защото вече показателите се изменят и не показва точно. Щом първия е бил ок, не се притеснявайте. Защо изобщо Ви праща на втори? И то толкова скоро след първия? Обикновено първия БХС с феталната се прави 11-13 седмица. 17-та защо пак? А феталния специалист какво каза? Има ли някакви ехографски находки? Така или иначе и този резултат за мен е с нисък риск, за това че не се притеснявайте. Изчакайте си пренатеста и всичко ще е наред.

# 20
  • Мнения: 7 013
Първата бр правих само един бхс,вс беше ок.
Втората бр реших направо пренатален.
Спокойно вс ще е наред,мисля,че дните бяха 7 за резултат.

# 21
  • Мнения: 5
Аз знам, че няма смисъл от втори БХС, защото вече показателите се изменят и не показва точно. Щом първия е бил ок, не се притеснявайте. Защо изобщо Ви праща на втори? И то толкова скоро след първия? Обикновено първия БХС с феталната се прави 11-13 седмица. 17-та защо пак? А феталния специалист какво каза? Има ли някакви ехографски находки? Така или иначе и този резултат за мен е с нисък риск, за това че не се притеснявайте. Изчакайте си пренатеста и всичко ще е наред.



Феталната още не сме я правили, предстои ми следващата седмица.  Първия бхс го правих 12 седмица със супер резултати и на всеки преглед до сега ми е минавал безпроблемно. Но сега ми насяха един страх от който не мога да се отърся.
Общо взето от форумите се информирах, че този втори бхс не е много надежден, но стискаме палци сега

# 22
  • Мнения: 3 647
БХС се прави заедно с фетална…. Кой доктор ще Ви прави феталната? То първата е в 11-13 седмица. Нещо са Ви наопаки нещата. И накрая тоя пренатест ще бъде супер излишен….

# 23
  • Мнения: 5
БХС се прави заедно с фетална…. Кой доктор ще Ви прави феталната? То първата е в 11-13 седмица. Нещо са Ви наопаки нещата. И накрая тоя пренатест ще бъде супер излишен….




Феталната ще ми я прави доктор в друг град, сега съм 19 седмица. Ами дано се окаже излишен, не ми е за средствата, а за спокойствието на мен и мъжа ми. Първа бременност ми е и малко в движение ги научаваме нещата. Исках от някой, който е минал по този път да разбера дали тези текущи резултати от бхс са ми повод за притеснение

# 24
  • Мнения: 3 647
Вижте в раздела тук има много инфо. По принцип БХС се прави 11-13 седмица заедно с феталната. Втори БХС не е нужен. Ако излезе висок риск, заедно със замерванията от феталната, тогава се праща за амниоцентеза след 16-та седмица. Имам спомен, че пренатест се прави и той до 11-13 седмица, заради фракциите (ако не говоря глупости), но аз реших, че няма да правя такъв и не съм се запознавала подробно с него. Нека някоя запозната дама да се включи. Но имам опасения, че в 17-та седмица пренатест може да не е толкова полезен, а и ненужен… не знам.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 5 989
Аз знам, че няма смисъл от втори БХС, защото вече показателите се изменят и не показва точно.
Първият и вторият БХС са различни.
Първият се прави 11-13+6гс заедно с ехографско изследване (не е задължително да е цяла ФМ), вторият около 15-17гс.
За първият се мери нухална транслусенсия, за вторият БХС - не.
За първият се изследва РАРР-А (плацентарен протеин). За вторият БХС се изследва AFP (алфа-фетопротеин) и свободен Естрадиол (uE3).
Ако е правен първи БХС, за вторият се гледат измерванията на бебето от първия БХС.

Имам спомен, че пренатест се прави и той до 11-13 седмица, заради фракциите (ако не говоря глупости), но аз реших, че няма да правя такъв и не съм се запознавала подробно с него. Нека някоя запозната дама да се включи. Но имам опасения, че в 17-та седмица пренатест може да не е толкова полезен, а и ненужен… не знам.

Пренатален ДНК тест (PrenaTest е марка, един от многото пренатални тестове) може да се прави от 10гс до 20-21гс (стига резултатите да излезнат преди крайният срок за аборт по медицински причини, който е някъде около 22гс.)
Аз съм правила пренатален тест в 19гс и в 11гс.
Нещо не разбрах - Как така пренаталния тест не е полезен или е ненужен? БХС е просто една статистика, а пренаталния тест изследва ДНК-то на самото бебе. Даже в 17 гс ще има много повече фетално ДНК, отколкото в 10гс.
Ненужен ? Тук вече всеки си преценява доколко му е важно да знае дали бебенцето е засегнато от даден синдром - това един (или два) БХС не може да го каже, за разлика от един НИПТ.

Последна редакция: вт, 30 апр 2024, 19:38 от Brin de muguet

# 26
  • Мнения: 5






Аз знам, че няма смисъл от втори БХС, защото вече показателите се изменят и не показва точно.
Първият и вторият БХС са различни.
Първият се прави 11-13+6гс заедно с ехографско изследване, вторият около 15-17гс.
За първият се мери нухална транслусенсия, за вторият БХС - не.
За първият се изследва РАРР-А (плацентарен протеин). За вторият БХС се изследва AFP (алфа-фетопротеин) и свободен Естрадиол (uE3).
Ако е правен първи БХС, за вторият се гледат измерванията на бебето от първия БХС.

Имам спомен, че пренатест се прави и той до 11-13 седмица, заради фракциите (ако не говоря глупости), но аз реших, че няма да правя такъв и не съм се запознавала подробно с него. Нека някоя запозната дама да се включи. Но имам опасения, че в 17-та седмица пренатест може да не е толкова полезен, а и ненужен… не знам.

Пренатален ДНК тест (PrenaTest е марка, един от многото пренатални тестове) може да се прави от 10гс до 20-21гс (че и след това, стига резултатите да излезнат преди крайният срок за аборт по медицински причини, който е някъде около 24гс.)
Аз съм правила пренатален тест в 19гс и в 11гс.
Нещо не разбрах - Как така пренаталния тест не е полезен или е ненужен? БХС е просто една статистика, а пренаталния тест изследва ДНК-то на самото бебе. Даже в 17 гс ще има много повече фетално ДНК, отколкото в 10гс.
Ненужен ? Тук вече всеки синю преценява доколко му е важно да знае дали бебенцето е засегнато от даден синдром - това един (или два) БХС не може да го каже, за разлика от един НИПТ.



В 12г.с съм правила първи бхс+ ехографски преглед, от които всичко ми беше в норма
След втори бхс в 17 г.с ми излезе 1:723 тризомия 21,на лабораторния лист пишеше "повишен риск" и сега направих точно Пренатест, който се изпраща в лаборатория в щатите.
Струва ми се, че паникьосват излишно с тези статистически, но всъщност стресиращи за една майка скрининги.

# 27
  • Мнения: 3 647
Не знаех, че има и втори БХС. На мен такъв не ми е правен. Изрично попитах АГ дали трябва с втората фетална да правя и БХС. Алфа-протеин и Естрадиол не ми е тестван, а и не съм засичала тук по темите някой да е споменавал такива изследвания. Даже не знам какво показват.
За пренатест (знам, че е марка, но е нещо като нарицателно, както памперс, например) имах предвид ненужен, ако се прави в по-късни седмици, но отбелязах, че не съм сигурна. Имам спомен, че е излишен в по-късните седмици, но не помня до коя е удачно да се прави. Иначе съм наясно, че пренатест е по-сигурен от БХС, но ако БХС и феталната са ок, за мен са много пари за пренатест, разбира се, всеки си преценя за себе си, но понякога се злоупотребява със страха на бъдещите родители. Разбира се, ако има съмнение за някой синдром, трябва да се направи и пренатест, но ако няма съмнения от първите изследвания, аз не бих, както и направих. Въпроса е тук, че на жената не са й правили още фетална, а тя (по принцип) върви с първия БХС.

Общи условия

Активация на акаунт