Страсти - ясли и градини в София, кампания 2024/2025 - Тема 1

  • 6 894
  • 180
  •   2
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 156
От предишния коментар се подсетих да попитам - дали знаете дали ако им пускат детски обикновено го правят от телевизор и децата не са близо до него? Предполагам, че няма да им пускат от телефони и т.н..... Всякакви детски са вредни, но гледането от близо може да доведе многа бързо до жестоко късогледство при децата...

# 121
  • Мнения: 8 897
Как да се ориентирам къде детето има най-голям шанс за прием? Посочила съм най-близките до нас детски градини с яслени групи, но в района има още. Детето е с 13 точки и ме съмнява да има някакъв шанс на фона на толкова много с 16.

Направо не ми се коментира формирането на сбора и критериите - за мен е несправедливо да няма точка защото няма братя и сестри с малка разлика или близнак.

# 122
  • Мнения: 62
За пръв път чувам, че на деца се пуска телевизия в яслата/градината.
Ако сте чували за някоя конкретна градина кажете, за да я махам от списъка...

# 123
  • София
  • Мнения: 2 681
В много градини се пускат детски на децата. Това, че не го пише на заглавната им страница, не значи, че не правят. Много други неща се правят, но не е това темата.
Относно как да си проверите шансовете - влизат си в профила - кандидатури - кликвате на градината и разглеждате списъка на чакащите. Това е просто ориентир, защото той е динамичен.

# 124
  • Мнения: 875
Как да се ориентирам къде детето има най-голям шанс за прием? Посочила съм най-близките до нас детски градини с яслени групи, но в района има още. Детето е с 13 точки и ме съмнява да има някакъв шанс на фона на толкова много с 16.

Направо не ми се коментира формирането на сбора и критериите - за мен е несправедливо да няма точка защото няма братя и сестри с малка разлика или близнак.

Не знам за кой район ще кандидатствате, но с 13 т ще е трудно. Не избирайте само най-близките, а тези в които има реален шанс с 13 т.

# 125
  • Мнения: 5 022
Как да се ориентирам къде детето има най-голям шанс за прием? Посочила съм най-близките до нас детски градини с яслени групи, но в района има още. Детето е с 13 точки и ме съмнява да има някакъв шанс на фона на толкова много с 16.

Направо не ми се коментира формирането на сбора и критериите - за мен е несправедливо да няма точка защото няма братя и сестри с малка разлика или близнак.

Ориентирате се като отворите таблицата със свободни места в съответната градина и видите колко деца са с вашия брой точки или повече. С 13 точки няма шанс, да. Кандидатствайте си обаче, защото е условие за получаване на компенсации. Намерете и капарирайте навреме добра частна ясла, даваща точка, защото местата там също много бързо свършват и търсенето е повече от предлагането, и си стискате палци след 2 години за държавна градина, ако сте против частните. Успех

# 126
  • Мнения: 663
От предишния коментар се подсетих да попитам - дали знаете дали ако им пускат детски обикновено го правят от телевизор и децата не са близо до него? Предполагам, че няма да им пускат от телефони и т.н..... Всякакви детски са вредни, но гледането от близо може да доведе многа бързо до жестоко късогледство при децата...

В нашата група имат един телевизор на стената и проектор. Синът ми е казвал, че и на двете са им пускали филмчета. За общинските ясли нямам наблюдение, той ходеше на частна.

# 127
  • Мнения: 5 022
Масово чувам оплаквания от пускане на ТВ, включително родителите събират пари да се купи ТВ за групата. Хайде, не масово, но не е и изключение.

# 128
  • София
  • Мнения: 581
По темата за ТВ, за съжаление от личен опит зная, че редовно пускат на децата, лично са ни събирали пари за да се закупи ТВ с всякакви оправдания.Angry
Скрит текст:
става въпрос за 38 и 171

# 129
  • Мнения: 2 867
Знам, че не съм много по темата, но не се ориентирам къде да попитам, а и сме по една наредба. Какви документи са необходими за записване на прието дете в ПУК в училище? В ИСОДЗ и сайта на училището няма никаква информация на този етап. Пак ли трябват служебни бележки, копия от трудови книжки, нещо от градината трябва ли?

# 130
  • София
  • Мнения: 16 070
Питай в у-щето. За внука държаха на имунизациите, бележка от ЛЛ. Но той дойде от чужбина.

# 131
  • Мнения: 35
Тази година бройките в градинска група са пълна трагедия 😩 В Красно село, и трите градини, които са ми на пешеходно разстояние, са с прием, съответно 3, 5 и 7 места за '21 набор. Буквално няма почти никакъв шанс за децата с 15т., които не са ходили на ясла. Все едно сме го пожелали да е така. Много е неприятно. Втора година ще ходим по мъките с тези кандидатствания. Преди 7 години същата ситуация се получи и с първото ми дете, ама частните ясли и градини вече не са толкова евтини, както тогава. Значи при кандидатстването в I клас, районното училище трябва да е най-близкото до постоянния ти адрес. А защо това да не важи и за 2-3 годишните? За мен не е ок да ми предлагат по-нататък свободно място в градина, която е в другия край на района ми и да трябва да пътувам 5-6 спирки с автобус, сутрин и вечер, до там. Че и детето да тътря в студ и пек в час пик. Няма логика за мен 🤷

# 132
  • Мнения: 854
Тази година бройките в градинска група са пълна трагедия 😩 В Красно село, и трите градини, които са ми на пешеходно разстояние, са с прием, съответно 3, 5 и 7 места за '21 набор. Буквално няма почти никакъв шанс за децата с 15т., които не са ходили на ясла. Все едно сме го пожелали да е така. Много е неприятно. Втора година ще ходим по мъките с тези кандидатствания. Преди 7 години същата ситуация се получи и с първото ми дете, ама частните ясли и градини вече не са толкова евтини, както тогава. Значи при кандидатстването в I клас, районното училище трябва да е най-близкото до постоянния ти адрес. А защо това да не важи и за 2-3 годишните? За мен не е ок да ми предлагат по-нататък свободно място в градина, която е в другия край на района ми и да трябва да пътувам 5-6 спирки с автобус, сутрин и вечер, до там. Че и детето да тътря в студ и пек в час пик. Няма логика за мен 🤷
Изобщо не е измислено.
Вместо да си ходи детето на градина във района те ще карат детето да пътува рано сутринта за да ходи на градина във друг район.
Ще дам пример. Детето живее във Люлин
а е  записано във Красна Поляна да посещава детска градина.
И така например дете от Красна Поляна няма  място за него във собствения си район където живее.

# 133
  • Мнения: 35
Нямам думи. С риск да обидя някой живущ в Манастирски ливади, ама да им построят най-накрая на двата квартала училище и градини, че в южните райони стана "пренаселено". И от Столична община да се поспрат малко с даването на разрешителни за строеж в кварталите, където буквално се е изчерпал капацитета. Нови и нови кооперации, населени все с млади семейства с деца, а къде ще ходят на ясли и градини.....дреме им 🤬🤬🤬
По нататък тези, на които им предстои кандидатстване в първи клас, ще видят и там за какво става дума. То не са смяна на адреси, ежедневно молене в училището, което не е районно, но пък е желано.  Деца, които до септември не са били приети там, защото са четвърта група и нямат шанс, изведнъж, за един уикенд, стават трета група и РУО са длъжни да им отпуснат места. Такива шашми стават и там и то с помощта на директорките. Деца, които не трябва да учат там, хоп и ги приемат.  Грозна работа. И това за сметка на някое дете, което пък му е район.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 14:38 от madreto

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 6 009
Значи при кандидатстването в I клас, районното училище трябва да е най-близкото до постоянния ти адрес. А защо това да не важи и за 2-3 годишните? За мен не е ок да ми предлагат по-нататък свободно място в градина, която е в другия край на района ми и да трябва да пътувам 5-6 спирки с автобус, сутрин и вечер, до там. Че и детето да тътря в студ и пек в час пик. Няма логика за мен 🤷
Това не може да се случи и за яслите/ДГ, защото просто няма достатъчно ясли/ДГ от една страна. А от друга са много лошо разпределени в адм. район.
Затова не се прие, както е при 1-ви клас, всяка ДГ да си има прилежащ район, ами се кандидатства по адм. район

Общи условия

Активация на акаунт