Страсти - ясли и градини в София, кампания 2024/2025 - Тема 1

  • 6 178
  • 164
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 723
Има и градини с повече места, трябва да се разгледат всички по списък(дълго и досадно).
Аз например имам опит със самостоятелна детска ясла, когато кандидатствах с баткото бяха обявили 130 свободни места. Влизаха деца с много малко точки.
Сега я погледнах информативно, обявили са 60 и няколко места. За момента влизат всички с 13 точки, тези с 12 са за жребий.  Но има време да се запишат още деца там.
Та влизате и гледате на рес къде колко места има.
Тази за която говоря е 41 Ябълкова градина в Люлин, сравнително близо до метро станция. Ние ходехме с метрото.

# 106
  • Мнения: 125
Някой има ли отзиви за яслените групи на 99 Брезичка и 8 ДГ Елка Петрова в Красно село? Simple Smile

# 107
  • София
  • Мнения: 648
Здравейте. Дали някой би могъл да напише отзив за ДГ19 Света София и ДГ141 Славейкова поляна сграда 2 в квартал Лозенец? Ако има информация за учителките на дечицата,които завършват сега,би било чудесно Simple Smile

# 108
  • Мнения: 872
Здравейте, има ли детски заведения в София, които приемат деца с по-малко точки, например в крайни квартали и отдалечени места? Питам, защото за набор 2022 мисля, че нямаме изобщо шанс за ясла, а една майка ми спомена, че приемали и с 0 точки някъде си.... Rolling Eyes

В края на 2022 г моето момче го приеха с 9 т в СДЯ в Кремиковци. Като изключим голямото разстояние Бъкстон - Кремиковци бях много доволна. И не съжалявам, че детето ми ходи там 9 месеца.

# 109
  • Мнения: 1 149
Детските градини по селата са просторни и зелени. Определено изглеждат страхотно, но е много трудно за работещ човек да се справи с четири пъти изминаване на разстоянието до там на ден....

# 110
  • Мнения: 2 481
Съдейки по точките, едва ли имат проблемите на работещите хора.

# 111
  • София
  • Мнения: 16 053
Съдейки по точките, едва ли имат проблемите на работещите хора.
 
А ако все пак и искат да почнат работа, да са сред хора и да имат и други ангажименти, какво правим?
Сега сериозен въпрос - внуците се прибраха с майка си от чужбина преди месеци.
Баткото/2018 г/ е на предучилищна в близкото у-ще, то нали е задължително и го приеха края на 2023 г.
Малката /2021г./ кандидатства и е с 13 т. Дали има шанс не знам, надявам се. Ходила е на ясла в Герм, иска и тук да е с деца, отегчава се в къщи.
Майката няма как да започне работа - гледа я в къщи.
Има ли нещо полезно за завърнали се от чужбината дечица?
Не, че искаме да предредим софиянчетата, но и тя да е сред наборчета и майка и да започне работа и да е сред себеподобни.
Просто питам, нищо не ми е ясно в системата.

# 112
  • Мнения: 5 018
Моята дъщеря е 2021 и в Лозенец например шанс нямаме. В добрите градини, децата с 16 точки ще са на жребий, в тези с по-кофти отзиви десетки деца с 15 точки ще са на жребий за 1 място. С 13 точки шанс евентуално би имало в почасова организация, но пак с късмет и по-нежелана градина и евентуално по-далечен квартал.

Почасовата организация е да ходи по няколко часа на ден преди обяд, но няма закуска и обяд, тоест детето се оставя към 9 и се взима в 12 часа.

Кандидатствайте, пък ако не стане, пуснете я в частна градина и ще взимате компенсации, те са в размер май около 400-450 лв. Тази сума покрива между 1/2 и 1/3 от таксата на частна градина.

# 113
  • Мнения: 3 927
Мен ситуацията в Лозенец искрено ме смути, аз не вярвах, честно. Имам близка, с дете именно 21 набор. Лошо ми стана, когато видях, а тях на ясла ги приеха сравнително лесно и има точка също, но какво от това, за тази, която беше до тях и искаше при 34 места по общ ред чакащите с 16 точки са 56.

# 114
  • Мнения: 1 396
Всички зависи от района, а не кои градини са ,,добри” и ,,лоши”. Има райони, в които положението е безнадеждно. Компенсацията от тази година е 520 лв., но големият проблем е, че я изплащат много нередовно, в противен случай аз нямаше и да искам да отидем в държавна ясла.

# 115
  • Мнения: 5 018
По принцип аз така или иначе предпочитах конфигурация частна градина плюс компенсации, но истината е, че таксата на добрите частни градини взима предвид компенсациите. Тази, която сме харесали, е 1450 лв основна цена, без допълнителни дейности (10 лв на дейност на седмица, като децата масово ходят на 4-5 дейности) и без храна (350 лв на месец, като това не включва закуска). И далеч не е най-скъпата в квартала, по-скоро средна работа и със силно невпечатляваща база, но уж добри отзиви за отношение и обучение и малки групи. Та дори с компенсациите, се получава към 1400-1500 на месец чисто.

"Евтините" частни градини в квартала, които дори не са градини, защото нямат лиценз за такива, без особени претенции за добра грижа и обучение, а просто непретенциозно място, където да ти гледат детето, докато работиш, за 1000-1200 лв с храната. Та по-добре още малко отгоре да дадеш, но поне да знаеш защо.

Не знам наистина как се оправят хората със средни за страната доходи, струва ми се непосилно. То единият от двойката работи само за да ходи детето на градина.

# 116
  • Мнения: 1 149
Не съм виждала такива цени при частните ясли. Все са били с храна, която се включва.
Когато правя сравнение между частни и държавни, едно от нещата, които ми се набива в очи, е, че помещенията на държавните са правени за детски заведения и почти винаги са по-просторни, дворовете са големи и хубави.  Много често при частните не е така.

# 117
  • Мнения: 663
Извинявам се за отклонението от темата, но Макарон, за какво по-точно ще плащате 1450 лв на месец, след като храната и допълнителните дейности не са включени?
От чисто любопитство коя е градината? Тези, които аз съм гледала са по ок.1000-1200 лв. и нищо допълнително не се заплаща.

# 118
  • Мнения: 852
Не всеки може да си позволи такива цени за частна детска градина.
Има много родители които не могат да си го позволят.
Като го правят задължително детето да тръгне на 4 години първо да осигурят място за децата след това да го правят задължително посещението на градина.
Малкия е набор 2020 г Ноември а и колко деца негов набор не са приети .
Ако него приемат и при трите класирания си го оставям във вкъщи и сама ще си го уча.
Във Коледарче до Тина Киркова градината сме на 4 място .
Ние като 3 членно семейство не можем да си позволим частна детска градина.
От Отдел Образование са длъжни да намерят места за 4 годишните след като вече е задължително.
И на мен ми се работи вече друго е да си сред хора .А детето си иска при децата.
Успех на класирането на всички.
Бъдете здрави

# 119
  • Мнения: 18
Здравейте!
Тази година ще кандидатстваме за 1ва яслена група, детето ми е 23ти набор. Имаме 15т в район Триадица и явно най-голям шанс имаме за прием в 21. СДЯ Бон- бон и 35. Вълшебство. Дали може някой да ми даде актуален отзиви за тези  две ясли?
Интересувам се основно от отношението към децата, плавността на адаптацията и това до колко ги извеждат навън и дали им пускат телевизия. Кпя от двете е по-добра по тези критерии?
Изчетох старите теми, но не успях да намеря актуална информация и ще се радвам да се включите с отговори. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт