Козунаци 2024

  • 20 048
  • 384
  •   12
Отговори
# 195
  • In transit
  • Мнения: 11 864

И основният ми въпрос- каква е тайната на леките и въздушни козунаци? Не знам дали ще ме разберете. Мечтая си да направя козунак като купешките и се чудя къде им е тайната - дали яйцата са по-малко или пък мазнината? Как се постига тази лекота на тестото- подобно на бриоша? При питките толкова въздушни ми се получават постните питки с мая. Другите пак са много хубави, на конци, но я няма тази ефирност. Детските ми спомени са точно за такива козунаци и съвсем не говоря за сладък хляб. Баш козунак си беше и оставаше мек по 4-5 дена.
 Колкото и рецепти да пробвам, тестото се получава превъзходно( 12-13 протеин в брашното,  7 гр суха мая на 1кг брашно), но след изпичане ми стои някак плътно. Давам си сметка за наситените вкусове- мляко, масло, захар, но ми се иска да успея да направя “лек” козунак.

За мен, получаването на леки и въздушни козунаци се дължи на по-високия протеин, доброто измесване, по-малко количество захар в тестото, не много дълго печене. Повечето козунаци ми се получават точно леки и въздушни. Може да разгледаш рецептите ми, но този бриош е точно такъв, като описаното от теб.
Колкото до това, че купешките издържат по 4-5 дни се дължи на добавените консерванти в тестото.

Фортуна, категорично не препоръчвам да се ползва функцията пара на фурната за козунаци. По няколко причини. 1. Имам такава и е комбинирана с вентилатор; 2. Тази функция е проектирана да работи фурната, като конвектомат, т.е за меса и риба, не за хляб; 3. За хляб не работи добре, дори за такива с квас, именно заради вентилатора, пробвано многократно. Само за някои видове хляб/багети е ок и пак с много внимание и разбиране се действа; 4. За богати теста, като козунак и други с повече мазнина не се препоръчва използването на пара, защото може да доведе до обратен ефект, освен това за ползването на пара трябва да познаваш добре тестото колко е втасало, за да прецениш колко време пара да му пуснеш, иначе рискуваш да получиш много лош резултат.

# 196
  • Sofia
  • Мнения: 21 666
Морена, непременно ще опитам и този вариант. Виждам, че маята е 8гр за 500 гр брашно. За 1 кг брашно удвояваш ли маята? И още един въпрос. Как се получава така, че не ти лепне тестото , като на клипчетата? При подобни пропорции, с 500 гр брашно, тестото ми става сравнително меко и съответно лепне. Тогава измествам или с още брашно, или с мазнина според рецептата. А при тебе виждам, че е гладко и стегнато, без да е мазно или около него всичко да е набрашнено.
Да за други пропорции всичко се коригири - удвоява, утроява и т.н.   Измесвам с мазнината, а тестото спира да лепне с месенето/ с развиването на глутена.

# 197
  • София
  • Мнения: 1 488
В тази форма пека от години, фурната ми е на три месеца, не е това.
Мая сложих около 25 грама на малко повече от половин килограм брашно.
Може и от фурната да е. Имах преди хубава марка нова фурна, която обаче на програма горен и долен реотан, печеше супер слабо отдолу. Трябва да понатрупаш опит с различните програми. Аз затова се очудвам на съветите за печене задължително без вентилатор, първо защото си е до фурна, второ, защото има два вида програми с вентилатор - такава, ако фурната е с кръгов реотан и програма горен и долен с вентилатор. Зависи и от нагряване, мощност на нагревателите - опит си иска. Виждала съм страхотни печива и на вентилатор с кръгов реотан.

# 198
  • Мнения: 2 490
Моята е Беко, също използвам вентилатор в зависимост от печивото.

# 199
  • Мнения: 2 849
...........
Sisly, много добре ме разбра! Изглеждат точно като това, което търся. Може ли някаква ориентировъчна рецепта?
Заповядай:
Скрит текст:
Това е рецептата с мая:
Удобна е за проба, защото количеството е малко. За повече се удвояват количествата.

250 гр. Брашно + около 30-50 гр. ако се наложи да се добави и за размесването;
90-150 гр. Захар ( според предпочитанията, моят е с 80 );
2 бр. Яйца (от които оставям 1/2 от белтък или жълтък за намазване);
50-60 г. Мляко;
30-40 гр. Мазнина (моят е с мас)
3 гр. Суха мая.
Настъргана лимонена кора.
Ванилия.
За плънката - кой каквото обича - волна програма. Simple Smile
Поръската е от бадемово брашно, кристална захар и парченце масло, стрити на трохи.

Като смеся продуктите, оставям за 30 мн. да си почине. Размесвам колкото да добавя на части мазнината и пак почивка за 30 мн. При третото оформяне, тестото се усеща стегнато и гладко и не меся повече. Тестето трябва да е меко, но стегнато. Като се оформи топка, да не се сплесква и разтича.

Втасване до удвояване на обема и оформяне.

Когато е оформен и поставен в съда за печене се изчаква да увеличи обема си на 98%.
Пека без вентилатор. Загрявам фурната на 200 гр. и слагам да се пече. След 7-8 мин. отгоре порозовява леко, тогава намалявам на 160, слагам отгоре фолио и допичам до готовност. Не ги препичам много за да не съхнат, обичаме ги златисти и равномерно опечени от всякъде. За това и напоследък за намазване предпочитам белтък, прави гланц отгоре, но не потъмнява прекалено и цветът е равномерен.
С този метод на месене и кифличките стават много въздушни и леки. Като облачета:


Скрит текст:

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 09:43 от Sysly

# 200
  • Мнения: 2 482
Трудно меся, ако брашното е с високо съдържание на протеин, някак е прекалено еластично и трудно се поддава на обработка.

# 201
  • Мнения: 2 849
Трудно меся, ако брашното е с високо съдържание на протеин, някак е прекалено еластично и трудно се поддава на обработка.
Няма да месиш до припадък, пробвай метода с почивки за да даваш време на тестото да се отпуска. След като е оставено тестото за 20-30 мин. се отпуска и позволява месене. Когато усетиш, че се съпротивлява, пак го остави за 10 - 15 мин. и така....На тестото със силното брашно не му е необходимо прекалено измесване, то си работи самичко, има силата. Трябва само време и търпение. Simple Smile

# 202
  • Sofia
  • Мнения: 21 666
Трудно меся, ако брашното е с високо съдържание на протеин, някак е прекалено еластично и трудно се поддава на обработка.
Аз напоследък го разреждам с малко (30%) нископротеиново, не за месенето, но предпочитам да не са толкова жилави конците и затова. Simple Smile

# 203
  • Мнения: 2 849
Моето брашно е с 10,80 протеини и стават много нежни конци. Но аз използвам възможно най-малко мазнина и яйца, не прекалявам и със захарта, както и с измесването.

# 204
  • Мнения: 189
Sysly, може ли твоята рецепта и указания за измесване и втасване?

# 205
  • Мнения: 2 849
Sysly, може ли твоята рецепта и указания за измесване и втасване?
На предната страница я има. Ето повече за метода на месене:
Скрит текст:
Като се смесят всички продукти (без мазнината) се получава лепнещо тесто, което оставям за 30 мин. за да се хидратира брашното и да си образува глутеновите нишки. Не меся, не бия и не тероризирам нито тестото, нито себе си. Simple Smile
След около 30 мн. тестото вече е стегнато и се меси без да лепне. Ако продължава да лепне се добавя още малко брашно при размесването (достатъчно е да се набрашни плота).  В случай, че е добавено брашно, тестото пак трябва да "почине" в купата 15 мин. за да се отпусне .

Вадя го на плота и започвам да прибавям мазнината на части (слага се малко и се меси докато стане хомогенно тесто, после пак още малко и така докато поеме цялата мазнина). Оставям настрана малко от мазнината за разточването ако е необходимо и оставям пак тестото за 30 мн.
Установих, че е безсмислена цялата хамалогия по задължителното месене до откат. Тестото само си образува така бленуваните конци, а аз през това време си пия кафето и зяпам в "мамата". Grinning

След третата почивка, се усеща как тестото е гладко и стегнато и лесно се оформя на топка. В затворен съд оставям да втаса.
Когато е готово, разделям, оформям топчета и оставям отново за почивка. 15-20 мин. са достатъчни за да се отпусне и да позволява да се разточва лесно и без усилие.

В предишната тема съм го публикувала също.

# 206
  • Sofia
  • Мнения: 21 666
Сисли, твоята рецепта  е просто половината на моята с 500г брашно, съответно  са почти същите грамажи и не е само при теб малко мазнината,  яйцата, захарта...

# 207
  • Мнения: 2 849
Морена, и аз го забелязах. Втората част от твоята рецепта прилагам, когато искам да съм свободна или се налага да пека твърде късно вечерта. Тогава мятам тестото в хладилника да се домесва само, само го премесвам преди това. Simple Smile

# 208
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 176
И основният ми въпрос- каква е тайната на леките и въздушни козунаци?
Следвай рецептата.

# 209
  • Sofia
  • Мнения: 21 666
И основният ми въпрос- каква е тайната на леките и въздушни козунаци?
Следвай рецептата.
Аа, определено не е това тайната - следването на някоя рецепта..... освен ако не се ползват съвсем същите продукти, в абсолютно същия грамаж и има същите условия в дома.

Общи условия

Активация на акаунт