Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 19 202
  • 541
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 585
Аз бих предложила друга гледна точка - голям имот може да се отдаде дългосрочно на семейство. Да, може да изглежда, че амортизират повече, но това семейство ще живее там. Ако се пусне с условие без домашни любимци, какво толкова може да стане? Да има нужда от основно чистене, децата да надраскат някоя стена? Какви партита смятате, че организират такива хора? Това е панелка в Младост 4, не мезонет на някой, който ще кани поток от хора всяка седмица. Семейство с деца би било склонно да си добави свои мебели и да не обзавеждате напълно, например може едното дете да е бебе, може да растат, не знаете от какви легла и гардероби биха имали нужда.

По-често съм срещала оплаквания от "самотни" наематели, които живеят сами или със съквартиранти в малки жилища.

Това, че някой живее на по-мърляво, банята не се мие често, а подът се чисти от дъжд на вятър, не е голяма трагедия. Предполагам, че питащият няма да прави супер лукс, че да го яд, ако минават с обувки по килим за няколко хиляди и не бършат редовно дизайнерските шкафове.

Ако е без изолация, апартаментът среден ли е? С какво изложение?  Топъл, студен?

Честно казано, рядко съм срещала толкова криви стени и тавани, че да се нуждаят чак от специално изправяне с гипскартон. При добро замазване и шпакловане една боя от време на време е напълно достатъчна.

# 46
  • Мнения: 4 411
Дългосрочен наем е подпазарен наем. Нещо от рода на 600-700 лв, което означава никаква възвращаемост преди 15-20 г евентуално.
1.Какви партита смятате, че организират такива хора?  



 2.Честно казано, рядко съм срещала толкова криви стени и тавани, че да се нуждаят чак от специално изправяне с гипскартон. При добро замазване и шпакловане една боя от време на време е напълно достатъчна.
1. Например детски партита, рождени дни, именни дни, тийнейджърски партита , купони и такива съвсем  нормални
събирания, които много хора  и с основание избягват на правят в домовете си.
2,Без хубав вид на тавани и стени , а и още много вложения няма как да се вземе  дори близо до посочения наем от 1500 лв с който се покрива ремонта и обзавеждането за  тази квадратура за 5г.Изправянето с гипскартони е по-евтиния вариант. Без тях шпакловката и шкуренето минават през няколко етапа с повторения и цените са на квадратен метър, като се смятат всяка  ръка отделно.  Цените са обявени на сайтовете на повечето фирми, които се занимават с това. Много е важно да се наеме добър майстор, а това е скъпо. Стените са най- уязвимото и в същото време най-видното  нещо. Мазни петна от ръчички не се заличават с латекс, а избиват върху него. Махат се с изчегъртване на слоеве мазилка до чисто и последващо шпакловане.
Тапети също не са никак бюджетно решение. Хубав тапет излиза по-скъпо  от шпакловки, а евтин е  за подмяна  за година-две.
В малкото жилище най-много да се наложи  само едно хубаво почистване.

Опитайте ако не вярвате.

Последна редакция: пт, 05 апр 2024, 12:58 от mamamari

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
mamamari, дъщеря ми нае преди месец в София тристаен за 1300 лв. във вид, съвсем неотговарящ на описаната от теб представа за перфектност. Няма да споменавам колко огледа бяха направени преди това на тристайни в диапазона 1300-1500, съвсем не "супер лукс". Наетият апартамент няма съдомиялна и хладилникът е стар. Гараж и паркомясто няма. Ти кога нае за последно, колко огледа направи?
Изцяло ти е погрешна посоката на разсъжденията за това как трябва да се отдава и в какъв вид се отдава жилище под наем, вероятно и затова не ти излизат числата (цифрите са от 0 до 9).
И подпазарният наем е наем и доход, ако нямаш пари да направиш от панелката гипскартонов дворец. А има и хора, които ще поддържат жилището като свое, че и ръка ще целуват, защото знаят, че няма да намерят друго на такъв наем. Ще пазят и ще са благодарни.

А ако чак толкова не му се занимава на човек, или го е страх - има фирми за управление - Vessela Nickolaeva предложи. В София са няколко. Нито ремонти ще правиш, нито сметки ще следиш, само ще си получаваш наема, че и ще ти го актуализират даже.

# 48
  • Мнения: 4 411
Tintina, ти обеща на жената 1500 лв наем и никакви
Цитат на: Tintina нотариални такси, данъци срещу един от
[quote author=Tintina link=topic=1643714.msg47846436#msg47846436 date=1712244642
.... нерви и куп пари за ремонти, нотариални такси, данъци срещу един от 1500, ама без разправии.
и я подведе, вярвам неволно и за двете неща. Не скачай срещу мен, а срещу пазара.
Аз само показах как изглеждат цифрите, защото съм била от другата страна и съм  си платила за опита, който споделям.
Не съм задължила никого да ме чете или да го уча какво да прави. Ще се научи и сам.

# 49
  • Мнения: 4 585
А защо да го дава на под пазарен наем? Така даваше близък - да кажем 200 лв, даже по-скоро 100 под пазарните цени, това преди две години, напълно обзаведен, малко ползван апартамент, нормален вид и ремонт, евтини мебели, наполовина реална площ, около 50 кв използваема.
Задържа го нисък наема доста време, защото наемателите, семейства с деца, поддържаха добре, бяха точни, а на него пари не му трябваха спешно. Партита за деца и пр.вече масово се правят навън. Каква е вероятността да попадне на хора, които ще плащат нисък наем, няма да поддържат и ще правят купони у тях?

Имам малко дете. Много добре знам как се чистят лепкави ръчички. Определно не и с къртене на мазилка. Да не мислите, че непременно ще дойде семейство наематели, чието дете ще си топи ръцете в олио и ще пипа стените?

Семейство с малко дете, което цапа, може да дойде и в малко жилище.

# 50
  • София
  • Мнения: 16 055
И mamamari и Tintina са прави за себе си.
Докато ви чета внучката/2 г/ докопа молив, развихри се  и ми нарисува стената. Моля за указания как да почистя - латекс е, върху стари тапети.
Сега сериозно - панела в Младост бих го поразчистила, но  без голям ремонт. Цената - пазарна за квартала, колкото изкара. След време - като го омърлят много и вече за нищо не става ще го продам и ще купя нещо друго.
От 2004 г. практикувам горния съвет за двустаен панел в Лозенец. Ами наемат го хората, не се цупят, че няма гипсови стени, идеална баня  и външна изолация. Ремонт нямам намерение да му правя.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Бял латекс чистя с обезмаслител или разредена белина в зависимост от произхода на петната.

# 52
  • Мнения: 4 411
Има едни миещи се фулмастри. Щетите падат само с леко влажна гъба без препарати.
Потърсете и му вземете на детето.

# 53
  • Мнения: 4 585
Има латекс, който се чисти лесно с гъба. Редовно чистя накапан латекс в кухнята до миялната. Кафе, мазни пръски, какво ли не. Мие се. На Оргахим е, ако ви интересува. Има хубав грунд отдолу. Доста по-скъпият вариант на витекс в коридора не се чисти така лесно. И той е с хубав грунд, добре измазан. Не си заслужаваше парите, ако е за нещо под наем, съвсем. Има и грундове, които не позволяват задържане и проникване на петна, за да може после лесно да се чисти латекса, а ако се налага, да се минава само един слой. За коридор и кухня нелошо решение е лак за стени, има и матов - пази идеално и се изтрива лесно.

# 54
  • София
  • Мнения: 16 055
Благодаря за съветите.
Знам, че е извън темата.
За сега ще остане така - да дращи бабината. Имаме и водни маркери, но си иска молива.
Мисълта ми беше, че ако имота е на удобно и търсено място няма нужда да се прави скъп ремонт. Да е чисто и прилично, пък 50 - 100 лв по-малко не са проблем. Кастинга на наемателите е важен. Подбор и обмисляне преди да пуснете първия пожелал апартамента.

# 55
  • Мнения: 14 638
Цитат
От 2004 г. практикувам горния съвет за двустаен панел в Лозенец. Ами наемат го хората, не се цупят, че няма гипсови стени, идеална баня  и външна изолация. Ремонт нямам намерение да му правя.
Лозенец е много вървежен.Май наемателите са по-придирчиви в не толкова желани локации. Thinking Интересно какви са наемите във ''Връбница''  и ''Надежда''?Просто така ми хрумна,ще погледна от чисто любопитство.

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Придирчивостта е въпрос на манталитет, а не на местоположение.
Май е видно кои градове ще се залюдяват, а кои - не.

https://www.investor.bg/a/534-novini/392088-pazar-na-dve-skorost … Lv0-i6Vry0ZG5JHAM

# 57
  • Мнения: 178
Досега в София съм купувала за под 1000 евро кв м с цел инвестиции и на зелено. Да, чака се ужасно много време. Над тази цена(или поне над 1200) не виждам добра възръщаемост спрямо наем. За мен добро ROI е под 16 г., а с много цени става безумните 22-25г.
Личното ползване е лоша инвестиция, често е емоционално обвързанo, но там да кажем човек може да се поглези с по-неосновано финансово имот.

Затова се насочих за инвестиции извън София, като целя тези под 16 г ROI и засега се получва добре. Вие виждате ли подобни райони: разумен дългосрочен наем цена спрямо цена имот?

# 58
  • Мнения: 2 421
Не знам кои градове ще се залюдяват, но за България общо погребенията са повече от ражданията. Нормално, след като 1950-1980 г. ражданията са били по 150-180,000 годишно, 1990 г. падат под 100,000, а последните години са по 50-60,000.
На всеки родил се в малък град, който иска да се премести в някой от споменатите 4 големи града, има по 2 и даже 3 на 60-70-годишна възраст, който като си отива освобождава жилище.

Ей ги новите раждания колко са, на които да речем след 20 години ще им трябва жилище:

А тия, които след 20 години ще са си отишли, ще са много повече. Не знам дали и аз ще съм сред тях, малко ще ми е рано, ама все пак моят набор е 3 пъти по-голям от сегашните набори. На кого ще трябват толкова много жилища не знам.

# 59
  • Мнения: 1 003
То това да беше проблемът. По - голямата драма е с качеството на "матряла" както ни наричаше някога Боко.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/redakcionni_komentar … ovno_obrazovanie/

Общи условия

Активация на акаунт