Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 14 544
Редно е авторката да се "жертва" и да придружи детето си в София.  Ако е гений ще има нужда от грижи, за да не се разсейва с битовизми. По описанията бащата не е особено надежден. Манталитетът в малкия град е съвсем различен от този на столичани. Всяка промяна депресира, дори и положителна.
Ще му е нужна адаптация. Ако е с мекушав характер лесно ще бъде манипулиран. В пубертета  може да се повлияе от наркотици, алкохол или др.изкушения. Момчето е ваша отговорност до навършване на 18г.

# 31
  • Мнения: 8 243
Предполагам, че темата е пързалка.
Не вярвам някоя майка да остави дете на 14 да се оправя само.
Знанията от училище нямат никаква стойност ако детето закъса в социалното си израстване.
Знания се наваксват, докато останалото е минал период в живота на детето. Обикновено на тази възраст голямата самосотоятелност кара децата да се чувстват изоставени.

# 32
  • Мнения: 1 228
Мда, може малкият/малката да пише, да опипва почвата Stuck Out Tongue

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 12:00 от Мила Атова

# 33
  • Мнения: 987
Имам приятелка, която от 8ми клас живее напълно сама в големия град. Родителите й са разведени и живеят на около 2 часа път с кола. Няма добра връзка със семейството си, съответно не й липсват толкова, но определено се чувства самотно. Това доведе и до други проблеми в училище с оценките и социализацията...и какво като учи в училище, което не приема под 400 бал?
Голямата работа да си в "престижно училище", такива не знам останаха ли в България. Най-важна е средата! Детето независимо в каква гимназия е пак може да се развива и да учи.

Както не е задължително да си учил в НПМГ, за да влезеш медицина, така и не е нужно да си учил в езикова, за да научиш езика.

# 34
  • Мнения: 5 005
Проблема сигурно е, че на детето не му се учи, а родителите искат да го изучат и затова се насочват към частни училища и университети, там всички завършват. В нашия район човек без висше почти няма, даже и тройкаджиите, даже и полуграмотните. Бизнеса с ВУЗовете върви.

# 35
  • Мнения: 6 252
По-скоро родителите надценяват възможностите на хлапето (или то се надценява, ако то пише тук).

# 36
  • Мнения: 5 005
Не го надценяват, виждат, че за математическата или царската гимназии в Хасково няма да го приемат и затова търсят друг вариант, в което няма лошо, всеки иска най-доброто за детето си.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Заглавието ви е грешно. Какво като бащата е три седмици месечно там след като не пребивават в един дом с детето? Значи все едно го няма. Не знам защо разчитате, че три седмици ще е под наблюдение, а четвъртата ще стискате палци и ще въртите телефони в опит да го разберете какво прави, докато броите дните до новия триседмичен период на уж бащино присъствие. Нищо подобно, детето ще си е абсолютно само целия месец и не, аз не бих го пуснала в никакъв случай.

По повод "пресирането на детето" ще си спестя коментарите, че още ми е прясна снощната родителска среща, на която видях нагледно резултати от родителска слободия, грешно възприемана като зачитане на мнението на децата.

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 11:38 от HighSpeed

# 38
  • Мнения: 8
Не го надценяват, виждат, че за математическата или царската гимназии в Хасково няма да го приемат и затова търсят друг вариант, в което няма лошо, всеки иска най-доброто за детето си.
Но в Американския Колеж, както и другите Софийски гимназии, като например 1 АЕГ, 9 ФЕГ, със сигурност не приемат всички. Може да се позаинтересувате, какъв е изпита за Американския Колеж, и колко сложно се влиза там. Аз не казвам, че детето ми със сигурност ще влезе там, но просто Хасковските гимназии не биха му дали нивото на обучение, от което се нуждае. И в прочие, в Хасковската Математическа, миналата година приеха на едни познати детето с 60 точки на матурата по Мат.

# 39
  • Мнения: 12 780
Родителят си има задължения и няма право да пуска детето си на самотек, има си Семеен кодекс и Закон за закрила на детето.
Така че, мило момиче или момче, ако майка ти си е на мястото, няма да допусне да останеш без контрол и без придружител, когато това се налага.

Ако става дума за мое дете - не, не бих го оставила да живее само в друг град, освен ако нямам възможност да отида с него.
Друг вариант евентуално, отговорна баба или отговорен дядо да отиде с него, стига да има такъв желаещ.
Детето може да иска много неща, това не означава, че трябва да ги получи.

# 40
  • Мнения: 1 582

По повод "пресирането на детето" ще си спестя коментарите, че още ми е прясна снощната родителска среща, на която видях нагледно резултати от родителска слободия, грешно възприемана като зачитане на мнението на децата.

Всяко оттегляне от ангажимент към възпитанието се маскира много удобно като “осъзнато родителство”, нищо че масово една книга не са прочели по въпроса и само са чули някъде, а много скоро ще им берем плодовете като общество.

# 41
  • Мнения: 19 300
Аз съм учила така в гимназия в друг град и ако бяхме от малък град без възможности за добро образование, бих пуснала детето в по-добра гимназия. НО! няма шанс да живее на квартира самО.

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
В гимназии в областния град учат много деца, или по-скоро вече младежи, от по-малките населени места, но пътуват всеки ден. Не са сами на квартира в София.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Близка приятелка също е учила така след 7 клас, но в съседен, неголям град и преди близо 30 години. Има сериозна разлика със сегашно време и в София.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Със сегашно време не виждам разлика, иначе и аз точно за такива мои съученици от едно време се сещам.
Разлика пътуване всеки ден срещу квартира - виждам.
Общежитие срещу квартира също има известна разлика.

Общи условия

Активация на акаунт