Как се купуват самолетни билети?

  • 1 980
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 162
Здравейте,

Може въпросът да ви се стори глупав, но никога не ми се е налагало да купувам самолетни билети. Когато съм пътувала в чужбина е било организирано и не ми се е налагало. Въпросът ми е какви са начините да закупиш самолетен билет. Трябва ли да е предварително и колко време преди пътуването?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 041
Здравейте,

Може въпросът да ви се стори глупав, но никога не ми се е налагало да купувам самолетни билети. Когато съм пътувала в чужбина е било организирано и не ми се е налагало. Въпросът ми е какви са начините да закупиш самолетен билет. Трябва ли да е предварително и колко време преди пътуването?
- Да имаш на разположение компютър/лаптоп или смарттелефон и карта за плащане.
или
- Да се обърнеш към агенция(нямам опит с това).

Трябва предварително да имаш билет, трудно ще е да отидеш на летището и да искаш да се качиш в следващия самолет за някъде.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 498
Онлайн. Общо взето, са три сайта.

# 3
  • Мнения: 162
Само онлайн ли? А ако не можеш да боравиш с карта и си пенсионер?

# 4
  • Мнения: 3 190
Кажи дестинация, за да ти бъдем по-полезни.

# 5
  • Мнения: 10 411
Само онлайн ли? А ако не можеш да боравиш с карта и си пенсионер?
Отиваш в агенция, смъкват ти три комисионни и си плащаш кеш.
Няма само три сайта, всяка авиокомпания си има сайт.
За чужбина също е хубаво да имаш карта.
Изобщо ако искаш сам в чужбина е добре малко да се дигитализираш...

# 6
  • Мнения: 1 994
1. Решаваш коя е дестинацията.
2. Кои са датите за заминаване и връщане.
3. Проверяваш кои самолетни компании летят до този град /съответно летища, ако са повече, кое ще ви е удобно/
4. Билети купувам от сайта на съответната компания.
5. Аз купувам билети поне 2-3 месеца по-рано. Тук други потребители може да имат друго мнение.
6. При покупка на билети, ви трябват имената на пътуващите изписани на латиница/както е по лични документи/, рожденни дати.
7. Решавате какъв багаж ви е необходим. При покупка на билетите първоначално е най-изгодно да се закупи при необходимост багаж. След това е по-скъпо.
8. Ако имате закупени места, някъде около месец по-рано, ще имате право да се чекирате. Тогава ще ви са необходими и данни за личните документи /паспорт или лична карта/. Аз чекирането го правя някъде седмица преди пътуването.
9. И вече с бордните карти дали разпечатани или на телефона, сте готови за пътуването.

През тези точки преминах при първата ми покупка на билети. Дори се наложи да ги сменям, защото бях объркала датите Simple Smile
Приятно пътуване. Ако споделите повече за дестинацията, може други да ви помогнат със съвети относно самолетните компании.

# 7
  • Мнения: 162
1. Решаваш коя е дестинацията.
2. Кои са датите за заминаване и връщане.
3. Проверяваш кои самолетни компании летят до този град /съответно летища, ако са повече, кое ще ви е удобно/
4. Билети купувам от сайта на съответната компания.
5. Аз купувам билети поне 2-3 месеца по-рано. Тук други потребители може да имат друго мнение.
6. При покупка на билети, ви трябват имената на пътуващите изписани на латиница/както е по лични документи/, рожденни дати.
7. Решавате какъв багаж ви е необходим. При покупка на билетите първоначално е най-изгодно да се закупи при необходимост багаж. След това е по-скъпо.
8. Ако имате закупени места, някъде около месец по-рано, ще имате право да се чекирате. Тогава ще ви са необходими и данни за личните документи /паспорт или лична карта/. Аз чекирането го правя някъде седмица преди пътуването.
9. И вече с бордните карти дали разпечатани или на телефона, сте готови за пътуването.

През тези точки преминах при първата ми покупка на билети. Дори се наложи да ги сменям, защото бях объркала датите Simple Smile
Приятно пътуване. Ако споделите повече за дестинацията, може други да ви помогнат със съвети относно самолетните компании.

Какво имате предвид под ''чекиране''?

# 8
  • Мнения: 1 994
Първият етап е само имена, места и покупка на багаж. Преди пътуванетозавършвате покупката, като изписвате и личните документи. Тогава след завършването на тази регистрация ще имате и бордните карти. Това е чекирането.

# 9
  • Мнения: 4 326
Значи, отваряш някоя търсачка, примерно Skyscanner или flights.google.com, което предпочитам аз. Избираш летища, колко пътници, дати и гледаш списък. Ако имаш гъвкавост в датите има календар с цените за всички дати, може да си избереш по-евтини.
В списъка гледаш по часове, цена, включен багаж, прекачвания какво ти харесва, цъкаш на него, излиза списък откъде да го купиш. Като за начало избирай винаги сайта на авиокомпанията, а не други, че е най-лесно. Кредитна карта, попълват се имената и рождените дати и това е. Получаваш мейл с потвърждение, това ти е като билета.
24 часа преди пътуването влизаш в сайта на авиокомпанията, избираш чек ин, попълваш си данните, излиза за отпечатване един лист (бордна карта) отпечатваш го и с него на летището. Ако не е нискотарифна компания това може да се пропусне, отиваш на гишето с паспорта. Може и през приложението в телефона да покажете бордната карта и да не разпечатвате.

# 10
  • Мнения: 401
Винаги си поръчвам билети от приложенията на конкретните самолетни компании, с които ще пътувам.  Поддържат ги всички съвременни телефони. Така, че си ги теглиш и действаш. Всичко ще ти е на телефона. Ако ли не - през компютър.

Последна редакция: нд, 24 мар 2024, 21:38 от blindStar

# 11
  • Мнения: 4 326
Трябва ли да е предварително и колко време преди пътуването?

По принцип цените се променят с времето, и точно преди пътуването са най-високи. Така че е строго препоръчително да купите предварително, освен ако имате излишни пари. Колко точно предварително е трудно да се обясни набързо, като купите десетина билета ще почнете да схващате.
Освен през интернет може да отидете в туристическа агенция и там да ги купите, но според мен е по-удобно от компютъра или телефона вкъщи, да не говорим, че от агенцията ще ти вземат такса за услугата.

# 12
  • Мнения: 1 395
Как така не можете да боравите с карта? Пенсионерите също си получават пенсиите по банкови карти.

# 13
  • Мнения: 162
Как така не можете да боравите с карта? Пенсионерите също си получават пенсиите по банкови карти.

Не съм плащала онлайн с карта. Не знам как става.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 548
Ако си заплатите точно определени места, чекирането може да се случи до един месец преди полета. Ако не сте запазили места, чекирането е до 24 ч преди полета и ви дават произволни места.

Общи условия

Активация на акаунт