Мания по видеонаблюдение

  • 2 575
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 155
Зависи какво и как се снима.
Стига охранителната фирма или домакинството да е регистрирало право да обработва лични данни, тогава може да заснема общите части, през които преминават хора, които не са дали персонално съгласието си (съседи и техни гости).
Ако не е регистрирано се допуска при следните условия:
- изображението да е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място;
- изображението на нашето лице е само детайл и не сме снимани отблизо.
Други опции са при предупреждение, заплащане или ясна видимост за нас,че има камера (да не е скрита).
Изрично съгласие на снимания се иска, когато снимката е предназначена за нечия лична колекция (не на снимания), когато е предназначена да бъде публикувана, когато при публикуване се вижда ясно лицето ни или отличителни белези, по които да бъдем разпознати.
Поставянето на уведомителна табела за наличие на видеокамери е достатъчно.
Има и срокове, след които записите се унищожават. Т.е. не се съхраняват дългосрочно.

# 16
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Според мен подобно инсталиране на камери би имало позитивен ефект. На първо място сигурност.

Мой приятел живее под наем в една малка, бутикова кооперация. Има камери навсякъде в общите части, включително и отвън, около колите, които са паркирани около блока.

Оказа се, че съседът е шизофреник и започна да прави проблеми, опитваше се да разбива врати, да влиза и да напада хора, трошеше колите долу. Ако нямаше камери, нямаше да го хванат толкова лесно. Вършееше нощем. А до момента нямаше издънки. Просто една нощ започнал да разбива при съседа с някаква щанга. Не съм сигурна, че някой би искал да има подобен съсед.

# 17
  • Мнения: 18 998
Едните съседи също споделиха, че ще слагат камери. Влизали цигани при тях, като ги е нямало, установили, че някакви неща им липсват (от двора, слава Богу, не някъде вътре в къщата), хора са ги видели. Искаха ние да проверим на нашите камери дали нещо не е заснето, но просто камерите ни нямат видимост към техния двор, едно ъгълче само хващат от градината им, през където едва ли някой, който търси да вземе нещо от двора или постройките, ще мине, че да се види на камерата.

# 18
  • Мнения: 6 560
Fever, мисля, че се бъркаш със стария режим - регистрацията на админите отпадна. Има и решение на КЗЛД - само до оградата на имота, не може да се заснема улица.

# 19
  • Мнения: 1 574
Опасани сме с камери навсякъде и ние, и комшиите, и ако имаше и срещу къщите ни само щях да се радвам, защото непрекъснато някой прави опити да ни шета из дворовете ипо колите. Разбирам я авторката, но едва ли съседите ѝ са дали пари за камери без причина и най-много да ги преместят така, че да не се виждат.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 155
Fever, мисля, че се бъркаш със стария режим - регистрацията на админите отпадна. Има и решение на КЗЛД - само до оградата на имота, не може да се заснема улица.

Имаше интересен казус в Пловдив преди около 2 г. Тогава предписанието помня, че изрично беше да се регистрират като оператори на лични данни, за да не е проблем. Дотогава имаха забрана да снимат.
Зависи и накъде са насочени камерите. Възможно е да хващат само частните имоти на снимащите или да са а функция да замъгляват лица. Това само проверка може да покаже.
Ако след това има промяна, може и да бъркам, но пак зависи от конкретния случай.
За мен високата сигурност ми е по-важна от това дали комшията ще ме види, че отивам през нощта за цигари, стига да не се заигравам с него или с жена му и затова да се притеснявам.

# 21
  • Мнения: 6 560
Имаме производствен обект и камери към товарните рампи и бариерите. Имахме проверка по сигнал от преминаващ съсед (ние даже си го знаем кой е), провериха обхвата на камерите, изискването е до границите на частния имот. Също, не е достатъчно да има само знак с информация, че се снима. Трябва да пише и кой снима.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 155
Ще го проверя. Нашите камери хващат само общи части и имаме подписи на всички съсобственици. Съседният вход имат камери към паркинга и ми е интересно как стоят нещата. Имат знак, надпис, че се снима и камерата се вижда. Не съм чула някой да е имал против, нито да са идвали от общината.

# 23
  • Мнения: 6 560
Може би паркингът е частен (част от прилежащия терен с достъп само за живущите)?
Иначе ни обясниха, че причината да се изисква периметърът на камерата да е до границата е, че се надхвърляли допустимите цели на обработването на лични данни - пазим имота си, а не улицата. Това, че от полицията са ни искали записи във връзка с разследвания не прави записите законни.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 155
Рових досега да чета. Намирам това, което писах по-горе. За регистрираните като имащи право да оперират с лични данни лица не е проблем.
Домоуправителите задължително имат такава регистрация и ще ги питам тези дни кой има достъп до записите. Любопитен казус е това и често тълкуването е според интереса.

# 25
  • Мнения: 3 535
Имаме камера в двора на къщата на майка. Най- големият проблем досега с нея беше, че снима до вратата на двора, а не я бяхме поставили да снима и малко от улицата. Преди 2 години от камерата разбрах, че мама е излязла от двора на имота и не се е прибрала. Та се вдигнахме да я търсим, и полиция се включи. Ако само имахме и част от улицата, щяхме да знаем накъде е поела и да я намерим същия ден. А съседите ни заблудиха, та мама беше 2 дни в неизвестност, паднала, в безсъзнание.

# 26
  • Мнения: 12 780
Честно казано, на мен не ми пречи да ме снимат, като ходя по улицата. Човекът може да излезе на прозореца и да ме гледа, като минавам всеки път - има такива хора, стоят си по прозорците, гледат. Ами същото е. След като това не мога да забраня, и другото - да си ме гледат после на запис как минавам - нека да го правят, ако им е кеф и ако изобщо затова са си сложили камерата, за да се фокусират върху моята безценна персона и моята уникална походка.

# 27
  • Мнения: 293
Много сме изостанали с тия закони за видеонаблюдението. Има хора не искат никой да ги снима, но пък във фейсбук, инстаграм  и други медии, пълна видеоистория на всеки ден..... иди ги разбери.
Излиза, че камерите монтирани по къщите са проблем, но пък с телефон няма проблем да се снима където и да е. Значи ли това, че ако на моята къща сложа 10 телефона да снимат целия район, нямам проблем със закона.
Ами видерегистраторите по колите, там пък наглите само по улиците и обществени места снимат. Излиза, че на почти всяко обществено място, някой снима я  с телефон, я с друго..съсипаха я тая държава, да им се вземат джаджите и телефоните на всички и да се самосезират институциите за правата на човека и личните данни GrinningGrinningGrinning

Както се спомена по-горе, вместо камерите да са превенция, имаме проблем с тях. Освен маниакалното "някой ме гледа", против камерите са крадците, кръшкачите, любовниците, хората с незаконни далавери, престъпници във всяка категория и в тоя ред на мисли. Всеки сам да си прави изводите за себе си и личната свобода.

# 28
  • Мнения: 9 657
Не знам точно как стои въпроса правно, но предходния блок, където живеех, искаха да монтират камера, която хващаше част от улицата и бяха питали всички съседи за съгласие, иначе не било законно. За щастие бяха само къщи в съседство, та лесно се получи съгласие. Аз нямам нищо против да ме хване някоя камера, но пък и разбирам хората, които по някакви си техни причини не желаят. А най-важно е какво казва закона, тогава не би следвало някой да го престъпва, дори и да си мисли, че не е big deal, че е по-безопасно и тн.

# 29
  • Мнения: 1 457
Много сме изостанали с тия закони за видеонаблюдението. Има хора не искат никой да ги снима, но пък във фейсбук, инстаграм  и други медии, пълна видеоистория на всеки ден..... иди ги разбери.
Излиза, че камерите монтирани по къщите са проблем, но пък с телефон няма проблем да се снима където и да е. Значи ли това, че ако на моята къща сложа 10 телефона да снимат целия район, нямам проблем със закона.
Ами видерегистраторите по колите, там пък наглите само по улиците и обществени места снимат. Излиза, че на почти всяко обществено място, някой снима я  с телефон, я с друго..съсипаха я тая държава, да им се вземат джаджите и телефоните на всички и да се самосезират институциите за правата на човека и личните данни GrinningGrinningGrinning

Както се спомена по-горе, вместо камерите да са превенция, имаме проблем с тях. Освен маниакалното "някой ме гледа", против камерите са крадците, кръшкачите, любовниците, хората с незаконни далавери, престъпници във всяка категория и в тоя ред на мисли. Всеки сам да си прави изводите за себе си и личната свобода.

Естествено, че снимането с телефон също не е ок, ако заснемеш човек без неговото разрешение, особено ако после качиш снимка/видео в интернет без да замаскираш лицето на заснетия без разрешение човек. Но това естествено тук никой не го спазва и всеки си снима и прави каквото си иска..
Ако искаш и 100 телефона си сложи на твоята къща, но без да заснемаш обществени площи извън границите на твоя имот.
Има достатъчно материали по темата в интернет. Тук има подробна статия по въпроса - https://duncheva.bg/2022/01/22/%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0 … 0%B7%D0%B0%D1%89/
В блока, където живея, има автосервиз в задния двор. Собственикът е сложил сигурно 5-6 камери, но всички са насочени единствено към вътрешността на двора, а не към улицата и тротоара отпред. Има си голяма табела, че се извършва видеонаблюдение, за да са информирани външните лица, които влизат по една или друга причина. Има си данни за връзка с фирмата, която е монтирала и поддържа камерите. И за мен подобно видеонаблюдение е ок и не е проблем.
Но всички съседни блокове са си монтирали по една камера на входа, насочена към тротоара и улицата, без никакви табелки, че се извършва видеонаблюдение, без данни за контакт на лицето, което би следвало да отговаря за тази обработка на лични данни и т.н. Това просто не е редно. И не разбирам хората, които упорито защитават "правото" си да си инсталират камери и да правят каквото си искат с цел "превенция"..
А пък това за крадци, "кръшкачи" и т.н. е пълна глупост.

Общи условия

Активация на акаунт