Отговори
# 15
  • Мнения: 1 131
На всички кръщенета съм виждала да седи до кръстницата и все съм се чудела кому е нужно. Grinning Явно не е.

# 16
  • Мнения: 928
Аз бих питала приятелката дали очаква само мен, или и двамата. Най-малкото след официалната част на кръщенето има и ресторант, там се броят места и се плащат куверти. Ако е предвиден младежа сред гостите и не дойде, ще е тъпо.

# 17
  • Мнения: 1 257
Щом сте толкова близки приятелки, за да ти окаже тази чест, можеш спокойно да ги обсъдиш с нея тези неща. По църковен канон няма необходимост от това присъствие. Вече ако чисто по приятелски родителите на детето искат да споделите момента, да интегрират въпросния човек в малкия ви приятелски кръг - те ще ви кажат.
Но щом сте само приятели, моят съвет е да не присъства. След време ако имате друг приятел, ще му е некомфортно да гледа друг човек на снимките и видеата от събитието. А за вас с кръщелничето и родителите му това ще е скъп спомен.

# 18
  • Мнения: 9 361
2 пъти съм била кръстница, съпругът ми беше заедно с другите присъстващи отзад. Отпред само аз, майката, детето и свещеникът, разбира се. В София съм била кръстница, в различни църкви.

# 19
  • Мнения: 4
След като ви е близка приятелка защо просто не се доуточните. Вече са ви написали, че по принцип кръстникът е един. Особено пък ако нямате брак надали има предвид и той да бъде вписан. Стига  за него да не е драма да не присъства не виждам смисъл да се притеснявате

Написаха ми, след като попитах Simple Smile Нямаме намерение да бъде вписван. Аз самата не съм религиозна и просто исках да уточня, тъй като не бях сигурна. Иначе на въпроса ми вече е отговорено от доста хора и оттук нататък съм спокойна, благодаря.

# 20
  • Мнения: 1 372
Пишете, че не сте религиозна. Това означава ли, че не сте и кръстена? Предполагам, че възнамерявате да ставате кръстница в Православната църква. Ако не сте кръстена, не можете да бъдете кръстница.

Ще Ви искат кръщелно свидетелство. Ако вече сте  кръстена и сте го изгубили - опитайте се да го намерете, ако не можете - ще Ви издадат дубликат от храма, в който сте кръстена.

На Ваше място - ако не съм вярваща православна християнка, не бих станала кръстница. Кръщението не е просто благочестива традиция, а въвеждане в Христовата църква. На Кръщението кръстникът задължително прочита Символа на вярата:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%B2%D0%BE%D0% … D0%B0%D1%82%D0%B0.

Има ли смисъл да произнасяте пред Църквата думи, в които изобщо не вярвате? Кръстникът става гарант пред Църквата за своя кръщелник.

Задължение на кръстника е да участва в религиозното възпитание на детето или кръщавания възрастен човек, да го напътства във вярата.

Прочетете тази статия: https://dveri.bg/component/com_content/Itemid,100658/catid,120/i … 485/view,article/.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 21:38 от Radilena

# 21
  • Мнения: 12 790
НА ТЕМАТА Е ОТГОВОРЕНО ОТ МНОГО ХОРА И ВЕЧЕ СЪМ СПОКОЙНА, БЛАГОДАРЯ!

Здравейте!
Бях поканена да бъда кръстница на детето на най-близката ми приятелка и умирам от радост!
Живея в чужбина с приятеля ми и ще се върна в България за кръщенето. Приятелят ми е чужденец и не ми е ясно задължително ли е да сме двамата на кръщенето, и двамата ли един вид сме кръстници (както е при кум и кума)? Познават се и се харесват, но не са особено близки. Билетите са много, много скъпи и заради това изпитваме големи колебания. Още повече, че той почти нищо няма да разбере на самото кръщене, ако присъства (като гост, не като кръстник, разбира се).  
Грубо или неуместно ли е, ако отида само аз?
Благодаря!
Не, не е длъжен да присъства задължително. Не е грубо, нито неуместно той да не дойде.

# 22
  • Мнения: 1 050
Грубо спрямо кого? На приятелката ти едва ли й пука дали ще си доведеш гаджето. Ами ако беше необвързана, пак ли щеше да питаш дали е неуместно да отидеш без мъж?

Приятелката ти знае ли, че не си религиозна, та да те кани за кръстница? Аз не бих помолила такъв човек.

Общи условия

Активация на акаунт