Късогледство при дете

  • 583
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте,
Дъщеря ми е първи клас. Седеше на втория чин и се оплака, че не вижда на дъската добре. Преместиха я на първия и вижда добре от там.
Заведохме я на очен лекар. Предледаха я, разширяваха и зениците. Казаха късогледство -0.75 и на двете очи. Изписаха и очила по -0.75, да ги носела постоянно.
Честно казано съм малко разколебана и ще направя и друга консултация, но до тогава реших да питам и тук.
Нормално ли е при такъв нисък диоптър да се изписват очила за постоянно носене. Както казах тя се оплаква само в училище и то на задните чинове. Освен това не се изписват очила с една идея по-нисък диоптър от реалния или аз бъркам.
Всякаква информация ще ми е полезна.

# 1
  • Мнения: 298
Здравейте,
Дъщеря ми е първи клас. Седеше на втория чин и се оплака, че не вижда на дъската добре. Преместиха я на първия и вижда добре от там.
Заведохме я на очен лекар. Предледаха я, разширяваха и зениците. Казаха късогледство -0.75 и на двете очи. Изписаха и очила по -0.75, да ги носела постоянно.
Честно казано съм малко разколебана и ще направя и друга консултация, но до тогава реших да питам и тук.
Нормално ли е при такъв нисък диоптър да се изписват очила за постоянно носене. Както казах тя се оплаква само в училище и то на задните чинове. Освен това не се изписват очила с една идея по-нисък диоптър от реалния или аз бъркам.
Всякаква информация ще ми е полезна.

Аз бих завела детето не са само на втори, но и на трети. За да изключва лекарски грешки.
Пример: астигматизъм у дете "открит" много години по-късно, а през тези години са увеличавали диоптрите на всеки преглед, за да виждало по-ясно..

# 2
  • Мнения: 501
Подкрепям горното мнение.
При мен стана точно така - всяка година на преглед, всяка година увеличение на диоптъра.
Докато накрая баща ми не ме заведе при друг лекар. Закрепи се положението, но белята беше направена.

# 3
  • Мнения: 4 572
И аз препоръчвам друг лекар, поне за второ мнение. Къде я водихте?

Преди няколко дни заведох малко по спешност детето ми (4 години) при д-р Колева, преглежда в Аджъбадем на Околовръстното и работи с деца. Препоръчаха ми я във форума и съм доволна. Откри му -0.5 на едното око и каза, че засега няма нужда от очила. Момиченце от групата му има очила отдавна, ходят в Александровска (там е най-добрата апаратура, но се записва час месец предварително) и тя твърди, че преди години е "изпуснала" баткото, който не сложил навреме очила за малък диоптър и после рязко качил. Не знам възможно ли е.

При мен късогледството го откриха по същия начин в 5-ти клас. Години наред ми изписваха малко по-нисък диоптър, започна -1.5, като ми казаха да ги нося само за гледане на дъската и ако искам - за нещо далечно, примерно за телевизия, ако искам да виждам ясно надалеч. Не знам било ли е правилно - твърдяха, че ако ги нося по указанията, диоптърът може да намалее.

Постепенно диоптърът се увеличи, накрая спря на 2.75 и 3 и вече се налагаше да ги нося почти постоянно, но години по-късно попаднах на лекарка, която настояваше, че трябва да нося точно този диоптър, а не малко по-нисък. Каза, че изписването на по-малко диоптри за очилата е "съветска, остаряла практика", защото някога са се заблуждавали, че така окото се тренира и спира регресията. Носих ги известно време, върнах се на по-нисък, но не знам дали заради това или заради друго, на следващ преглед диоптърът ми доста се качи - към 3.25 и 3.5, пак с изписани очила с точен диоптър без намаляване. Никак не ми бяха комфортни, след време нов преглед ми ги смъкна с по 0.5 на всяко и така са си от години.

Имам 0.5 астигматизъм на лявото око. Досега не е коригиран. С последните очила, които ми изписаха, в началото виждах добре, след което започна дискомфорт, усещане за прекалено силен диоптър и "изместване", не знам как да го опиша. Два пъти след това ходих на проверка, лекарката твърдеше, че всичко е наред и очилата са точни. Сега ще ходя при друга, защото със сигурност нещо има, без очила ми е по-комфортно и на определено разстояние виждам много по-добре. Като водих детето д-р Колева ме погледна набързо и ми излезе доста по-висок диоптър. Според нея не бива да се притеснявам, възможно е да има отклонение, ако очите ми са изморени и не бива веднага да се изписват по-силни очила.

Странното е, че за няколко смени на очилата с нормални стъкла си нося едни и същи "слънчеви", които са с малък диоптър, но с тях виждам и се чувствам идеално.

Извинявам се за дългото описание, но дано ви е полезно. Личното ми усещане е, че не бива очилата да са с точния "до нула" диоптър.

# 4
  • Melmak
  • Мнения: 2 991
Имам доста опит с късогледство още от детска възраст. И при мен тръгна от 2 клас. В началото при такъв диоптър е хубаво да се носят очила при дейности като гледане на дъската в училище, телевизия и тн. Чак постоянно може би по-натам като нарасне.

Диоптрите растат най-вече в пубертета. Тогава е добре по-често да се ходи на прегледи.

Следете детето дали присвива очи (сигнал, че не вижда) и дали се оплаква от главоболие. При оплакване от главоболие, пак очен задължително, защото може да е сигнал за нарастване на късогледството.

От 2 клас нося очила, астигматизъм ми откриха като бях на 24 г.! Посещавала съм ужасно много лекари в цяла София, като дете ме водеха при завеждащата отделение в детската поликлиника, забравих името на лекарката, известна беше. Но астигматизъм не ми откриха 20 години.

Бих посъветвала да ходите пак на лекар за второ мнение, но да не отлагате носенето на очилата поне за училище, защото иначе е мъчение.

# 5
  • Мнения: 298
Имам доста опит с късогледство още от детска възраст. И при мен тръгна от 2 клас.

От 2 клас нося очила, астигматизъм ми откриха като бях на 24 г.!

В същия филм вкараха и мен!

Хубаво е детенцето да е често сред природата с вас, да гледа на далече, да редува гледане на близко и на далече, което става лесно при излети.
Да не прекарва повечето време над книга, компютър, мобилен..

# 6
  • София
  • Мнения: 38 499
Направете очилата. А пък да ги слага, когато почувства нужда. Синът ми има подобен диоптър, слага ги само в училище. Вече 5 г диоптъра си е същия, наскоро проверихме.

# 7
  • Мнения: 839
Направете очилата. Бях в първи клас, когато учител забеляза проблем.  Докторката реши, че -1 диоптър не е за очила. В трети клас бях с -3. Няма да пиша колко стигнаха диоптърите в пубертета. Ако детето му е добре с очила нека ги носи. Направете консулт,  но наблюдавайте и детето. 
Vesella Nikolaeva със слънчевите очила Ви е по-добре, защото астигматизъм се редуцира. Дори и да нямате диоптър, при астегматизма има неправилно пречупване на светлината в роговицата и образа не е ясен. Със слънчеви очила това неправилно пречупване на светлината се редуцира.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 363
На сина юи изписаха 0.75, късогледство, но да ги носи само при нужда.
Аз да ви питам какви стъкла е добре да поръчам като покрития?

# 9
  • Мнения: 839
На сина юи изписаха 0.75, късогледство, но да ги носи само при нужда.
Аз да ви питам какви стъкла е добре да поръчам като покрития?
Като човек,  правила очила на дете, на себе си,  а ММ моят съвет е за най-обикновени стъкла. Особено, като ще се използват само за четене и писане.

# 10
  • Мнения: 4 572
Не е така, децата вече гледат доста екрани. А обикновените стъкла лесно се замазват и драскат.

Димис, много благодаря, не се бях сещала. Ще го кажа на следващия преглед (обясних го на предишната, но не ми обърна внимание).

# 11
  • Мнения: 839
Не е така, децата вече гледат доста екрани. А обикновените стъкла лесно се замазват и драскат.

Димис, много благодаря, не се бях сещала. Ще го кажа на следващия преглед (обясних го на предишната, но не ми обърна внимание).
Вкъщи и тримата сме с различна очна патология.  Бях казала на докторка ни, че може да ни представи на очна конференция, да напише дисертация и доцент да стане с нашето семейство.
За очилата - за телевизионните екрани не бях се сетила. Компютърните монитори имат защита и тази защита на стъклата за мен е търговски трик на оптиците.
Съветът ми е да гледате и рамките. Попитайте за възможността да се отремонтират. Моят син ги носи постоянно  - и футбол игра и по детски площадки.
Макар,  че очила не е чупил, много си ги пазеше и сега като голям и претенции за рамки има. Много е доволен от слънчевите си очила с диоптър.  Особено при момчетата най-малките мъжки модели са по-евтини от детските. И това разбрах покрай сина.

Общи условия

Активация на акаунт