Ролята на партньора в кариерното развитие на жената

  • 3 686
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 916
Кариеризмът е бесен и ужасно нещо, когато жената прави кариера ли?
А когато мъжът прави кариера, тогава какво е и не пречи ли на семейството?

Права си! Предлагам мъжете да не правят кариера и за по-сигурно въобще да не работят, а да са на издръжка при жените си, които ще са успешни и с добри заплати. Така няма да вкарваме горките мъже в тоя ужас! Пък дамите щом искат, какво сега? Да ходим да им четем конско като на деца ли? Grin

# 16
  • София
  • Мнения: 16 197
Защо да "предлагаш"? Мъжете в България отдавна не правят кариера, още откак работата стана задължителна за двата пола още при социализма.

# 17
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 079
Нищо интересно. В кариерното развитие е като в бриджа и като в секса. Ако нямаш добър партньор, хубаво е да имаш добра ръка.
Е не е така, в бриджа и секса печелите и двамата, а в така описаната семейна ситуация единият трябва да чисти, готви и гледа децата за да може другия да има кариера, т.е. само един в семейството има кариера.

# 18
  • Мнения: 342
Пиша от женска гледна точка. За мен ролята на партньора се изчерпва с това - да не пречи т.е. да не я демотивира, излишни претенции за прекалено внимание, средни и фасони, ревност и в този дух. Всяка жена може да се справи с деца, семейство, домакинство и кариера според финансовите си възможности, има начини.

Последна редакция: вт, 12 мар 2024, 23:28 от mauigirl

# 19
  • Португалия
  • Мнения: 3 963
а,млада си!
идва момент,когато непреченето не стига
искаме и рамо,и кълка да подпрем...

# 20
  • Мнения: 342
А хич даже не съм. Ако съм на 20 сигурно щях да искам да хвърля боклука, но от дистанцията на времето и опита просто " да не пречи" и всичко е възможно.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 151
Независимо кой и дали в семейството реши да прави кариера, винаги е добре двамата да се подкрепят, да са си опора, да може да разчитат на другарчето, а за битовите неща и за децата е нормално и двамата да се грижат.

# 22
  • Мнения: 56
Хората са различни и затова динамиката на взаимоотношенията във всяка двойка е специфична. Важно е какви приоритети си е поставила двойката като такава. И за постигането им взаимната подкрепа винаги е важна. Моите лични впечатления са, че ако и двамата са прекалено фокусирани върху кариерите си (дори и много да се подкрепят един друг), започват да не вървят оптимално нещата в семейството. Почти винаги се налага единият да направи крачка( или повече) назад в кариерата, за даде нужната енергия в семейството и това обикновено е жената. Макар че аз познавам и двойки, в които мъжът доброволно и съзнателно е поел грижата за домакинство и деца, именно за да подкрепя кариерата на съпругата си, която е или видимо по-успешна или по-доходоносна. Но трябва да призная, че са единици. Не е невъзможно жената да бъде отлична майка и домакиня и изключително успял професионалист, понякога дори и без подкрепа, но пък тогава идва въпросът как това ще се отрази дългосрочно на физическото и психичното и здраве. Българките са особено добри с носенето на много дини под една мишница Simple Smile И на всичкото отгоре успяват и да са красиви:)

# 23
  • Мнения: 68
Убягва ми един от въпросите на това защо двама души, мъж и жена, си партнират - а именно, в множество от случаите, за да се възпроизведат, да създадат живот.

Как се съчетава кариера с отглеждането и възпитаването на деца? Струва ми се, че това е основният въпрос.

Има ли социална и надеждна инфраструктура за това? Ясли, градини, детегледачки? Има ли транспортна система, позволяваща бързо придвижване от едно до друго място? Има ли гъвкавост в работното време, хибридна работа или все още не е толкова разпространено?

Ами ако двойката не е в София, Пловдив или Варна, а, да кажем, в Лом, как се съчетава кариерата със семейния живот и отглеждането на деца? Всъщност, и двамата родители ли работят или само единия, напр. майката?

# 24
  • София
  • Мнения: 16 197
Аз знам отговорите. И какво от това? Ние, жените, успяваме въпреки.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 409
От единствената двойка, която познавам, живееща в Лом или по-скоро в едно близко село, работи само мъжът. Което не значи, че в Лом жените нямат възможност да работят или не работят. Не е да няма ясли и градини.

# 26
  • Мнения: 68
Аз разбирам, че има отговори, но са за всеки поединично, а в село до Лом мъжът работи, а жената си е вкъщи. Това добро съчетание на кариера и семеен живот ли е?

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 409
Зависи от предпочитанията. За мен не би било добро.
Тя и тази жена май принципно не смята да остава завинаги вкъщи, но досега не работеше. Две деца - едното на 11, малкото е като че ли на 6.

# 28
  • Португалия
  • Мнения: 3 963
както принципно не смята- вече е с повече от десетилетие назад
дефакто си е останала вкъщи
чудно ми е, каква професия може да го толерира това

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 409
Икономика някаква учеше навремето. Вероятно обикновена канцеларска работа ще търси, не знам.

Общи условия

Активация на акаунт