Информация относно онлайн магазин

  • 604
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!
От около 2 месеца имам онлайн магазин под формата на страници във Фейсбук и Инстаграм. Все още нямам сайт и лошото е, че нямам фирма.
Не си отворих фирма, защото не знам дали бизнесът ми ще потръгне и ме е страх да не се набутам още повече, тъй като разбрах, че трябва да се самоосигурявам, а и трябва да плащам на счетоводител, а аз нямам толкова печалба.
Имам няколко поръчки, които изпращам по Еконт и Спиди, но разбрах, че и оттам може да ме хванат от НАП...
Идеята ми не е да укривам данъци, а просто да започна да печеля, за да посрещна всички разходи и поне нещо да остане и за мен и така да стартирам нещата. Предполагам, че не съм първата, която минава през това и ще се радвам да ме насочите, ако вече има друга такава тема.
Нямам познати счетоводители и не знам какво да правя...
Какъв е лимитът за изпращане през куриери? Има ли вероятност да ме глобят нещо от НАП?

Благодаря на всички, които ще отделят време, за да ми помогнат. Надявам се и да не ме съдите, защото началото е наистина много трудно...

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 2 990
Няма лимит. Нап наблюдават и като видят по-голяма сума започват да пращат честитки. Това е. Съветвам те да не разчиташ на това нап да спи. Консултирай се със счетоводител, за да ти е мирна главата.

# 2
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 880
Няма лимит. Щом извършваш по занятие търговска дейност, независимо, че не си регистрирана като търговец, дължиш данък печалба и осигуровки. Трябва ти счетоводител, да ти пуска декларациите към НАП.
Едва ли ще те глобят, но могат да ти направят ревизия и да те задължат да си платиш данъците и осигуровките за времето, през което си извършвала търговия.

Два месеца са малко за евентуална ревизия. Но като насъбереш три години, сигурация. Затова гледай да си уредиш счетоводно нещата.

# 3
  • Мнения: 3
Много ви благодаря за информацията! 😊Първата ми работа е да направя консултация със счетоводител.

# 4
  • Мнения: 1 457
Куриерите автоматично подават на НАП информация за всички изплатени наложени платежи. Така че няма да ги пропуснат тези пари. Счетоводителят ще ви посъветва най-добре какви са опциите в случая.

# 5
  • Мнения: 924
Идеята ми не е да укривам данъци, а просто да започна да печеля, за да посрещна всички разходи и поне нещо да остане и за мен и така да стартирам нещата.
Объркали сте се. Стартирането на бизнес е инвестития - първо даваш от себе си т.е. набутваш се, а после имаш възвръщаемост, а не обратно, както сте го описала - първо да спечелите, пък после ще оправяте разходите.

По темата:
Еконт и Спиди декларират пред НАП сумите, изплатени от наложени платежи. НАП следи за тенденции т.е. ако за една година сте продали една дамска чанта, една блуза, един мултикукър и една детска количка, то вие продавате личните си вещи втора употреба и не дължите нищо, защото тези доходи са необлагаеми.
Ако за същата година сте продали обаче 20 дамски чанти т.е. тендинциозно имате регулярни доходи от едно и също нещо или неща в една категория, то това ке тълкува като извършване на търговска дейност и от НАП ще ви поканят да си декларирате дохода и да внесете данък. Ако игнорирате поканата и не си подадете декларация вече предполагам, че ще вземат по-сериозни мерки
Сумата на продажбите не е от значение, и картички за по 5 лева да продавате, ако бройката е голяма и регулярна ще ви потърсят.

# 6
  • Мнения: 3
Така е, да. На този етап нямам печалба, а само разходи.
Консултирах се с една счетоводителка, която каза, че когато сумите са малки реално няма какво да облагат и на този етап нямало нужда от подаване на декларация.
Аз си имам ПИК код и ще проверя и в НАП какво мога да направя, тъй като тя ми каза, че там излизало...

Благодаря Ви много!

Общи условия

Активация на акаунт