Тройно гражданство

  • 1 177
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте! Тъй като никъде не откривам официанла и ясна информация относно възможно ли е дете, родено в Англия, с родители българка и поляк да има тройно гражданство? Дъщеря ми автоматично ли става британска гражданка, при положение, че аз имам постоянен статут, а бащата временен? Мислихме детето да има българско и полско гражданство, но ако автоматично става британска гражданка, това променя нещата и може би ще трябва да се откажем от едното. Разбрахме, че Полша и Англия позволяват тройното гражданство, но за България не откривам никаква информация. Ако има някой по-запознат от мен, моля за информация. Благодаря!

# 1
  • Мнения: X
Да, ако единия родител има постоянен статут или британски паспорт, по време на раждането, детето получава автоматично гражданство. За британски паспорт трябва да се кандидатства, но първо до 40-тия ден се записва в общината(мисля че онлайн се запазва час),за акт за раждане. След това онлайн се кандидатства за паспорт, като някои неща по пощата се пращат. Трябва един гарант от списък с професии, не може кой да е. Примерно има списък-лекар, адвокат, става и мениджър и подобни. Той трябва да е с гражданство, но не е задължително да е англичанин. По имейл му задават въпроси, за да потвърди че познава родителите-като отвори имейл има определено Време-30мин. да отговори. Може и да платите да го направят хора, които разбират.
 За България си извадете апостил. С него в общината, където е адреса на майката, вади се бг. акт за раждане. За първи български паспорт трябват и двамата родители, искат и 1 гарант. За мен поне не знам бащата като е чужденец може и повече. За друго не знам вече, но мисля че няма пречка за тройно гражданство. Не съм чувала да е забранено.

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 14:57 от Анонимен

# 2
  • Мнения: 1 038
Честита ви дъщеричка.
Специално за България никакъв проблем не е тройното гражданство. Даже може да участва в политическия живот.
https://www.plovdivmedia.bg/205756.html

Като живееща в Канада мога да потвърдя, че тук има много хора с повече от 2 гражданства. Като получихме обаче канадските паспорти в придружаващата брошурка пишеше, че тези, които имат и друго гражданство при пътуване в съответните страни, се третират там само като граждани на тази държава. Имаше доста обяснения специално за Полша.
Вие имате дъщеричка, за  момчетата е друго. сега има нещо ново с военната служба в прибалтийските републики, включително и тези с двойно гражданство, скоро коментираха приятели тук.

# 3
  • Мнения: 1 099
Честита рожба!

Доколкото знам няма правила за тройни гражданства, а се гледат поотделно двустранните спогодби между държавите, във вашия случай-  Англия- България, Англия- Полша и Полша- България.

Както вече са писали, детето най-вероятно получава UK гражданство автоматично, ако имате статут. Вие ако сте с българско гражданство , също автоматично го получава ( още преди да сте извадили документи тя вече е бг гражданка.
Англия и България приемат двойно гражданство. България и Полша предполагам също разрешават двойно гражданство.

Остава въпросът дали Полша и Англия разрешават двойно гражданство. Ако да , нямате проблем.

В някои законодателства децата, които са придобили гражданство при раждане,  трябва да изберат едно като станат на 18. Но това пак зависи много от конкретното законодателство.

# 4
  • Мнения: 485
Моите деца имат тройно гражданство. Не знам как е за Англия. Децата ми са родени в Холандия (баща холандец), живяха в Канада, а аз съм българка.
Канада позволява да имаш до 5 гражданства. Холандия не разрешава, освен в случаите, когато децата са в чужбина и са заминали преди 14-та им годишнина.
Във България гражданство се дава автоматично, ако един от родителите е българин.
Не съм имала проблеми досега, а децата ми са пълнолетни и имат три паспорта.

# 5
  • Мнения: 4 762
Не знам как е въпросът с тройното гражданство, но не бих обременявала детето ми с такова. Мисля, че едно на ЕС и британското в случая на авторката са достатъчни. Не виждам смисъл от колекциониране на паспорти.

Синът ми има българско гражданство от мен и още едно на държава от ЕС, защото е роден и живее във въпросната страна. От чисто практична гледна точка за него е по-удобно да има това гражданство, за да не се налага за всеки документ да тича до България. С него може да пътува и без виза до Щатите.

Общи условия

Активация на акаунт