Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 46

  • 15 728
  • 429
  •   2
Отговори
# 15
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 018
Факт е, че водопровода е законен и ВиК ни накара след това да подпишем договор, че вече е собственост на ВиК дружеството. Имаме партида по която плащаме сметките за вода. И къщата и съответните инсталации са въведени в експлоатация.

# 16
  • Мнения: 2 276
pipilota6, може би преди повече от 10 г. сте го изпълнявали по този начин. Доколкото си спомням през 2010 г. беше създаден ЦПРС и строителната дейност мина в регистрационен режим с изключение на :
 Чл. 14. (2)
Строежи на жилищни и вилни сгради с ниско застрояване и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията с разгъната застроена площ до 100 кв. м могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.

ЗАКОН за Камарата на строителите

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 202
Здравейте!
Групата е много полезна,  допринасяте много с опита си , а ние черпим полезна информация! Адмирации!!!
Отдавна ви чета с интерес и чакам момента , в който и ние ще дадем старт на проекта ни, но....

Та....закупихме малък парцел преди две години, чисто инвестиционно,  без никакви намерения!
Но в един момент ни се прииска да си направим нещо малко.
Парцела е бил един общ, който е разделен на две.
В течение сме през цялото време, докато вървяха процедурите по разделяне, тъй като го  бяхме харесали и  капарирали/ с всички рискове съответно/ преди да стане официалната делба. Мина продажбата. По време на  закупуване на имота , течеше процедура по смяна на ПУП на селото /обл.Бургас/ След среща с геодезиста се установиха грешки при границите на имота. Пак наново и най-накрая след 2 години всичко е готово. Сключихме договори с ЕВН и ВИК  и решихме да пристъпим към изготвяне на план от архитект. Взехме си визата за проектиране от общината преди два дни и сега виждаме, че по план къщата трябва да е на калкан със съседите/тези от които купихме парцела/.Не е цялостна стена на калкан , а само една част/сега визата не е пред мен/, но нашата идея е друга, да си има отстояние от  3 м. Те си имат голяма двуетажна къща в единия край на двора и едва ли биха тръгнали да строят друга, но един ден в бъдеще никой не знае.
Искаме да си направим къща с метална конструкция на 1 етаж , около 100 м2.
Днес имахме среща с архитекта, за стартиране  на проекта, но....... сега няма как да започнем.
Обяснихме му какво искаме, но докато този проблем не се отстрани, не можем да започнем.
В четвъртък ще ходим при главния архитект да видим какво може да се направи по въпроса.
Предполагам, че  при разделението продавачът така е решил да направи, защото остава една селскостопанска постройка в нашия двор точно на самата граница. Умишлено са я оставили/ по тяхни думи/, за да можем там един ден да строим по- лесно.
Но ние това ще го събаряме и не искаме да строим на калкан. Може ли нещо да се направи или трябва да се примирим?
Извинявам се, че стана доста дълго!

# 18
  • Мнения: 861
Ако постройката е само във вашия имот и ако съседите са съгласни да нямат допълващо застрояване на калкан, трябва да се направи проект за ПУП-ИПЗ-изменение на план за застрояване за вашия имот. Това обаче ще промени предвиденото застрояване в съседния имот и може да се наложи да се прави и за него ПУП-ИПЗ.

# 19
  • Мнения: 376
Здравейте  и от мен!
Ние строим триетажна къща в село до Пловдив. Очакваме до месец да приключим с грубия строеж. Наложи се да следим отблизо строежа и да си проучваме сами доста неща, защото стрителят се оказа склонен към минимализъм Simple Smile . Имам няколко въпроса:
 - предвидено е подово отопление/охлаждане с термопомпа - може ли да кажете колко см. ориентировъчно ще отнеме от височината  (изолация, подово и гранитогрес примерно). Моля и за коментар относно шума на външните тела на термопомпата. Ще съм благодарна и ако препоръчате фирми, от които сте доволни от монтаж и поддръжка.
 - предвидени са големи прозорци до земята. Въпросът ми е колоните, които ги разделят от 4-те страни ли се изолират? Ако да, това влияе ли на устойчивостта на закрепване на прозорците?

# 20
  • Мнения: 112
IrrA_78 Трябва за двата имота да се направи промяна на ПУП-а за да станат със свободно застрояване.
Това трябва да стане с изричното съгласието на съседа Ви, в противен случай няма да ви одобрят проекта и ще сте длъжни да покриете калкана. Не знам какво представлява имота. Може да се мисли в посока две сгради. Едната с която ще покриете калкана ще е там просто за да удовлетворите изискването на ПУП-а!
ImposiBelle поинтересувайте се от RAL монтаж на дограма.

# 21
  • Мнения: 74
Здравейте  и от мен!
Ние строим триетажна къща в село до Пловдив. Очакваме до месец да приключим с грубия строеж. Наложи се да следим отблизо строежа и да си проучваме сами доста неща, защото стрителят се оказа склонен към минимализъм Simple Smile . Имам няколко въпроса:
 - предвидено е подово отопление/охлаждане с термопомпа - може ли да кажете колко см. ориентировъчно ще отнеме от височината  (изолация, подово и гранитогрес примерно). Моля и за коментар относно шума на външните тела на термопомпата. Ще съм благодарна и ако препоръчате фирми, от които сте доволни от монтаж и поддръжка.
 - предвидени са големи прозорци до земята. Въпросът ми е колоните, които ги разделят от 4-те страни ли се изолират? Ако да, това влияе ли на устойчивостта на закрепване на прозорците?

Височината за подовото е доста относително:
- Ще слагате ли изолация под подложката (ние сложихме само на първия етаж, но няма на втория - защото искаме топлото от първия да си топли втория). Както казах при нас само на 1 етаж добави там 5см.
- Колко ще е дебела подложката за подовото - на 1 етаж тотално ни е 5см, на втория ни е 4.3
- Колко замазка ще излеете над нивото на подложката - При нас беше около 5-5.5 зависимост от участъците
- Не съм сигурен колко ще дойде от теракота/ламината - ние слагаме SPC подложка и тя е 6-7мм.

Тези въпроси е било хубаво да се знаят още на ниво проект защото сега ако дигнете грубо с 10-15см и не е заложено/предвидено, може да ви остане малко височина или да правите компромиси със слоевете на подовото.

# 22
  • Мнения: 1 031
Енергото го изяснихме, но за водата трябва да изградим водопровод 100метра. Пътя е черен , т.е няма да има възстановяване на асфалт. Има ли някой идея колко би струвало.
Строихме такъв водопровод преди 2 месеца - около 70 м. Давам разбивка на разходите.
1. Получаване на изходни данни и съгласуване на проекти във ВиК и Пожарна - 250 лв
2. Проектиране -  800 лева
3. Оценка на съответствието на проектите от СН - 300 лв
4. Изкопни работи (при нас беше с 20 тонен багер защото теренът е изцяло скала) - 2 дена по 1200 лв машиносмяна - 2400 лв
5. Строителство на водопровода - 1500 лева
6. Строителен надзор по време на строителството - 800 лева
7. Такса за приемателна комисия - 300 лева

Тъй като този водопровод става собственост на дружеството, което е с  общинско участие няма такси за одобряване на проектите и въвеждането в експлоатация.
Монтажът на водопровода се извърши от лицензирана фирма, регистрирана в камарата.

Направата на сондаж няма да е по-евтино и дебитът не е сигурен. За предпочитане е централното водоснабдяване когато е на разумна стойност.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 816
Благодаря за отговорите за строеж на водопровод. Отказахме се от това място. Днес ходихме при главния архитект, има доста неща , които не знаехме. Остана едно място, което ще вземем. То  е с ток и вида, в селото. Дано се случат нещата.
Преди 2 месеца ходихме на оглед на една къща, много ни хареса, трябваше да проверим някои неща. Ходихме в четвъртък,  същата неделя уж я капарирали . Къщата се продаваше 6 месеца и е нямало никакъв интерес. Някакъв номер ни скроиха.

# 24
  • Мнения: 86
Здравейте  и от мен!
Ние строим триетажна къща в село до Пловдив. Очакваме до месец да приключим с грубия строеж. Наложи се да следим отблизо строежа и да си проучваме сами доста неща, защото стрителят се оказа склонен към минимализъм Simple Smile . Имам няколко въпроса:
 - предвидено е подово отопление/охлаждане с термопомпа - може ли да кажете колко см. ориентировъчно ще отнеме от височината  (изолация, подово и гранитогрес примерно). Моля и за коментар относно шума на външните тела на термопомпата. Ще съм благодарна и ако препоръчате фирми, от които сте доволни от монтаж и поддръжка.
 - предвидени са големи прозорци до земята. Въпросът ми е колоните, които ги разделят от 4-те страни ли се изолират? Ако да, това влияе ли на устойчивостта на закрепване на прозорците?

Височината за подовото е доста относително:
- Ще слагате ли изолация под подложката (ние сложихме само на първия етаж, но няма на втория - защото искаме топлото от първия да си топли втория). Както казах при нас само на 1 етаж добави там 5см.
- Колко ще е дебела подложката за подовото - на 1 етаж тотално ни е 5см, на втория ни е 4.3
- Колко замазка ще излеете над нивото на подложката - При нас беше около 5-5.5 зависимост от участъците
- Не съм сигурен колко ще дойде от теракота/ламината - ние слагаме SPC подложка и тя е 6-7мм.

Тези въпроси е било хубаво да се знаят още на ниво проект защото сега ако дигнете грубо с 10-15см и не е заложено/предвидено, може да ви остане малко височина или да правите компромиси със слоевете на подовото.
Здравейте,пишете че е предвидено подово отопление.Щом е предвидено в проекта -целия проектантски екип би трябвало до се съобрази с това от Конструктора през Архитекта до проектант ОВК.Строителя би трябвало да го вземе в пердвид.По принцип изолацията на подовата плоча се прави под нея,ако става дума за подложката на подовото отопление замазката е минимум 4 см.армирана,гранитогрес(теракот)около 1 см. и още толкова за лепило.Погледнете си разрезите в проекта и там всичко би трябвало да е описано.

# 25
  • София
  • Мнения: 499
Енергото го изяснихме, но за водата трябва да изградим водопровод 100метра. Пътя е черен , т.е няма да има възстановяване на асфалт. Има ли някой идея колко би струвало.
Строихме такъв водопровод преди 2 месеца - около 70 м. Давам разбивка на разходите.
1. Получаване на изходни данни и съгласуване на проекти във ВиК и Пожарна - 250 лв
2. Проектиране -  800 лева
3. Оценка на съответствието на проектите от СН - 300 лв
4. Изкопни работи (при нас беше с 20 тонен багер защото теренът е изцяло скала) - 2 дена по 1200 лв машиносмяна - 2400 лв
5. Строителство на водопровода - 1500 лева
6. Строителен надзор по време на строителството - 800 лева
7. Такса за приемателна комисия - 300 лева

Тъй като този водопровод става собственост на дружеството, което е с  общинско участие няма такси за одобряване на проектите и въвеждането в експлоатация.
Монтажът на водопровода се извърши от лицензирана фирма, регистрирана в камарата.

Направата на сондаж няма да е по-евтино и дебитът не е сигурен. За предпочитане е централното водоснабдяване когато е на разумна стойност.

Този водопровод в ройона на София ли е строен? Питам, защото и на нас ни предстои, да се ориентирам.

# 26
  • Мнения: 1 031
Този водопровод в ройона на София ли е строен? Питам, защото и на нас ни предстои, да се ориентирам.
Не е в района на София, но цените са приблизително еднакви, разликите са максимум 10-20% и зависят от спецификите на мястото. Материалите са дори по-евтини в София. Цената на труда и механизацията е почти еднаква.
В момента правим вътрешен ремонт в София и в нашия град. Няма разлика в цените, дори бих казала, че при нас е по-скъпо.
Дори проектирането в Сф е по-евтино. Колега, инженер с над 10+ стаж в проектирането, работи в Сф и получава 1700 лв бруто, жена му е конструктор в проектантска фирма и получава 1300 нето. При нас проектантите на трудов договор са със заплати над 2000 лв чисто + процент.

# 27
  • Мнения: 95
Здравейте интересуват ме идеи за стълбище на къща, в момента е външно за втория етаж и е желязно( ако мога да се изразя правилно) и извито. Как може да се направи според вас дори и да остане външно с какво да се смени за да е по удобно и широко.

# 28
  • Мнения: 2
Здравейте интересуват ме идеи за стълбище на къща, в момента е външно за втория етаж и е желязно( ако мога да се изразя правилно) и извито. Как може да се направи според вас дори и да остане външно с какво да се смени за да е по удобно и широко.
Ако втория етаж ще се ползва често е по-добре стълбището да е вътрешно. Но трябва да се направи дупка в плочата, за което трябва проект от инженер. Не е лесна задача.
Пускам няколко снимки от моята вила. Дупката е с рамери 1x1м.

# 29
  • Мнения: 95
Здравейте интересуват ме идеи за стълбище на къща, в момента е външно за втория етаж и е желязно( ако мога да се изразя правилно) и извито. Как може да се направи според вас дори и да остане външно с какво да се смени за да е по удобно и широко.
Ако втория етаж ще се ползва често е по-добре стълбището да е вътрешно. Но трябва да се направи дупка в плочата, за което трябва проект от инженер. Не е лесна задача.
Пускам няколко снимки от моята вила. Дупката е с рамери 1x1м.


Да горе са спалните и ще се ползва, затова търся някакви варианти. За вътрешно незнаем дали става къщата е панелна и дали може да се пробива. Явно ще трябва да се консултираме

Общи условия

Активация на акаунт