Обособяване на мокро помещение

  • 910
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 405
Привет.
Имам следния въпрос. Трябва да правим ремонт на стар апартамент, в който няма мокро помещение.
Кухнята е 12 м2, като мислим да стане кабинет/трета спалня и се чудя, дали да не отнемем от нея за мокро?

Нещо подобно си представяме. На мястото на синята точка има стара каменинова тръба с вътрешен диаметър ф75.
Ще съм благодарен за всякакви идеи, че все някога трябва да се почва с ремонта, а не можем да го измислим! Satisfied Coffee



Последна редакция: вт, 06 фев 2024, 11:33 от mitkomitashki

# 1
  • Мнения: 66
Ако стената, която мислите да премахнете е носеща, гледайки дебелината и от вашата схема, то това не е никак препоръчително. Ако стаята ще се ползва по скоро за кабинет, а не за трета спалня може просто да запазите сегашните стени и да затворите пространството с врата тип хармоника или нормална врата, която наподобява гардероб но се пуска до тавана. Ще си оградите пространство колкото за една пералня в ъгъла и всеки ще си мисли че това е гардероб, а реално ще е кът за пералня. При работа на пералнята в такъв гардероб шума е пренебрежимо малък, но пък ако ще се ползва за спане няма да е комфортно да се пуска пералня вечер.

# 2
  • София
  • Мнения: 405
Стената не е носеща. Половин тухла е и реално е около 50 см., другото е врата.
За момента идеята е да е кабинет, но не е ясно какво ще е в бъдеще, та затова се чудя дали не се предвиди още от сега.
Новата стена вероятно ще с олекотена конструкция. Coffee

P.S. Чертежът е аматьорски Smile

# 3
  • Мнения: 66
Стената не е носеща. Половин тухла е и реално е около 50 см., другото е врата.
За момента идеята е да е кабинет, но не е ясно какво ще е в бъдеще, та затова се чудя дали не се предвиди още от сега.
Новата стена вероятно ще с олекотена конструкция. Coffee

P.S. Чертежът е аматьорски Smile

Ако стената ще бъде гипсокартон може би ще ви излезе по скъпо да изградите стена, да съборите другата и да сложите нови 2 врати, които също струват пари. Също така според мен ще загубите някакво пространство от стаята и ще го преместите в коридора, което може и да не се усети много, но стаята ще стане по-малка. В другия случай ще спестите малко пари и ще ги вложите в някакъв тип гардероб, който да скрие пералнята. Ако все пак изберете стена от гипсокартон, не забравяйте да сложите плътно вата в него за да шумоизолира добре и да направите стените от двоен гипсокартон за да не дрънчи на кухо после.

Аз си правя подобен ремонт в момента и преценявам по същия начин къде стената е нужна да е от Итонг, къде от Гипсокартон и къде просто затворено с гардероб с врата тип хармоника. Майсторите ме разубедиха за 2 места където реших да слагам Итонг и сега съм с Гипсокартон. Времето ще покаже дали съм направил добър избор.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 548
А по този начин?

От чертежа не е ясно какво е горното помещение и размерите. Може да е само ниша с достъп до пералнята откъм него, а нагоре шкаф с достъп откъм бившата кухня. То и както сте го начертали със скъсяване на кухнята пак е ниша, а не мокро помещение.
Предполагам има изводи на чиста вода около синята точка.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Стига да имате изводи за вода защо не? Първия чертеж си е супер, само ако не ви достига място може да вземете и още малко пространство и ще стане стена с чупка в офиса.

# 6
  • Мнения: 606
Аз бих първо обмислила какви уреди искам да сложа. Ако имате и сушилня тогава вкарването в шкаф не е оптималния вариант. Каквото и да ви говорят най-щадящо за уредите е да са открити заради достъп на въздух. Ще ви трябва не само канал, но и вода. Тази тръба ако е много стара ще можете ли да се “присъедините” към нея? Оставам на страна въпроса къде ще се съхранява мръсното пране и ще се носи до там. Не са тонове, но е практично коша за пране и прането да са на удобно място.

# 7
  • София
  • Мнения: 405
Жилището е за тотален ремонт. Тръбите ще се сменят. Просто търсим вариант да обособим мокро помещение, за да изнесем пералня и сушилня, или комбинирано извън баня/кухня.
А може и да не го правим. Как е най-добре според вас?

# 8
  • Мнения: 2 430
Ако ви е протичала пералня - на нас да, тогава знаете, колко се наводнява за секунди помещението. Контакти, разклонители, кабели скрити някъде си, които са на разстояние по-малко от 20 см от земята, да не говорим за подова настилка, за съседите, дето се молите да не е минало праз плочата и да стане при тях проблем... няма къде да се отече водата, ако няма канал на пода, събираш...
По принцип за мен лично е по-красиво и комфортно да не ти са в кухнята или банята уредите, но си трябва мокро помещение с подов сифон. Иначе си е риск.

# 9
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
А може и да не го правим. Как е най-добре според вас?
Продай това жилище и си купи ново с обособено мокро, а още по-добре къща.

# 10
  • Мнения: 606
Жилището е за тотален ремонт. Тръбите ще се сменят. Просто търсим вариант да обособим мокро помещение, за да изнесем пералня и сушилня, или комбинирано извън баня/кухня.
А може и да не го правим. Как е най-добре според вас?
Моето мнение е винаги ЗА перално помещение. Най-удобно би било близо до банята или предверие на банята, но в апартамент възможностите са ограничени. В тази стая има прозорец и от съм свеж въздух е добре. Било е кухня и има вода и канал. Относно сифона на пода, аз не живея в България и никъде нямаме сифони на пода. Дори в банята. Да, риска винаги го има, но новите уреди имат много защити.

# 11
  • Мнения: 7 276
Аз си признавам, че никога не съм разбирала смисъла на мокрото помещение.

# 12
  • София
  • Мнения: 405
В другия ни апартамент си обособихме мокро помещение до банята от част от коридора и си направихме сифон на пода, който е свързан с другите два в банята. Бойлерът също е в него и има тръба в стената, която е за маркуч на пералня, предпазен клапан на бойлер и т.н. с отклонения, в които са включени. Ако текне нещо уж ще изтече в канала. И ниво има за да е малко по-ниско от коридора и т.н.
Та нещо такова обмислям да направя и в този.
Височината от плочата до тавана е 2,90, та има място в малко помещение да се сложат един над друг уредите, като мисля за двукрила врата, или нещо подобно, да е ясно, че не е стая Satisfied
Колкото до дрехите, оставя се място между пералнята и вратите/вратата и там може да се сложи кош.

Основната ми чуденка е дали стая 10 м2 с тази форма няма да е малка? Cold Sweat

# 13
  • София
  • Мнения: 5 883
Бих обособила два пъти по-голям килер, да има място за кошове за пране, кофа, метла, парцал, прахосмукачка, дъска за гладене и прочее..

# 14
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Аз си признавам, че никога не съм разбирала смисъла на мокрото помещение.
Ако имаш достатъчно място има смисъл, става зона за чистене. Но идеята за канал на пода е отживелица.

Общи условия

Активация на акаунт