Професия учител - 18

  • 19 071
  • 337
  •   1
Отговори
# 255
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Май само на международен кръг на олимпиада или състезание по предмет, с призово класиране. Аз имах лауреат на национален кръг, не беше достатъчно.

# 256
  • Sofia
  • Мнения: 4 395
Ще отклоня темата, за да питам някой дали е взел V ПКС с грамоти от конкурси/олимпиади и прочее, без явяване на изпит? Любопитно ми е, изисква ли се ли минимален брой  грамоти/награди, за да бъде призната пета степен?

От Наредба 15:
Чл. 58. (1) Лицата, които кандидатстват за придобиване на пета професионално-квалификационна степен, следва да отговарят на следните условия:
1. имат най-малко 2 години учителски стаж;
2. притежават удостоверение за участие в обучения за повишаване на квалификацията в организации по чл. 43 и 50 с обща продължителност не по-малко от 16 академични часа;
3. имат успешно положен устен изпит с успех не по-нисък от много добър 4,50.
(2) Пета професионално-квалификационна степен без полагане на изпит могат да придобият:
1. педагогически специалисти, които отговарят на изискванията на ал. 1, т. 1 и 2 и представят грамоти, награди и протоколи от участие на свои ученици в национални, балкански и международни олимпиади, състезания и конкурси, организирани от Министерството на образованието и науката и проведени в период до пет години преди датата на кандидатстване за придобиване на пета професионално-квалификационна степен, с реализирано участие или класирания:
а) от I до VIII място включително от международни олимпиади и състезания;
б) от I до VI място включително от балкански олимпиади и състезания;
в) от I до III място включително от национални кръгове на ученически олимпиади и национални състезания;

# 257
  • София
  • Мнения: 613
Ясно, мой ученик засега има две ,,обикновени"  грамотички от конкурси към МОН, очевидно няма да ми свършат работа.

# 258
  • София
  • Мнения: 3 484
А как се определя кой учител да се запише като учител на детето. Ако детето ходи на школа и учи предмета в училище, кой от двамата се записва? И детето има ли право на глас? А ако детето не изучава предмета в училище, но не ходи и на школа, как избират кой учител да запишат?

# 259
  • Мнения: 10 599
Добър въпрос. Да ти разкажа какво стана на олимпиади Кингс... Понеже нямаше много други заинтересовани колеги, освен мен и още някой, да стимулира учениците и да ги запише да участват, аз записах през профила си като мои ученици, ученици от различни класове, които искаха да участват с намаление. И така, тези които записах се справиха отлично, взеха по няколко грамоти. Аз взех грамота като организатор, но видиш ли, колегите, които са техни учители и не са си мръднали пръста да ги запишат в това състезание, незнайно от къде също взеха грамоти... Grinning Тази година се скъсаха да ми звънят от Кингс, но аз автоматично отказах да участвам, какво останало да организирам, такива абсурди...

# 260
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Вие пък много задълбахте, кой преподава, кой има право. Ами който има копие от грамотата. В ПУ искат уверение от директора, че учителят преподава на ученика. И това е, никой нищо не проверява.

# 261
  • София
  • Мнения: 613
ЗлаВещица, това е интересно, чудях се как си сверяват информацията, а то било с уверение от директор, ако и ДИУУ действа така, де!
На една от нашите грамоти е вписано моето име като ръководител на ученика, в другата  просто няма записана  никаква информация за ръководител на детето. Общо взето, който се занимава, напътства и подготвя за конкурс/състезание учениците, се вписва неговото име.
Сега чакам още два конкурса да обявят наградените деца, да видим и там с какви резултати ще са моите ученици 🙂

# 262
  • Мнения: 10 599
Общо взето, който се занимава, напътства и подготвя за конкурс/състезание учениците, се вписва неговото име.
Или на директора Wink Joy ...И после не можеш да му кажеш "ама, моля Ви се, аз се занимавах, не Вие..."

# 263
  • Мнения: 912
Или името, което каже ученикът. На състезания ги питат за имената на учителите им в училище и повечето  тях казват и тях записват в грамотите. Моето собствено дете преди години така беше записало името на учителката си от училище (без да знае защо го искат), впоследствие учителката получи грамотата, а детето каза "Ама тя тази грамота трябваше да е за теб, а не за госпожата."

# 264
  • София
  • Мнения: 3 484
Точно заради такъв случай питам.

# 265
  • Мнения: 9 875
Е, не мисля че е голям проблем това на чие име са грамотите. Вземаш ги, слагаш ги в шкафа, и ако не си положил усилия за тях, ги забравяш. Ако си положил усилия, се снимаш с детето и грамотата му, и си слагаш снимката на стената и й се радваш повече.

# 266
  • София
  • Мнения: 613
Ами,  грамота в ролята си на учител не съм получавала, така че вероятно сте прави, случаи има всякакви.

# 267
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Не навсякъде дават грамоти за учители. По философия пък записваха учителя в протокола за класиране на национален кръг.

# 268
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
От години съм квестор на състезанието "Иван Рилски". Там искат името на учителя и след това му изпращат благодарствено писмо.

# 269
  • Мнения: 14
Здравейте, интересува ме дали учител с 10 години стаж би могъл да вземе 3000лв. чиста заплата, защото работя в частния сектор,а много познати ми "хвалят" възнагражденията си в държавния, но нещо сметката не ми излиза...
Наясно съм с всички детайли като това,че си зависи от директора, както и че има надбавки/бонуси/стаж прослужено време и тн. И все пак като теглите чертата стига ли се тази сума? Става дума за град София.
Благодаря ви.

Общи условия

Активация на акаунт