Сън

  • 609
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Хора ,вече ще полудея, не знам какво се случва!
Преди да стане на година е имала нощи с будувания  но от както направи година ,вече 20 дена не е моето дете..
Става около 6 7 часа ,първия интервал едва едва го издържа от 3 часа ,спи 1.30часа и следващия интервал е 3.30,като него на моменти го увеличава ,а последния е 4.30 .. проблема е ,че има нощи с по 30мин до час будуване. Не е всяка нощ,но са през 2 нощи. Опитва се да спи ,но не може .. допитах се до консултант, то стана по-зле 5 дена детето се преумори от постоянно събуждане [по препоръка на консултанта,да будя сутрин и от дремки] . Ако има значение има 13 зъба и чакам 3 кучешки и не знам дали не е от зъбите. Само аз ли съм в такава ситуация и как да се справя ?

# 1
  • Мнения: 15 356
Здравейте! Не следвайте първо никакви интервали, защото ако не се тълкуват и прилагат правилно наистина преуморяват децата.
Има ли нови умения? На 1г има скок в растежа със силна сепарационна тревога. Освен режима е важен начинът на заспиване, условията за сън и подготовката.  Също съм консултант, но никога не прилагам интервали стриктно, а спрямо будното време и детето

# 2
  • Мнения: 179
Здравейте! Не следвайте първо никакви интервали, защото ако не се тълкуват и прилагат правилно наистина преуморяват децата.
Има ли нови умения? На 1г има скок в растежа със силна сепарационна тревога. Освен режима е важен начинът на заспиване, условията за сън и подготовката.  Също съм консултант, но никога не прилагам интервали стриктно, а спрямо будното време и детето
Все още не върви,заспива като си роши чаршафчето, интервали за сега не мога да бутам особено първия,тъй като казах тя си търси страшно много първата дрямка. Разберете ме не е всяка вечер ,което ме кара да мисля  че не е от режима на сън,но пак не съм сигурна .. като говорих с консултантката тя отговори,че е абсурд да е от зъби..

# 3
  • Мнения: 4 408
Много зависи на каква консултантка си попаднала, че аз имам негативен опит -  докато слушахме препоръките и при нас нещата се бяха влошили.
Но все пак, да не би сънят да й идва твърде много?

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 10:16 от Рошличката

# 4
  • Мнения: 15 356
Ако са зъби са налице инцидентни нощни събуждания, детето е криво и в будното време, всичко приключва когато зъбът пробие.
Най-лесно ще се ориентирате ако си водите дневник на съня дали е от режима или не, останалите причини ги изброих.
За двигателните умения нямам предвид само прохождане, може да е нещо съвсем различно, което детето не е усвоило още. Или нова игра, която го вълнува като криеница примерно. Като цяло растежните скокове смущават съня, къде повече къде по-малко.

# 5
  • Мнения: 179
Много зависи на каква консултантка си попаднала, че аз имам негативен опит -  докато слушахме препоръките и при нас нещата се бяха влошили.
Но все пак, да не би сънят да й идва твърде много?
Ами дневния е 2.30 ,нощния ако няма бъдувсне 10.30 ако има може да е 9.30 или 10 ...

# 6
  • Мнения: 659
Точно около годинката и при нас беше някакъв кошмар. Буквално всяка нощ се будеше и пищеше, ревеше или просто искаше да си играе по 1-2 часа. Няма приспиване. Понякога беше толкова изнервен, че го носихме на ръце из апартамента само и само да мълчи и да не буди батко си, че и на него му се събра много недоспиване. Буквално се чувствах все едно имаме новородено и се мъчим с колики.
При нас причините бяха 2 - долни втори резци и прохождане. Всичко продължи около 2 седмици и малко. Имахме малко почивка и сега нещо пак започва да спи по-неспокойно, но пък в момента сме в процес на промяна на вечерния режим.
Аз лично интервали на спане вече дори не мога да кажа дали спазвам, горе долу гледам. Следя основно за признаци на умора и го слагам веднага да спи, защото ако изпусна момента се превъзбужда и след това няма заспиване по 2 часа.
Горе долу графикът ни е следния (ако ви е полезно за някакъв ориентир):
 - събуждане 7 ч
- първа дрямка 10/ 10:30 ч. - също като при вас много си държи на тази дрямка и интервалът на будуване е около 3ч. , понякога ако е спал по-неспокойно през нощта е по-кратък. Спи обикновено 1 / 1:15
- втора дрямка 15/ 15:30/ 16:00 - тук вече много зависи колко се е изморил. Ако сме били по-дълго навън и съответно си е седял в количката, интервалът на будуване може да е и 4:30. Спи по 1/ 1:15 ч
- вечерно лягане около 20:30/ 21:00 ч. - вечер се изморява много покрай брат му и става доста бързо кисел и мрънкащ.

# 7
  • Мнения: 179
Точно около годинката и при нас беше някакъв кошмар. Буквално всяка нощ се будеше и пищеше, ревеше или просто искаше да си играе по 1-2 часа. Няма приспиване. Понякога беше толкова изнервен, че го носихме на ръце из апартамента само и само да мълчи и да не буди батко си, че и на него му се събра много недоспиване. Буквално се чувствах все едно имаме новородено и се мъчим с колики.
При нас причините бяха 2 - долни втори резци и прохождане. Всичко продължи около 2 седмици и малко. Имахме малко почивка и сега нещо пак започва да спи по-неспокойно, но пък в момента сме в процес на промяна на вечерния режим.
Аз лично интервали на спане вече дори не мога да кажа дали спазвам, горе долу гледам. Следя основно за признаци на умора и го слагам веднага да спи, защото ако изпусна момента се превъзбужда и след това няма заспиване по 2 часа.
Горе долу графикът ни е следния (ако ви е полезно за някакъв ориентир):
 - събуждане 7 ч
- първа дрямка 10/ 10:30 ч. - също като при вас много си държи на тази дрямка и интервалът на будуване е около 3ч. , понякога ако е спал по-неспокойно през нощта е по-кратък. Спи обикновено 1 / 1:15
- втора дрямка 15/ 15:30/ 16:00 - тук вече много зависи колко се е изморил. Ако сме били по-дълго навън и съответно си е седял в количката, интервалът на будуване може да е и 4:30. Спи по 1/ 1:15 ч
- вечерно лягане около 20:30/ 21:00 ч. - вечер се изморява много покрай брат му и става доста бързо кисел и мрънкащ.
Аз мисля че с вас сме в една група даже, януарската ,но вече наистина в чудо се виждам .. не знам кое какво да променям или наистина е от зъби

# 8
  • Мнения: 397
Увеличете му втория интервал на 4 часа. Задръжте 3 еднакви дни така и вижте какво ще стане. След това намалете първата дрямка на 1 час. Дневен сън 2:30 при две спанета може да ви е много. Както и будуването нощем може да ви е от недостатъчно будуване денем.
Не съм консултант, споделям какво е работило при моята дъщеря.

# 9
  • Мнения: 15 356
И многото и малкото дневен сън са фактор, понякога и за 15 мин става въпрос. Особено на тая възраст и в начало на преход към 1 дрямка моментът е доста тънък според мен.

# 10
  • Мнения: 659
D.P.I, да в една група сме 🙂
За мен лично една от причините са зъбите. При големият нямахме кой знае какви драми, но сега малкият явно повече го боли/дразни и е значително по-кисел и неспокоен
 Вашият режим ми се струва добър, но ако искате пробвайте малко да увеличете втория интервал, както ви е посъветвала Фрезия. Но постепенно с 10-15 мин на ден.

# 11
  • Мнения: 179
D.P.I, да в една група сме 🙂
За мен лично една от причините са зъбите. При големият нямахме кой знае какви драми, но сега малкият явно повече го боли/дразни и е значително по-кисел и неспокоен
 Вашият режим ми се струва добър, но ако искате пробвайте малко да увеличете втория интервал, както ви е посъветвала Фрезия. Но постепенно с 10-15 мин на ден.
А първия как да го увелича ,като тя си търси тази дрямка ,ятората лесно ,тя даже на моменти сама я увеличава някои дни 😌

# 12
  • Мнения: 397
Може би е рано да увеличите първия. Започнете с втория. Като се премахне това будуване нощем и се наспи детето само ще си увеличи първия.

# 13
  • Мнения: 15 356
Времето на бодърстване пряко влияе на заспиването и спокойния сън. Нервната система на децата е незряла и възбудните процеси  доминират над задръжните. С други думи-лесно се възбуждат, трудно успокояват. Колкото по-силна е възбудата, толкова по-трудно е да успокоим детето и толкова по-дълго ще го правим. Когато възникне потребност от сън се отваря прозорецът на съня и детето заспива много лесно, изтървем ли този момент превъзбудата и преумората идват, заспиването е дълго и сложно и когато детето заспи съхранената в нервната система превъзбуда и преумора не му позволява да спи дълго и спокойно. Когато сложим детето да спи след прозореца, мозъкът реагира на това като на форсмажорна ситуация, подава сигнал, че трябва да издържим, да не спим и се активират кортизол и адреналинът, които са стресови хормони. Настъпва активност, която е за сметка на резервите, които са в тялото, но те изтощават и се натрупва хронична умора. Недоспиването води до умора, умората към раздразнение, раздразнението до превъзбуда и проблеми със съня. И така тръгва лавина
Това са моите пет стотинки за умора и преумора, време на заспиване. Дано са полезни!

Общи условия

Активация на акаунт