Софийски университет или ВТУ

  • 696
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте! Понеже мисля да се насоча към изучаване на педагогика по история и география и в момента се чудя в кои два университета да продължа своето образование. В момента ми е доста рано да реша в кое висше учебно заведение да продължа (в момента съм 10 клас). Чудя се между Софийски и Великотърновски, защото съм чувал, че това са най-добрите университети в страната ни. Насочил съм се към Софийски, защото все пак това е най-добрият университет в нашата родина, можеш да си създадеш добри връзки, самият град е с потенциал за развитие, контакт с хора от цяла България и подобни. Чудя се и за Великотърновски, защото повечето учители от моето училище са завършили там, имат традиции в подготовката на кадри, имат повече предмети за изучаване, самият град е един от историческите центрове на България и подобни. За мен е важно качеството на образование и нивото на преподаване, понеже се интересувам доста от исторически и географски науки и смятам, че имам желанието за преподаването им (все пак още се чудя дали тези науки, имам и притеснение от говорене пред публика, но смятам, че рано или късно се свиква). Така де, ще ви бъда много благодарен, ако споделите вашето мнение и опит в коментарите! Бъдете здрави и отново ви благодаря!

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 3 041
Имай предвид, че може и да се разочароваш от нивото и на двата университета.

Бих ти казала СУ, заради местенето в по-голям град и възможностите за развитие, нови контакти.

# 2
  • Мнения: 419
Ами има един израз "където и да седна все  ще сбъркам". 😀
Ако няма друга алтернатива бих избрала СУ.
Търново е исторически град, така е.
Там може да ходите на екскурзия.

# 3
  • Мнения: 25 649
Прекалено големи надежди възлагаш на университетите и вероятността да се разочароваш жестоко е твърде голяма.
В университета не е като в училище – учи се по по-различен начин. Дават се основите, учат те как сам да си намираш нужната информация (ако не са те научили вече в училище) и нататък – всеки сам си търси пътищата за набавяне на повече знания и саморазвитие.
А и преподавателите са различни – някои искат да се зубри, дори без разбиране, и това им е достатъчно, за да изкараш изпита при тях, други те учат да мислиш. Въпрос на късмет е на кои ще попаднеш.

# 4
  • Мнения: 791
Завършила съм подобна специалност.
Моето лично мнение е, че и двата университета лежат на стара слава, за съжаление. Имам актуални впечатления. Нивото вече е доста ниско - няма нищо общо с това, което беше преди 10 години дори, да не говорим за още по-назад във времето. Има голям глад за студенти. В последните пет-шест години в СУ, а във ВТУ пък съвсем, дори и след трето класиране остават незаети места. Това означава, че всеки който е изкарал на матурата или на изпита оценка различна от слаб (2) е вътре. Мнението ми за преподавателите също не е никак добро. Не са подготвени, не се стараят достатъчно, пропускат лекции и т.н. С голяма доза на вероятност ще се разочароваш. Материалната база е потресаваща специално в СУ. Упражненията се провеждат в едни прашасали и студени мазета, а лекциите - в зали с разбити седалки и банки.

Който и от двата университета да избереш няма голяма разлика (конкретно за тази специалност) и в двата случая излизаш с учителски профил или най-много да станеш уредник в музей.

Последна редакция: чт, 01 фев 2024, 23:26 от Margarita1976

Общи условия

Активация на акаунт