Косопад, чуплива коса и нокти: Как да се диагностицираме сами и лекуваме

  • 3 036
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 658
sleek, за вит.Д скоро каза, че не е необходимо да се чакат 10-20 дни без прием, за да се тества, а това важи ли и за изследване на желязо, вит.Б12 , фолиева и магнезий
Желязо, вит. Д и фолат - 1 ден. Магнезий и Б12 седмица, макс. Спокойно могат да се спрат всички за 5-7 дни и да се направи общ тест.

# 31
  • Мнения: 58
Здравейте,
Имам хашимото, косопад и суха кожа. Моля, за мнения и препоръки

# 32
  • София
  • Мнения: 658
Здравейте,

Имате повсеместен недостиг на всички изследвани нутриенти. Дотолкова, че вероятно имате чревно заболяване. Имате ли известно диагностицирано такова?

- Хашимото хипофункцията не е оптимално третирано, ТСХ идва висок.
- Имате анемия
- Нисък Б12, желязо, вит. Д
- Вероятно сте с недостиг и на други витамини и минерали (б1, б6, цинк, магнезий, калий и тн.)

Удачно е да проведете консултации с ЛЛ и гастроентеролог, също и хематолог, но има ясни индикации за чревен проблем. Уместно е да направите скрининг за заболявания, които имат сходна симптоматика и клинични показания, това са: улцерозен колит (често срещан, предвид наличието на Хашимото), цьолиакия, болест на Крон, атрофичен гастрит, хеликобактер пилори

План за действие при вас би изглеждал така: консултация с ЛЛ, с гастроентерлог, хематолог -> диагностициране на основния проблем -> започване на компенсаторна терапия. След като попълните недостига на нутриенти, ще започнете да се чувствате много по-добре.

Мога да напиша, кои тестове да си направите сама, ако искате или да ви ги назначат лекарите.

# 33
  • Мнения: 120
Здравейте, аз съм жена на 28 със следните симптоми - прекомерна умора, brain fog, липса на енергия, косопад, късаща се, суха коса, чупливи нокти.
Всички изброени симптоми имам от много време, но в последната година започнах силно да подозирам дефицит на желязо. Първо защото симптомите точно съвпадат с моите, но и защото съм вегетарианка почти от бебе, а цикълът ми е с продължителност 5-6 дни.
През май 2023 си пуснах изследвания и феритинът ми беше 10.78, което е нормална стойност според лабораторията, но според нови проучвания е ниско и доколкото разбирам може да доведе до доста проблеми.
Няколко месеца по -късно започнах да приемам 27mg желязо два пъти на ден, опитвайки се да следвам т. нар The Iron Protocol, но това не продължи повече от две седмици, защото започнах да получавам акне, което никога преди не съм имала  и прекратих приема.

Пуснах нови изследвания в началото на февруари и бях много изненадана, когато видях феритин 35 и желязо и хемоглобин над нормата. Междувременно се консултирах с хематолог, който смята,
че изследванията ми са супер и симптомите ми не се дължат на железен дефицит.
Все още не мога да се примиря с това, при наличието на източници и достатъчно лични истории, които твърдят, че оптималният феритин е доста над 35 ng/ml

Можете ли да препоръчате хематолог, които е запознат с новите проучвания и не би пренебрегнал подобни симптоми?

# 34
  • Мнения: 1 149
Sleek,  този вит.Д+К2 добър вариант ли е? https://www.iherb.com/pr/metabolic-nutrition-vitamin-d3-k2-maxim … 0-capsules/129919
Досега приемах този магнезий https://www.iherb.com/pr/swanson-triple-magnesium-complex-400-mg … =add_to_cart_body
Сега съм се насочила към този https://www.iherb.com/pr/swanson-albion-magnesium-glycinate-133- … 0-capsules/116273. Нужен ми е за тахикардия и безсъние.  Ако не е подходяш, моля препоръчайте ми друг. При изследване през миналия октомври магнезият ми е бил уж добре - 0,94 mmol/l при реф. стойности (0,65-1,03) . Другата седмица ще го изследвам пак. Има ли вероятност от предозиране?
Предварително благодаря!

# 35
  • София
  • Мнения: 658
mimoza@b, и трите добавки стават, в т.ч. и сегашния ви магнезий.
-
Предозиране с магнезий е трудна задача. А колкото повече вит-Д се приема, толкова повече се харчи и от магнезия, затова заедно с "Д", се приема и магнезий, повечко.

Препоръката за магнезий е колкото може повече, като преди евентуално предозиране, започва да разхлабва стомаха; това е сигналът на организма, че дозата може леко да се намали.

Познавам много пълен човек, който приема по 2,000мг магнезий на ден.

За жени, 400-800мг е напълно нормално.

Последна редакция: ср, 06 мар 2024, 20:02 от sleek

# 36
  • София
  • Мнения: 1 391
Коя форма на магнезия беше с най-добра усвояемост?

# 37
  • София
  • Мнения: 658
Малко относително е от човек до човек, но това са магнезиевите:
аспартат, лактат и цитрат.

Общи условия

Активация на акаунт