МБАЛ Надежда - тема 24

  • 15 495
  • 269
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 59
Ами явно зависи, кой доктор приема документите.

# 241
  • Мнения: 131
Ама къде са тези доктори със секциото? Аз искам секцио ама не ми дадоха, защото няма предпоставки. Аз ще бъда бясна ако ме накарат да се мъча естествено и накрая кажат спешно секцио. Направо веднага да си кажат, че няма да ме чакат и ще спестим и време и болка. А какво е това забранено лекарство? Има ли странични ефекти? Мога ли да го откажа и да искам окситоцин например?

На мен ми дадоха сутринта 1/4 хапче Простагландин/Цитотек и после още 1/4 на обяд. После научих какво е това хапче. Бих предпочела да ме насочат към секцио след като виждат, че родовата дейност не е започнала, отколкото да ми дават забранени лекарства, за да ми угодят привидно, а пък да си знаят, че вероятността за секцио така или иначе е висока. Нищо от тези неща не ми казаха предварително, разбрах ги след това. Също така ми направиха много болезнени прегледи, докато ми не спукаха водите, като казваха, че не им е това целта, а само да видели разкритието, което няма как да се промени драстично през 15 минути.

# 242
  • Мнения: 1 719
Аз раждах секцио, но имах няколко предпоставки. Не е било по желание. Дори напротив, през цялата бременност имах подкрепа за естествено раждане, до последните седмици, когато предпоставките за секцио бяха доста.  

Бях в стая с момиче, което ражда естествено, почнаха да я следят в деня, когато ни приеха и на следващия ден вечерта роди. Не знам дали са подпомогнали контракциите с нещо различно от окситоцин. В рамките на едно денонощие (24 часа роди). Никой не я е натискал за секцио, лекарката, която й следеше бремнността дойде и присъства на раждането, помня, че й била казала да си пусне косата, беше мила и подкрепяща, не помня как се казваше.

Имам и приятелка раждала естествено в Надежда без да се следи там. Раждането почнало през нощта, приета била от един екип, но сутринта е имало смяна. Много доволна е от втория екип, които реално са изродили бебето, така че явно има разлика. Стискам палци да раждате с опитни лекари и акушери, а не с такива, които искат да се учат да правят секцио или не могат да преценят навреме дали сте за секцио или нормално раждане.

# 243
  • София
  • Мнения: 4 133
Октомври 2023 г. раждах. Аз си бях секцио, но по медицински причини - 2 предходни секциота, седалищно, високо. И нямаше никаква възможност да слезе надолу и да се обърне или да го обърнат. Бях по спешност, защото през нощта ми изтекоха водите. Нощната смяна ме приеха, а дневната + моя доктор ми направиха секциото.
Като ме качиха след това в послеродова - ами по голяма част от момичетата бяха с нормално раждане. Малко бяхме тези със секцио.
Сегашното и предното ми раждане бяха в Надежда и бих казала, че към 2023 г. нещата са се подобрили. Доста повече внимание обръщаха на родилките за кърмене, за нужда от обезболяващи, за раздвижване. Вече имат и специалисти, които минават за раздвижване и насоки за упражнения след секцио. Показват и помагат за поставянето на колан след раждане. Това беше всеки ден - сутрин след визитация.

# 244
  • Мнения: 736
Wonder_woman__, може ли ако е удобно да споделиш впечатления от стаите, храната, бебетата постоянно ли са при вас?

# 245
  • Sofia
  • Мнения: 4 062
Октомври 2023 г. раждах. Аз си бях секцио, но по медицински причини - 2 предходни секциота, седалищно, високо. И нямаше никаква възможност да слезе надолу и да се обърне или да го обърнат. Бях по спешност, защото през нощта ми изтекоха водите. Нощната смяна ме приеха, а дневната + моя доктор ми направиха секциото.
Като ме качиха след това в послеродова - ами по голяма част от момичетата бяха с нормално раждане. Малко бяхме тези със секцио.
Сегашното и предното ми раждане бяха в Надежда и бих казала, че към 2023 г. нещата са се подобрили. Доста повече внимание обръщаха на родилките за кърмене, за нужда от обезболяващи, за раздвижване. Вече имат и специалисти, които минават за раздвижване и насоки за упражнения след секцио. Показват и помагат за поставянето на колан след раждане. Това беше всеки ден - сутрин след визитация.

При кой лекар се следихте в Надежда?

# 246
  • София
  • Мнения: 8 580
Wonder_woman__, може ли ако е удобно да споделиш впечатления от стаите, храната, бебетата постоянно ли са при вас?
Родих през февруари. Стаите са големи, баните са прилични, но можеше да сложат някой парапет/дръжка за по-лесно ползване на баня и тоалетна. Мивката има достатъчно плот, за да сложиш козметика или някакви принадлежности. Някои двойни стаи ги ползват като торйни, но понеже наистина са достатъчно големи, не е зле; само допълнителното легло например няма звънец за дърпане при спешност. Малко амортизирани баните, но определено прилични, нищо общо с държавни болници. Доколкото знам, в Токуда са по-луксозни (но пък там например няма места на паркинга, а в Надежда даже е подземен с топла връзка към болницата). Храната е добра, макар и не съвсем съобразена със състоянието ни - например след секцио се избягват газообразуващи храни като зелето, а редовно носеха зелева салата. Но никоя мама не е спооделяла да има проблеми (а аз бях в болницата 10 дни). Има две менюта - с месо и без месо, а ако си на специален режим следва да предупреидш лекаря си и ще се съобразят.
Бебето ако искаш е постоянно при теб, а ако не искаш - не е. По всяко време можеш да го вземеш от акушерките или да им го върнеш, ако ти дойде нагорно. По времето за хапване спокойно го оставяш на акушерките и хапваш в трапезарията (има хладилник и микровълнова, диспенсър за вода). Два пъти на ден ги взимат за тоалет, накрая преди изписването показват как се прави. Винаги има на смяна акушерка, която да те консултира за кърменето и определено се раздаваха жените (две са).

# 247
  • София
  • Мнения: 4 133
И двата пъти бях в двойна стая (2020 г. и сега 2023 г.). Стаята е прилична с удобни легла, банята беше хубава с "душ кабина". ТВ безплата, маса и 2 фотьоила + 2 стола за кърмене. Светла, просторна. Имахме си и климатик при нужда го пускахме.
Храненето - след като ме качиха от реанимация бях на диета и вечерта има за ядене попара, за обяд май някаква крем супа.
На следващия ден дойде жена, която донесе меню и от него можехме да си избираме какво искаме, като бяха 2 менюта и можеше да ги "менкаш" - примерно супа от меню 1, ядене меню 2, десерт меню 2 и си избираш всеки ден за целия следващ ден какво ще ядеш. Яденето не беше никак лошо и мен лично ми беше напълно достатъчно.
Бебето си седеше изцяло при мен само го взимаха за тоалет, прегледи, ваксини. А го водех аз като отивах да ям или исках да поспя малко или да се видя с близките, или да сляза до долу.
Като цяло постоянно минаваха мед сестри, за лекарства, за консултация, за кърмене. Определено повече внимание обръщат от предния път, но и не настояват на всяка цена да се получи. Ако има трудности веднага съдействат.

Бих отбелязала като плюс, че в Надежда за двойна стая не се плаща както е в Токуда и други частни болници.
На мен лично условията ми харесаха. Да условията сравнен с държавна болница бих казала, че са отлични.

Аз се следях при д-р Кръстев.

# 248
  • Мнения: 143
Здравейте!
2020 родих нормално. Бременността си я следих другаде. От 9-и месец започнах да ходя в Надежда, където и родих. На всеки преглед казваха, че бебето е голямо, но така и не споменаха секцио (роди се 3,62 кг).
При раждането ми се падна акушерка Карлакашева - ако имаше как, сега бих си платила да съм при нея. Беше страхотна. Аз съм чувствителна по характер и бях с много болезнена бременност, беше чудесна опора, определено работи с призвание. След раждането писах на болницата, за да дам топла обратна връзка относно нея.

Пиша тук с няколко въпроса.
- в 33 г.с. съм и бебето ми е седалищно. Някоя минавала ли е процедурата верзио за обръщане - при кого, ефективно ли беше, боли ли, въобще на всякаква информация ще се радвам. Ако верзиото е успешно, това означава ли, че преминават към предизвикване на раждането веднага (тоест не те пускат да си ходиш вкъщи и да се чака раждането само да тръгне)?

- за вече раждали секцио (независимо къде), били ли сте при кофти лекар, който е направил кофти разрези с тежко и дълго възстановяване? Знаете ли как се води метода (чувала съм за Шарк и за рибена кост, че са ок).

- при раждане секцио какво бельо да си нося - висока талия ли? Колко висока по-точно следва да е?

Към момента се следя другаде при АГ, която не изражда.

# 249
  • Мнения: 1 538
Надежда Стаменова прави верзио. Даже доскоро имаше часове за консултация за май, не е късно да опитате с нея. Нямам идея дали предизвикват след това, обаче. Тя ще обясни по - подробно.

# 250
  • София
  • Мнения: 4 133
Здравейте!
2020 родих нормално. Бременността си я следих другаде. От 9-и месец започнах да ходя в Надежда, където и родих. На всеки преглед казваха, че бебето е голямо, но така и не споменаха секцио (роди се 3,62 кг).
При раждането ми се падна акушерка Карлакашева - ако имаше как, сега бих си платила да съм при нея. Беше страхотна. Аз съм чувствителна по характер и бях с много болезнена бременност, беше чудесна опора, определено работи с призвание. След раждането писах на болницата, за да дам топла обратна връзка относно нея.

Пиша тук с няколко въпроса.
- в 33 г.с. съм и бебето ми е седалищно. Някоя минавала ли е процедурата верзио за обръщане - при кого, ефективно ли беше, боли ли, въобще на всякаква информация ще се радвам. Ако верзиото е успешно, това означава ли, че преминават към предизвикване на раждането веднага (тоест не те пускат да си ходиш вкъщи и да се чака раждането само да тръгне)?

- за вече раждали секцио (независимо къде), били ли сте при кофти лекар, който е направил кофти разрези с тежко и дълго възстановяване? Знаете ли как се води метода (чувала съм за Шарк и за рибена кост, че са ок).

- при раждане секцио какво бельо да си нося - висока талия ли? Колко висока по-точно следва да е?

Към момента се следя другаде при АГ, която не изражда.

1. Има класическо секцио и по Метода Щарк.
При класическото:
Се достига до тялото (корпуса) или дъното (фундуса)  на матката, където се прави оперативен разрез. Този метод позволява по-бързо достигане до матката. По-често се отваря долният маточен сегмент – истмично цезарово сечение. Разрезът е напречен или надлъжен. След това се отваря околоплодният мехур, изваждат се бебето, плацентата и плодните обвивки и разрезите се затварят.

При Щарк:
Коремният разрез се прави с модификация на метод, описан от Жоел-Коен за абдоминална хистеректомия. Разрезът е повърхностен само през кожата по хоризонтална линия на около 3cм под линията, свързваща двата предни горни илиачни шипа. При този начин на отваряне на коремната стена се цели максимално запазване на кръвоносните съдове, минаващи в подкожието на коремната стена, което също намалява значително кръвозагубата. Достигайки до фасцията и правите коремни мускули, хирургът използва повече пръстите на двете си ръце, отколкото режещи инструменти. Достигането до матката отнема от няколко секунди до 1-2мин. Отварянето на маточната стена се прави в най-изтънената и част, истмичната, като се използва трансверзален разрез по Кер, който се разширява в латерални посоки чрез пръстите на хирурга.
Впоследствие настъпва екстракция на плода и плодните придатъци и маточната стена може да се възстанови по различни начини, в зависимост от предпочитанията на оператора. След това се зашиват фасцията и кожата, също по различен начин, в зависимост от техниката на хирурга, като методът е описан с три единични лигатури по Donnatti.

Избора на секцио си зависи изцяло от лекаря. Аз знам, че само няколко лекаря правят по Щарк, а другите са си с класическото. За това ако се наложи секцио най добре се информирай кой лекар по кой метод го прави.

Бельо
Самото секцио е ниско долу. Каквото бельо на теб ти  е удобно такова може да си вземеш. Само е хубаво и препоръчително да е изцяло памучно.

# 251
  • Sofia
  • Мнения: 4 062
Има ли лекари в Надежда които оперират по Щарк?
Тези, които вече се следите там, извън пакет за проследяване - какви са цените на прегледите?

# 252
  • Мнения: 1 138
Off topic: вече има работещо приложение на болницата за Android и iOS, през което може да се запише час, да се плати, да се видят изследвания, история на посещения и т.н: https://www.facebook.com/reel/1078632566570137

# 253
  • София
  • Мнения: 8 580
Според моята доки (Бътева-Христова) при Щарк впоследствие се случват повече сраствания, т.к. не всеки слой тъкани е зашит. Тя оперира с класическо секцио, като на 8-ми час бях стабилна на краката  си и само главата ми се въртеше от упойката (спинална), на втория ден карах без обезболяващи, на 4-ти ден подтичвах към акушерките. Нямах никакви проблеми с възстановяването. На 39 години очаквах всичко, само не и толкова безпроблемна операция и възстановяване Simple Smile
За бельото думите й бяха "или под, или над шева", а то за да е под него не знам какво бельо трябва да е. Аз си носвех моето си бельо на третия ден.

# 254
  • София
  • Мнения: 23 172
д-р Маринов преглежда ли все още в болницата?
за детски кардиолог ми излиза само Борис Димитров.

Общи условия

Активация на акаунт