Нашите кухни - тема 96

  • 31 470
  • 738
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 9 828
Хубаво го е казал Джулиан - ламинатите са рекламирани като ... много безвредни. А дали наистина е така - няма как да проверим. Иначе и ламинатите, и винилът са си все пластмаси, разликата е само в % пластмаса.
Отделен въпрос е кой колко е склонен да се самозаблуждава, вярвайки на писанията/рекламите на производителите на конкретните стоки.
Но все пак това е прогресът - няма да се връщаме към пръстените (от пръст) подове и да мятаме отгоре одрани кожи от животни за по-топло и чисто.

# 526
  • Sofia
  • Мнения: 2 369
Съгласен съм, че много ламинати имат пластмаси и не всеки може да си позволи 100% естествен паркет, НО както казах - има и ламинати без PVC и пластификатори.
Без да имам за цел да правя реклама, НО ето това, например, е немски ламинат, евтин и без PVC и пластификатори: "Logoclic Aquaprotect Night Oak".

Сега, всеки си преценява на кой производител има доверие. Като цяло контрола в EU е доста по-добър от страни като Китай, Турция или САЩ.

# 527
  • Мнения: 712
Конкретно за мен наличието на неестествени материали в настилката е предимство. Десетилетия наред мечтаех да разкарам от дома си не паркет, а дъбово дюшеме. И причината е,  именно в неговата естественост и произтичащите от нея отрицателни качества - при бързоразвиващи се температурни разлики като в последните дни например,  това нещо започваше да скърца безобразно - буквално всяка дъска има свой тон. Толкова ми е омразно усещането цялото население на сградата по слух да определя къде ходя. Също толкова ми беше омразно, аз да мога да правя същото със съседи 2 етажа над мен. Някои заклинваха шаващи дъски (със съмнителен ефект), циклиха и лакираха със смрадливи лакове със съмнителна стойност... други като мен с радост засилиха дъските по комшийските печки и сложиха ламинат и гранитогрес. Домът ми поутихна. Останаха още 2 стаи... За мен беше щастлив ден, когато установих, че вече не се налага да прескачам конкретно място в спалнята ми, където явно една дъска беше изгнила и поддаваше под мен. Въобще никога няма да разбера това халосване по материали, които стареят опасно, имат склонност към мухлясване и се опитват да ми счупят крак. Пък нека не разбирам от подови настилки. Естественото дърво е хубав материал за мебели, но на пода хич не ми липсва.

# 528
  • Мнения: 807
И преди сме дискутирали този въпрос. Например, трислойният паркет е не по-малко "вреден" от ламинатите, че и повече понякога. А ако отгоре се слага лак на естествения - това също е проблем. Има доста гадости вътре и лепила с фромлдехид, които ги няма в някои винили и подобен тип настилки. И освен това, който си слага естествен паркет, трябва да е готов ли да го гледа надран или да прави често циклене, пенареждане и прочие, и да понесе цялата хамалогия и скъпотия от това. Освен ако не го пази по някакъв начин, неизвестен за мен или не му пука как изглежда. От личен опит говоря, ние сме хора, които доста си пазят нещата... Скъпите винили нямат вид и усещане на пластмаси, а понякога са и на цени по-височки от трислойния паркет и някои естествени.

# 529
  • Мнения: 682
Не я разбирам тая дискусия, но има винили дето да по-качествени и скъпи от ламинатите. Сертифицираните винили не съдържат вредни неща. Напоследък винилът е предпочитана настилка, защото издържа на много влажно почистване, устойчив е на износване, безшумен е и не изисква поддръжка. Дебелите панели може да се слагат в баня.
Ние тука решихме, че винил е балатум, знаем какъв винил се търси и се почувствахме длъжни да си дадем 5те стотинки по темата.

# 530
  • Мнения: 3 954
Аз пък изхвърлих ламината, при това висок клас, с такова огромно удоволствие! За мен няма нищо по-гадно от това да вървиш по пластмаса и да усещаш хлътването на всяка стъпка.
Сега съм с лепен паркет, който нито сърца, нито се мести, нито го има това усещане за изкуствена настилка.

# 531
  • Мнения: 41 163
Коментари към някои от горните мнения:
- Добре направен дървен паркет не скърца и не се размества. Просто трябва да е лепен и това е. Моят е такъв и при все другите ми недоволства от дървото скърцане и шум няма никакви.
- От пластмасите няма как да се опазим, а и реално емисиите на вредни неща стават от повърхността. А повърхността на ламината, на винила и на лакирания естествен паркет все е някаква химия. Така че чак това не ми е важно за избор.
- Предимството на дървото е в усещането при ходене. Недостатъците са отваряне на фуги, лесно подбиване и драскане, евентуални дефекти в дървесината и накрая, но съвсем не на последно място, калпави майстори. Какво се е получило разбираш чак след като наредят, изциклят и лакират. И може да не е каквото човек си е представял.
Като махнем усещането за ходене винилът и SPC  нямат тези недостатъци. А и за усещането може нещо да се направи. Ако под винила се сложи талашит или технически корк ще стане супер.

# 532
  • Мнения: 4 712
И много забихме в друга посока, но по повод тази тема как е най-добрият вариант за опазване на естествен паркет от офис стол на колелца? Има едни силиконови подложки или не са добра идея?

# 533
  • Мнения: 41 163
И много забихме в друга посока, но по повод тази тема как е най-добрият вариант за опазване на естествен паркет от офис стол на колелца? Има едни силиконови подложки или не са добра идея?

Стандартните колела са пластмасови и драскат. Затова ги сменете с меки силиконови/гумени. Подложката ограничава, а такива колелца като на ролерите са меки и не драскат.

https://www.emag.bg/silikonovi-kolela-za-ofis-stolove-oem-11-mm- … nch/pd/DSF67DMBM/
Отдолу има изброени и алтернативи.

# 534
  • Мнения: 682
И много забихме в друга посока, но по повод тази тема как е най-добрият вариант за опазване на естествен паркет от офис стол на колелца? Има едни силиконови подложки или не са добра идея?
Много ме дразнят тези подложки. Всяко движение се чува и под тях се събира прах, който си иска редовно чистене. С времето пода извън подложката се износва, обезцветява, а този под подложката остава като нов. При едно разместване си личи. И аз бих опитала със смяна на колелата.

# 535
  • Мнения: 80
Здравейте, може би е коментирано назад по темите,но аз не открих подобен пост,та...Имам да правя кухня в апартамент ,които за сега ще давам под наем.Заради бюджета, съм се спряла на кухня от Ирим с МДФ вратички.Кухнята ще е ъглова, но имам един комин,на които има ревизия за водомеритеи тя се пада върху термогърба на кухнята.Коминът ще се облича с термогръб .Как решихте този проблем с ревизията?Не ми харесва опцията да е със стандартните пластмасови ревизии,макар и да имат опция да се боядисат.Може би ревизионен отвор за скрит монтаж и върху него да се сложи парче от гърба?Притеснява ме факта,че иримските гърбове са с дебелина 15мм най-много, а отвора е големичък.

# 536
  • Мнения: 4 712
Черна станция, Di Soleil, благодаря ви! Hug
Ще опитам с такива колелца.

# 537
  • Мнения: 41 163
Здравейте, може би е коментирано назад по темите,но аз не открих подобен пост,та...Имам да правя кухня в апартамент ,които за сега ще давам под наем.Заради бюджета, съм се спряла на кухня от Ирим с МДФ вратички.Кухнята ще е ъглова, но имам един комин,на които има ревизия за водомеритеи тя се пада върху термогърба на кухнята.Коминът ще се облича с термогръб .Как решихте този проблем с ревизията?Не ми харесва опцията да е със стандартните пластмасови ревизии,макар и да имат опция да се боядисат.Може би ревизионен отвор за скрит монтаж и върху него да се сложи парче от гърба?Притеснява ме факта,че иримските гърбове са с дебелина 15мм най-много, а отвора е големичък.

Правила съм 1:1 това с гръб от термоплот. Е, не беше за ревизионен отвор, а за електрическа скара, но това няма значение. Изрязват отвора, а после и капака с точния размер и се закрепва с магничета. Може и с изхвърлящи панти, мебелистите знаят. Става идеално и не се вижда изобщо.

# 538
  • София
  • Мнения: 44 178
Имай предвид, че тези колелца трябва да се почистват редовно, точно защото са меки могат да закачат твърда частица, която да дере.

# 539
  • Sofia
  • Мнения: 2 369
Не я разбирам тая дискусия, но има винили дето да по-качествени и скъпи от ламинатите. Сертифицираните винили не съдържат вредни неща. Напоследък винилът е предпочитана настилка, защото издържа на много влажно почистване, устойчив е на износване, безшумен е и не изисква поддръжка. Дебелите панели може да се слагат в баня.
Плюсовете са ясни и не споря за тях. Обаче и сертифицираните винили имат винил... а той е отровния компонент.
Ако човек има избор (подчертавам избор) да се насочи към паркет или ламинат без VOC и без пластификатори или към гранитогрес. Ако е в другите 1% - да слага винил. Не случайно питах човека, по каква причина се е насочил към винил и дали няма друга алтернатива. Особено ако няма да слага винил на няколко кв.м, само в кухненската част, а е решил да положи такава настилка в целия апартамент, включително и в спалните.

П.С винила също се наранява при изпускане на остър или тежък предмет, нож, тиган..

Общи условия

Активация на акаунт