Лимфедем - въпроси и отговори

  • 1 134
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
Здравейте момичета,

Темата за лимфедема винаги е била и продължава да бъде изключително подценявана. Виждам, че няма отделна тема и за това пускам нова.
С това заболяване съм вече 13 години.

Знам, че имате много въпроси -
Кое го провокира? Кога се появява? Може ли да се предпазим? Кои са първите признаци? Какво ме очаква след диагнозата? Как прогресира? Как се лекува? Има ли специалисти у нас? Къде на намеря компресино облекло? Как да разпозная правилния терапевт? Трябва ли постоянно да ходя на лимфен дренаж? Мога ли да спортувам? Помагат ли хапчета като Ендотилон, Фиброзим, Лимфомиозот? А лосиони? А листата от зеле? А косата от царевица? и още, и още ...

На някои от тях мога да ви дам изчерпателни отговори, на други знам, че отговорите са при вас.

Нека заедно намерим най-ефективния начин за управление на това хронично състояние Simple Smile

# 1
  • Мнения: 11 358
Имам съмнения, че имам застой на лимфата в едната страна на тялото си. Кракът ми вдимо изглежда сякаш задържа вода. Раждала съм със секцио - може да има връзка, но може и да няма. Виждам и че под мишницата задържам от лявата страна повече.
Ще ми е любопитно да ми кажеш какви са първите признаци и как се поставя диагнозата.
Гледам, че има упражнения за раздвижване на лимфата.
Чела съм, че Мед с орехи и лимони объркан пак кара лимфата да се раздвижи.

# 2
  • Мнения: 42
Имам съмнения, че имам застой на лимфата в едната страна на тялото си. Кракът ми вдимо изглежда сякаш задържа вода. Раждала съм със секцио - може да има връзка, но може и да няма. Виждам и че под мишницата задържам от лявата страна повече.
Ще ми е любопитно да ми кажеш какви са първите признаци и как се поставя диагнозата.
Гледам, че има упражнения за раздвижване на лимфата.
Чела съм, че Мед с орехи и лимони объркан пак кара лимфата да се раздвижи.

Отокът може да има много причини и не всеки оток е лимфедем. Ако имате съмнения трябва да се консултирате със специалист - съдов хирург или ангиолог.

Лимфедемът е няколко вида. Основно се дели на първичен и вторичен. Първичният се среща изключително рядко и се проявява по време на бременността, в ранна детска възраст или около 30 те години.

Вторичният лимфедем обикновенно е следствие от лечение на онкологично заболяване - резултат от хирургичната интервенция или последстваща терапия, а понякога е следствие увреждане на лимфната система от метастази.

Вторичен лимфедем може да се появи и като следствие на обездвижване, затлъстяване, проблеми с венозната система или сърдечни проблеми.

Специфичното при лимфедема е асиметрията. Ако имате симетричен оток (например на двата крака) причината следва да се търси на друго място. Дори да са засегнати и двата крайника, лимфедемът винаги е асиметричен и отока е различен в единия и другия крайник.

Тъй като лимфедемът по същество е натрупване на  лимфна течност в междуклетъчното пространство, в следствие на нарушен транспорт на лимфната система, той се появява бавно и постепено. В начания етап на практика оток липсва, макар да има нарушение в лимфната система. Появата на "питинг" е ясен знак за начален стадий на лимфедем, който трябва да бъде взет на сериозно. Питинга е малка вдлъбнатина в кожата, която се появява при натиск. В началото питинга е мек, кожата лено вдлъбва и бавно се връща в първоначалното си състояние. Ако на бъдат предприеи мерки отока започва да се втвърдява и натискът ства все по труден и все по бързо се възвръща кожата.

Диагнозата се поставя от лекар сравнително лесно. Не са нужни специални изследвания. Обстоен оглед и анамнеза би трябвало да са напълно достатъчни. По трудно се диагностицира първичният лимфедем , тъй като за него няма видима причина.

Ако се установи лимфедем  мед с орехи определено няма да помогне Simple Smile Съжалявам Simple Smile Дори и да добавите лимон.  Лимфедемът е следствие на уреждане на лимфната система. Сложен процес, който не се повлиява от хранителни добавки или специфични храни. Поне не толкова лесно, колкото би ни се искало.  Когато се касае за хранителен режим и лимфедем обикновенно усилията се насочват към храни с противовъзпалителен ефект, храни, които не натоварват, бедни на мазнини, богати на протеин, лесно усвоими, богати на антиоксиданти и витамини.

Упражненията при лимфедем да жизнено необходими. Последните изследвания сочат, че спорта помага на лимфата да циркулира по-бързо в тялото, но ако имате установен лимфедем или сте в риск да развиете лимфедем, трябва да спорувате носейки подходящо компресивно облекло. Упражненията трябва да са динамични (избягвайте статичните), избягвайте всеки риск от нараняване и не се претоварвайте. Други ограничения няма по отношение на спорта с оглед само лимфедема.

# 3
  • Мнения: 5 010
В България няма лимфолози, съдовите и ангиолозите не са компетентни за лимфедем.

# 4
  • Мнения: 42
В България няма лимфолози, съдовите и ангиолозите не са компетентни за лимфедем.

Лимфолози няма не само в България Simple Smile 

Лимфологията е сравнително нов клон на медицината. Лимфолозите са лекари, които са специално обучени в диагностиката и терапията на заболявания на лимфната система. Такива лекари са малко за сега и в целия свят. За пациентите с лимфедем се грижат т. нар. CDT специалисти (специалисти по декогнестивна терапия) както и медицински сестри за раните и рехабилитаторите.

CDT специалисти има у нас, но те са малко и са само в частния сектор. 

Като заболяване , което изисква мултидисциплинарен подход, лимфедемът има нужда от специалиати по съдова хирургия, ангиолози, дерматолози, психолози, ортопеди, физиотерапевти, диетолози и др.  В България има отлични лекари в тези специалности.

# 5
  • Мнения: 5 010
И кои са те?

# 6
  • Мнения: 42

Въпросът ви е много общ и не мога да преценя, какво имате предвид.

Ако визирате добрите специалисти в различните области на медицината, те са десетки Simple Smile

Получавала съм адекватна помощ в конкретни ситуации свързани с лимфедема, но също така съм попадала и на некомпетентни лекари.  Би било добре да споделите и своя опит.

Проф. Гиров от ВМА е един от специалистите, които по мое мение е изключително компетентен в областта на лимфедема.

# 7
  • Мнения: 5 010
Какво лечение или поддръжка предлага?

# 8
  • Мнения: 42
Какво лечение или поддръжка предлага?

Проф. Гиров е съдов хирург.
Във ВМА има физиотерапия. Д-р Веселинова е лекар физиотерапевт. Имат опция по здравна каса да проведете курс на лечение за лимфедем.

Лимфедемът е мултидисциплинарно заболяване и като такова изисква мултидисциплинарен подход. Съдовия хирург ще установи дали имате придружаващи проблеми и ако има такива ще се погрижи адекватно за тях. След това физиотерапевта ще прецени каква терапия може да ви предложи във вашия конкретен случай. След приключване на терапията ще трябва да се ангажирате сама да управлявате заболяването си и когато имате нужда отново да ги потърсите за помощ. Както при всяко едно хронично заболяване Simple Smile

Самостоятелното управление се състои в поддържането на крайника, в състояние, което да не пречи на нормалното ви ежедневие  - носене на подходящо компресивно облекло, физическа активност, следене за нормално тегло, предпазване от нараняване, грижа за кожата, здравословно хранене и др. 

Ако очаквате магическо излекуване - просто няма такова. Както при всяко едно хронично заболяване Simple Smile

На този етап няма терапия (конвенционална или неконвенционална), която да премахва лимфедема за винаги. Съществуват опити за трансплантация на лимфни възли, лимфовенозни анастамози, липосукция, биобридж.....но всички те имат относителен, несигурен успех, който не е проследен в продължение на достатъчно много годизи , за да има категочини резултати. Като оставим на страна финансовия въпрос ( обикновенно интервенциите са много скъпи) нито една процедура не отменя нуждата да носите компресивно облекло до края на живота си. Декогнестивната терапия за сега се счита за "златен стандарт" за лечение на лимфедем. Тя се стстои от две части. Първата част е часта, в която участват лекарите и с тяхна помощ намаляте отока (понякога доста драстично). Втората част е часта на самоуправлението (самоподръжката) и тя е също толкова важна колкото и първата Simple Smile

Докато не можем да влияем на първата част (факт е , че заболяването е все още доста подценявано и липсват знания и умения при специалистите), то имаме пълен контрол върху втората част - самоуправлението.

# 9
  • Мнения: 5 010
Ако сте се лекувала при тях, кажете какъв е резултата,как правят рехабилитацията, не общи приказки от интернет.
Защото там където аз ходя на масажи, без мултидисциплинарен екип, за 20 масажа крака спада с 3- 7 сантиметра на различните места.
Затова питам, какъв е реалния резултат?

# 10
  • Мнения: 42
Ако сте се лекувала при тях, кажете какъв е резултата,как правят рехабилитацията, не общи приказки от интернет.
Защото там където аз ходя на масажи, без мултидисциплинарен екип, за 20 масажа крака спада с 3- 7 сантиметра на различните места.
Затова питам, какъв е реалния резултат?

Не знам къде ходите на масаж, явно не искате да споделите, но щом спада с различни сантиметри на различни места явно се отстранява само течната част на отока.

Много зависи от колко време е лимфедемът, как е обгрижван, в какво състояное е кракът ви, какво е теглото ви и др. Зависи и от това каква превръзка се използва след бандажирането, само масаж ли е или цялостна декогнестивна терапия, има ли упражнения и какви, с какво се храните, колко вода пиете, колко време стоите с бандажа, как се грижите за кожата и др.

Едно от наистина добрите места за лечение на лимфедем беше във НСА Васил Левски, но мисля, че вече прекратиха тази програма, поради липса на желаещи за лечение. Не си спомням сумата за масажа, бандажа и упражненията, но мисля, че беше около 30-40 лв , при все, че масажа беше не само на засегнатия крайник, но и на цялото тяло. Честа грешка е лимфния дренаж да се прави само на засегнатия крайник или в най-добрия случай да се включи и малка зона около него.

От колко време сте с лимфедем? Какви грижи полагате за него освен, че явно ходите някъде на лимфен дренаж?

# 11
  • Мнения: 769
На мен заради онкологично заболяване са ми отстранени 11 лимфни възела от таза. Засега, почти 16 месеца след операцията, слава богу все още няма признаци на лимфедем. Старая се да не се заседявам, вървя много, бягам, правя упражнения. Ходих за малко на йога, но не е моето. Аз съм дървена и разтягането ми причинява болка. Все пак от йогата правя свещ, поне това разбрах - обърнатите асани движат лимфата, свещта и челната стойка са едни от най-добрите асани за раздвижване на лимфата.
Още едно упражнение правя като се сетя - изправяш се на пръсти и удряш петите в пода, по десетина пъти. Бързо и лесно, може да се прави често.

# 12
  • Мнения: 42
На мен заради онкологично заболяване са ми отстранени 11 лимфни възела от таза. Засега, почти 16 месеца след операцията, слава богу все още няма признаци на лимфедем. Старая се да не се заседявам, вървя много, бягам, правя упражнения. Ходих за малко на йога, но не е моето. Аз съм дървена и разтягането ми причинява болка. Все пак от йогата правя свещ, поне това разбрах - обърнатите асани движат лимфата, свещта и челната стойка са едни от най-добрите асани за раздвижване на лимфата.
Още едно упражнение правя като се сетя - изправяш се на пръсти и удряш петите в пода, по десетина пъти. Бързо и лесно, може да се прави често.

Страхотно! Simple Smile

Всичко, което описахте е така и наистина помага!

При упражнението с удряне на петите в пода се стимулира работата на лимфните капиляри. 

При премахнати лимфни възли рискът от лимфедем остава за цял живот. Когато се касае за малък таз, в риск са и двата крака. Бъдете на щрек и за най-малки симптоми и се отнасяйте с  внимание при нараняване на кожата в рисковата зона. Топлината през лятото също е рисков фактор, но тогара плуването в хладен басейн или морето помага Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1
Здравейте ,може ли някой да ми даде контакт на физиотерапевт който прави лимфен масаж за раздвижване ?

Общи условия

Активация на акаунт