Януарски книжен клуб - 2024

  • 2 945
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 412
Да, бързо се чете книгата, лека е, но мен не успя да ме развълнува. Попаднах на материал, по - скоро на група, където се коментираше за краденето на деца от родилните отделения в периода 60- те - 90 -те години. За  тази трагедия, която са преживяли толкова много майки няма написана книга или поне аз не съм срещала такава.

# 31
  • Мнения: 721
Да, бързо се чете книгата, лека е, но мен не успя да ме развълнува. Попаднах на материал, по - скоро на група, където се коментираше за краденето на деца от родилните отделения в периода 60- те - 90 -те години. За  тази трагедия, която са преживяли толкова много майки няма написана книга или поне аз не съм срещала такава.
Рута Сепетис е засегнала тази тема в друга нейна книга - “Фонтани на мълчанието”.

# 32
  • Мнения: 5 154
Намерих “Когато вярвахме в сирени” от Барбара О’Нийл, но на английски Simple Smile Видях, че я обсъждахте назад Simple Smile
Пускам линк, ако някой иска да си я прочете междинно Simple Smile
https://dox.abv.bg/download?id=81218b6be4# - Линк за сваляне Simple Smile

# 33
  • Мнения: 4 872
Прочетох и аз книгата за месеца. Хареса ми донякъде . Гледала съм документален филм за събитията, довели до падането на режима в Румъния и разстрела на Чаушеско и Елена, но не знаех, колко тежко е било положението на румънците по време на управлението му.  Беше ми интересно да се потопя в обстановката на студеното, тъмно и пропито със страх ежедневие на нашите герои. Рута Сепетис добре  изгражда обстановката в книгата, но на мен някак ми липсваше по-дълбоко разгръщане на характерите на героите и взаимоотношенията помежду им. Последната част на книгата- вдигането на бунта и падането на режима, не ми беше интересни за четене и признавам последните 50 страници ги прочетох по диагонал. Изненадата в романа -  Чичи Smirk за мен беше неубедителна.

Другата книга, която съм чела от Рута Сепетис  "Сол при солта", ми хареса повече.

# 34
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Пуснах заявка в Мейлбукс за книгата на месеца, ще се включа и във февруарската с малко закъснение.

# 35
  • Мнения: 5 278
Много ми хареса книгата, благодаря че ме насочите към нея. Не знаех, че в Румъния положението е било по-тежко от България, макар да съм съвременник на това време и да си спомням събитията и как се благодарях, че в България не се стигна до проливане на кръв. Спомням си и разстрела на Чаушеску по телевизията. От дистанцията на времето е тъжно да разберем, и ние, и те, че всъщност протестите са били режисирани и целта е била отново някой да завземе властта. В Румъния все пак се чувства някакво оттласкване от дъното, поне погледнато отстрани.
Хубаво е, че има такива книги и е хубаво повече хора да ги четат, макар че тези, които не са го преживели едва ли могат изобщо да си представят как е възможно това, какво е усещането. Утопията на романа на Оруел 1984 оживял в Румъния, България, Русия и останалите държави от социалистически строй Sad За съжаление и там, както и тук, много от следите са заметени и виновните за жестокостите над сънародниците си остават ненаказани.

# 36
  • Мнения: 518
Все още дочитам , но една фактологическа грешка заседна в съзнанието ми - в България режима пада на 10 ноември и на 17 ноември в Чехословакия. В книгата глава 40 е за Чехословакия, а 41 за България - за толкова известни факти, не би следвало при проучването да не се обърна внимание.

# 37
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
И на мен ми е тежко докато я чета. Напомня ми на "Чистка" но Софи Оксанен, но в нея се разказва за Естония. Малко напомня и на "Соленият залив" на Яна Язова.
Хубаво е да се пише и говори повече за мрачната страна на тоталитаризма, за да не повтаряме никога повече тази огромна грешка.

# 38
  • Мнения: 5 278
И на мен ми е тежко докато я чета. Напомня ми на "Чистка" но Софи Оксанен, но в нея се разказва за Естония. Малко напомня и на "Соленият залив" на Яна Язова.
Хубаво е да се пише и говори повече за мрачната страна на тоталитаризма, за да не повтаряме никога повече тази огромна грешка.
Не съм ги чела, ще ги потърся. Благодаря за препоръката! Днес е ден за почит на жертвите на комунистическия режим - точно момент да се подсетим:sad:

# 39
  • Мнения: 776
И на мен ми е тежко докато я чета. Напомня ми на "Чистка" но Софи Оксанен, но в нея се разказва за Естония. Малко напомня и на "Соленият залив" на Яна Язова.

И аз благодаря за препоръката. Виждам, че "Соленият залив" е последната част от четирилогия. Трябва ли да се четат книгите последователно или може и самостоятелно?

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 793
И на мен ми е тежко докато я чета. Напомня ми на "Чистка" но Софи Оксанен, но в нея се разказва за Естония. Малко напомня и на "Соленият залив" на Яна Язова.

И аз благодаря за препоръката. Виждам, че "Соленият залив" е последната част от четирилогия. Трябва ли да се четат книгите последователно или може и самостоятелно?

В "Балкани" има герои, които с всяка следваща книга, се разгръщат повече и повече. Не съм чела "Соленият залив", но предполагам те фигурират и там.

# 41
  • На морето!
  • Мнения: 5 764
Не, "Соленият залив: може да се чете отделно от "Левски", "Бенковски" и "Шипка".
Той всъщност показва как тоталитаризмът показва идеалите и целите от трилогията.

# 42
  • Мнения: 189
Все още дочитам , но една фактологическа грешка заседна в съзнанието ми - в България режима пада на 10 ноември и на 17 ноември в Чехословакия. В книгата глава 40 е за Чехословакия, а 41 за България - за толкова известни факти, не би следвало при проучването да не се обърна внимание.

И на мен това ми направи впечатление, защото сме толкова наблизо, а ... Иначе съм възхитена от проучването на авторката (е, с това изключение). И също помня разстрела на сем. Чаушеску по телевизията. Сега ми се струва чудовищно, че са го давали, но тогава го изгледах с интерес. Но пък също помня и как даваха полуоблеченият труп на Кадафи да го ритат в пустинята, както и публикуването на снимката на голия Луканов в моргата... Да не говорим за онова предаване на Канал 1, където показаха прерязването на гърлото на един войник в Косово (ако не греша), заради което Милена Милотинова си изгуби работата. Та, да - кръвта продава. Smiling Imp

# 43
  • Мнения: 17
Здравейте, читатели! Много се радвам, че ви открих! Обожавам да чета, но вече с малко дете е малко трудно, а като започна и работа ще стане почти невъзможно. Но съм си го поставила за цел! Ще се включа през Февруари. Сега ще си поръчам книжката Simple Smile До скоро!

# 44
  • Мнения: 5 154
beautyandthebeast, welcome Simple Smile
Новата тема с линк към книгата Simple Smile
https://www.bg-mamma.com/?topic=1625781.new#new

Можете да продължите обсъждането и в следващата тема Simple Smile И без това първите дни няма много трафик Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт