Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 83

  • 36 716
  • 775
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 295
Здравейте, на 44 години съм, днес бях при др.Виктор Йорданов, напипах си бучка в дясната гърда. За съжаление, лоши новини. Имам раково образувание в дясно, с един подут лимфен възел от ехография. Образуванието е 1,5 на 1 мм.
Утре съм на кор биопсия при Йорданов.
Както и имам ЯМР от миналата седмица, който той ще разчете. Адски съм объркана.
Искам да ви попитам, понеже съм много неинформирана все още, извинявайте за глупавия въпрос,има ли шанс ракът да е толкова агресивен и лош, че прогнозата да е много лоша. Т.е. има ми възможност на ямр да светнат много повече и големи образувания отколкото се виждат на ехографа? И има ли възможност и други лимфни възли да са поразени?
Много съм стресната и объркана. Извинявайте, че така нахлувам в темата.

Милата, дишай и се успокой! И при мен новината е все още прясна и знам, че шокът изначално е наистина голям.  За жалост отнема време да се изяснят нещата.... аз пък хванах и празниците даже. Преди резултат от биопсията няма как да има 100% сигурност какво е нещото.
Знам колко е трудно, но е важно да  запазиш присъствие на духа, за да вземаш адекватни решения.
Тук има  жени минали през това. Много клиширано звучи, но не си сама. А на мен ми пиши и на лични ако искаш - може да разменим контакти и да сме си подкрепа.
Аз  съм на 41г. и също съм с прясна прясна диагноза.
Ще се справим!

# 31
  • Мнения: 1 350
haidi ,всички сме минали през шока ,през който преминаваш и ти ,и знаем ,че ти трябва време да поплачеш,да се гневиш,да се страхуваш.Плачи ,изживей си го ,но не си мисли постоянно за най-лошия сценарии.При мен на ЯМР нещата изглеждаха по зле от колкото бяха в действителност.Аз имах образование 2.4см на ЯМР и един лимфен възел,отбелязан като  злокачествен,бях откачила от страх,мислех че съм го открила късно,но всъщност лв заразен нямам и карцинома се оказа 99% ин ситу.Докато не излязат резултатите от биопсията  ,винаги има надежда,че може изобщо да не е злокачествено ,а и да е ,има или няма заразени възли, се доказва само след операция.По между другото ,моя позната също имаше лв светнал на ЯМР ,при нея карцинома се оказа инвазивен и тройно негативен,но лв излязоха чисти след операцията,така че нищо не е сигурно ,само след един ЯМР.Стскам палци да не е лошо,но и да е ,тук има момичета в различни стадии,справили се и продължили напред,които дават кураж и вяра и на нас,че и ние можем.

Последна редакция: пт, 05 яну 2024, 16:53 от renji

# 32
  • Мнения: 395
Рени, а познатата ти с тройно негативния имаше ли химия преди операцията?

# 33
  • Мнения: 1 350
Рени, а познатата ти с тройно негативния имаше ли химия преди операцията?
Не,направо операция.

# 34
  • Мнения: 10 676
Момичета, моя близка, на 66 години беше оперирана (тотална хистеректомия) в края на лятото от карцином на матката, начален стадий, без разсейки. Чист ПЕТ скенер. Мина 25 лъчетерапии, чувстваше се добре. Два месеца и половина след лъчетерапия се появява обилно нощно потене, като река, което налага да се преоблича по няколко пъти на нощ. Била е на преглед с ехограф по празниците, единственото, което се вижда е лимфоцеле.
Имате ли идея на какво може да се дължи това потене?

# 35
  • Мнения: 3 977
Zigi,  при проблем със сърцето се появява обилно потене. Нека това да провери. Приятелят на свекърва ми има проблеми със сърцето и тече, като река.

# 36
  • Мнения: 623
Здравейте момичета, вървя по старите теми и препрочитам. Много добре ми действа куража, който си давате. Благодаря ви за отговорите.
Исках да ви попитам, размерът който ми установиха на ЯМР дали ви се струва голям - аксиално 32/23,сагитално 23/21? Доктор Йорданов ми каза,че е по важно какъв е вида рак. Но ме притеснява големината, струва ми се доста. На ЯМР ми казаха, че лява гърда е чиста и не се виждат разсейки по гръдната стена. Също така отдясно, на 1 ниво е наличен ефиничен едемен лимфен възел с тотално заличен хилус, три възела с минимално , но също едемно кортекси до 4 мм. Много ме е страх от разсейки.

# 37
  • Мнения: 2 614
Разсейките в лв не са толкова страшни, защото са близки. По-опасни е в други, по-далечни органи ако има, това означава, че е по-напреднал стадий.
Обаче и тогава има лечение.
Освен това образната диагностика не е точна. Може лимфните възли да са чисти. Само хистологията след операцията може да покаже със сигурност.
Аз също много се притеснявах от разсейки, имам в един лв, претръпнах вече. Така че и на теб ти казвам, че с течение на времето ще приемеш диагнозата и ще се успокоиш.
Големината наистина не е толкова важна. По-важно е дали е хормонозависим и дали е бързо развиващ се и агресивен.
За теб е важно сега да не се поникьосваш и да си изчакаш хистологията и ИХХ.
Казвай си, че и това ще отмине, колкото и да е лошо, и ще бъдеш пак здрава. Flowers Four Leaf Clover

# 38
  • Мнения: 623
Благодаря много за отговора Опосум. ☺️
Аз си записах и час за АГ, да си направя цитонамазка, че бая се стреснах. Имам цито отпреди година 2а група.
Първия доктор при който бях, ми препоръча веднага операция, и ми каза че нямамо смисъл от биопсия, препоръча ми за др Василев в Тина Киркова,че бил добър хирург. Др.Йорданов пък, е на мнение да изчакам резултата от биопсията и според него да действам. Колкото лекари, толкова мнения. Но мисля да следвам съветите на Йорданов.

# 39
  • Мнения: 2 614
А аз да попитам - има ли някой, който е отлагал вливане от химиотерапия и с колко?
След четирите червени, направих една паклитаксел и се наложи да замина за чужбина. Не знам кога ще мога да се върна, а ми остават още три.
Лекарите казаха първо, че може да отложа до седмица, после до десет дена, но не знам дали и до десетте дена ще се върна.
Знам, че няма гаранция дори и да направя навреме всички вливания, но пък дали не се обезсмисля така цялата химиотерапия.
Много ме е страх, че ракът ще се върне някой ден заради това забавяне. Cry

# 40
  • Мнения: 395
Haidi, AntG прегръдки за вас Hug Каквото и да предстои, ще се справите. Заключете в съзнанието си просто мисълта, че медицината вече е много напреднала и тази болест се лекува Hands Pray
Аз бях стадирана в началото 2 а, при започване на лечението, а друга жена с мен беше 4ти стадий.. ами и аз, и тя дадохме пълен отговор на терапиите си. Благодаря на Господ всеки ден, че ме заобикаля с такива случаи ! Ама аз просто само това си повтарям от сутрин до вечер, че ракът е лечим и сякаш като магнит привличам хубавите развръзки и на други хора и техните истории към мен, да научавам за тях - позитивната нагласа е голямо нещо. Значии каквото човек си навие на пръста - това става неговата реалност. Така, че не го мислете- дали е в ЛВ и до къде е, щом сте стигнали до лекар- специалист, той ще го измисли.
Относно начините на лечение - наистина е много различно и варира от лекар до лекар. Но съвременните протоколи мисля, че казват биопсия- лечение - операция - следоперативно лечение. Аз по този начин правя в момента. Харесала съм си лекари, вярвам им и слушам каквото кажат. Активното лечение в моя случай е повече от година- преди да се мине на диспансер

Не всички лекари работят така. Понякога те самите се критикуват взаимно - “ аа ама защо колегите така са решили, какъв е този странен подход?..” уж не е правилно да няма единност, но факт е това за различните мнения и подходи в България. Открийте своя онколог и му се доверете, ако трябва срещнете се поне с двама- трима и към който сърцето ви каже- този да ме лекува, доверете се и слушайте.

Опосумче- не е добре да се прекъсва терапията и дългото прекъсване между вливките може да повлияе на ефекта, да, от това, което знам аз. Не знам какво налага пътуването в чужбина, сигурна съм, че е важно.., но здравето ти е най-важно сега и би трябвало според графика на лечението си да подреждаш всичко друго.. и ако се налага другото да отложиш Heart

Последна редакция: пн, 08 яну 2024, 13:17 от Ea_

# 41
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Хайди, аз пък  хич не препоръчвам Василев. Оака се страшно при моя близка, друга съфорумка също се оплака от него. Че после отказва да си оправи грешките. Замълчавам си, че ще ме баннат.
И правилно си решила: слушай д-р Йорданов.

Опосумче, една седмица отлагане ок, ама повече не е желателно. Подреди си приоритетите правилно.

# 42
  • Мнения: 295
Хайди, според мен преди да излезе биопсията няма как да се правят планове. Ако се наложи химиотерапия предварително, операцията ще е след месеци. Чакането на резултат е напрягащо наистина, но няма начин, част от процеса е. Не са прости изследвания и не става много бързо.

Аз днес бях при д-р Хатър на консултация. Ще правя мастектомия със сентинелна биопсия и едномоментна реконструкция с имплант. До месец трябва да се случи. Показаха ми снимки 24 часа след операцията нещата как изглеждат и си ме достарша малко, но няма да ме откаже. Има някаква надежда в зависимост от хистологията постоперативно да нямам химия. Мен много ме плаши пуста химия и само се моля да ми се размине.

Това с отлагане на химията трябва да се консултира с лекар, на своя глава, че и за неопределено време, за мен е лоша идея. Можеби е възможно да се промени схемата или да се насочи човек някъде в чужбината. Все пак здравето е на първо място.

Аз последните дни хич не спя, сега дано ми е по-мирно.
Спокойна вечер на всички!

# 43
  • Добрич
  • Мнения: 5 459
malin4e, аз три седмици след операцията не си бях гледала гърдите голи в огледалото. Съпругът ми ме мажеше с йодасепта.
После нагласях огледалото така, че да не си виждам главата, само от шията надолу и се мажех сама с Кело кот.
Доста по-късно  (месец и половина-два) се видях едновременно в лице и гърди.  Когато д-р Хатър ми показа снимки на първия преглед, бях с дъщеря си и решихме, че е по-добре да си спестя гледката в началото...

А за спането пих чай за нервната система на фирма Селибиум.

Нещата винаги се нареждат по най-добрия възможен начин. Само трябва да сме позитивни и да вярваме в това.

# 44
  • Мнения: 295
Благодаря Вела, права си, точно така е. Просто  е трудно понякога.
Днес вече като има план, дата, конкретика ..... друго е.
Сега се стягам да подовърша разни неща и ще дойде бързо бързо 26ти.

Общи условия

Активация на акаунт