Източване на парното през зимата

  • 634
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 597
Престои ми ремонт и трябва да се свалят радиаторите, което значи да се източи водата на парното и парното на целия блок да се спре.  Майсторът иска сега да го направи. Притеснява ме това, че е през зимата.
Това прави ли се често? Някой има ли опит с източването на парното през зимата? Мога ли свободно да действам? Не ми се ще да се изпокарам с блока или да възникнат някакви гадни проблеми и блокът да остане дни-седмици без парно.

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 3 008
А не може ли да изчакате до март-април
Преди празниците да оставите хората без парно?

При нас имаше авария, протекъл радиатор и бяхме 3 дни без парно. Ужасно студено беше, въпреки положителните температури навън.

В нашия блок след отоплителния сезон парното се източва и всеки, които желае може да си смени радиатори и да прави ремонти. Но докато е в сезон? Ако нещо се обърка, наложи се забавяне? Да се налива и обезвъздушава на ново цялата система?

# 2
  • Мнения: 40 927
Ако майсторът си е подготвил всичко - радиатори, връзки, принадлежности може всичко да свърши и за един ден. Питай го дали се наема. Но блокът може да иска да си платиш източената вода. Която ще е и топла на всичко отгоре. Кой знае какви претенции ще имат.

# 3
  • Мнения: 597
Майсторът иска януари. Аз бих го правила извън отоплитения сезон и трябваше да се върши преди да пуснат парното, но майсторът явно пое други поръчки и чак сега каза , че е свободен. За мое съжаление.
И мен ме страх да не възникнат усложнения.
Водата ще я платя. Какви претенции още могат да имат?
Колко верме би отнело за източване, сваляне и запушване на тръбите за 6-7 радиатора? Той каза 4 часа, но мен ми се виждат малко.

# 4
  • Мнения: 40 927
Толкова е, часове. Стига всичко да е готово и да не стане някой сакатлък.
А какво повече може да искат - ще се източат много литри гореща вода, за която е харчена енергия за подгряването и. И е трудно да се сметне колко точно калории си бастисала, което значи, че съкооператорите може да си развинтят въображението.

# 5
  • Мнения: 597
Дааа, и те нещо такова намекнаха, че ще има много загуба на енергия.

И още един въпрос.
Като се уговаряте с майстор/фирма за общ ремонт на апартамент в София какъв е разумния срок, след който предлагат да почнат?
Спазват ли уговорката?
При мен трябваше да почнат преди 4 месеца, но още не са почнали.
Това нормално ли е или да се ориентирам към друг?

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 00:33 от marsie

# 6
  • където ми е най-добре
  • Мнения: 339
Ние сме в този “филм”. Уговорката беше да се започне от 1 септември, но реално започнаха ноември към края. Радиаторите трябваше да са поставени преди отоплителният сезон, но те и стените не са готови, затова ще ги монтира май месец. Общо взето вместо за 3-4 месеца ще стане за 6 по мои сметки.

# 7
  • Мнения: 249
Аз обмислях миналия месец източване на водата на парното. Тогава звънях в Техем да ги питам заради отчитането. Казаха, че датата на свалянето на старите радиатори трябва да се удостовери с протокол, подписан от домоуправителя и един съсед. След това те ще изпратят човек, когато можели, да сложи устройствата за отчитане. Аз се отказах.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 155
Осигури си писмено съгласие на етажната собственост.

# 9
  • Мнения: 84
Майстора источва инсталацията, слага ти спирателни кранове на всички еадиатори на подаваща и връщаща тръба и пълни отново. Това за ден се прави без проблем. След това само радиатора се закачва и се отварят крановете и се обезвъздушава.

# 10
  • Мнения: 393
И на мен ми предстои смяна на радиатори.
Трябва ли да се иска някакво съгласие или участие от Топлофикация или топлинния счетоводител?
В съгласието на етажна та собственост какво се вписва? Кой трябва да го разпише?

Общи условия

Активация на акаунт