Екзотична екскурзия vs. Круиз

  • 934
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте!

Това лято ММ има юбилей и бих искала да го изненадам с пътуване. Първоначалната ми идея беше за Бали или Мексико, но предвид периода на пътуване - август, май не са особено удачни дестинации. Желанието ми е да е по-екзотична дестинация. Бюджетът е максимум 4000-4500
лв за самолетни билети и хотел, но не успявам да намеря нещо подходящо.

Сякаш се заражда и идеята за круиз. Досега не сме ходили и не съм сигурна какво да очаквам.

Бихте ли ми дали препоръки за дестинации, подходящи за това време от годината. Предпочитам място, на което ще има възможност и за активности, освен излежаване на плажа/басейна, както и плажовете да не са заринати от водорасли..

Също какво бихте предпочели - екскурзия или круиз?

Последна редакция: сб, 09 дек 2023, 23:04 от Sun.Shine.

# 1
  • Мнения: 25 748
Влезте в темата за круизите. Дамите там са много мили, опитни и отзивчиви.

За Бали не мога да ви посъветвам, но Мексико лятото е много жега.

Бюджета ви е добър за хубав круиз в Европа.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 3 008
Мъжът ви дали би харесал круиз? Питам, защото аз преди исках, но се оказа, че мм не е въодушевен около идеята. Не искал да седи на кораб толкова време. Разбира се, това може да не е вашият случай, но го подпитайте, за да няма после неприятни изненади.

Иначе за Бали и Мексико можете да намерите добри екскурзии за бюджета, но сигурна ли сте, че искате да е август? Бихте ли преместили за март? Или за октомври?

Вижте Рапсоди, имат много добри цени и ние сме доволни. Бяхме в Куба с тях през октомври.

# 3
  • Мнения: 750
Бали е какво да ви кажа… обслужват ви хора, които са много бедни, може да лепнете някой екзотичен вирус, който, за съжаление, да е сериозно предизвикателство за здравето или да бъдете ухапани от небезобидни насекоми, или храната да не ви понесе. Също огромната  влага и всъщност реално не е толкова уаууу, колкото се превъзнасят някои с повечко комплекси. Заведенията и те не са нищо особено. Правилно сте преценили, че без активности и само с едно море няма да е толкова интересно. Дестинациите често не са точно такива, каквито се представят. Мястото трябва да е според предпочитанията и интересите на мъжа ви, ако искате да го зарадвате. Вие правите подаръка, така че нещо, което обича - уникална храна, забележителности, да ги има забавленията, които обича, такива неща гледайте и според личните предпочитания се избира мястото.

# 4
  • София
  • Мнения: 748
През август в Мексико освен горещо е и влажно, тогава започва ураганният сезон и може да бъде дори опасно. В Бали е сухият сезон, но се съмнявам, че ще се вместите в този бюджет, освен ако не правите сериозни компромиси с настаняването, което пък точно за тази дестинация не е добра идея.
Мисля, че финансово е много по-реалистичен вариантът круиз. Особено ако началното и крайното пристанище са в Европа, ще спестите много от самолетни билети. За екзотична дестинация в сезон повече от половината ви бюджет ще замине за това перо.

# 5
  • Мнения: 4
Мъжът ви дали би харесал круиз? Питам, защото аз преди исках, но се оказа, че мм не е въодушевен около идеята. Не искал да седи на кораб толкова време. Разбира се, това може да не е вашият случай, но го подпитайте, за да няма после неприятни изненади.

Иначе за Бали и Мексико можете да намерите добри екскурзии за бюджета, но сигурна ли сте, че искате да е август? Бихте ли преместили за март? Или за октомври?

Вижте Рапсоди, имат много добри цени и ние сме доволни. Бяхме в Куба с тях през октомври.

За съжаление единственият вариант за по-дълга почивка е края на юли - август, така че нямаме гъвкавост с датите.

Не бих искала да обсъждам с него, тъй като ще се изгуби момента на изненадата. Единственото, което сме коментирали, е че искаше да посетим някой action park, тип Europa park, тъй като миналата година бяхме в Дисниленд и страшно много му харесаха влакчетата. Този вариант обаче отпада, тъй като малко преди това сме планирали да започнем опити за бебе и знам, че е доста рисковано при евентуална бременност.

В Рапсоди прегледах, но няма нищо за този период.

@Rumi11111 точно заради разминаването между представяне и реалност се допитвам тук, защото знам, че има хора с доста богат опит с пътуванията.

@hatred откровено казано съм склонна да увелича бюджета, тъй като това ще бъде може би последният ни шанс за по-дълга и екзотична почивка докато все още сме само двама Simple Smile

Сякаш започвам да клоня повече към Тайланд, макар, че дъждовния сезон там ме накара първоначално да го изключа като вариант. Поне от към активности предлага много възможности

# 6
  • Melmak
  • Мнения: 3 008
Sunshine, нямат екскурзии, защото периодът не е подходящ.

По-добре се насочете към круиз в такъв случай.

# 7
  • Мнения: 10 421
...и знам, че е доста рисковано при евентуална бременност.
То да ходиш в Тайланд и Бали хич не е - за горния коментар имам предвид...
Идете си някъде спокойно, а опитите започнете на екскурзията, за да не ти се налага да се притесняваш двойно на майната си някъде...

# 8
  • Мнения: 3 294
Между Мексико и Бали, със сигурност Бали е по-добре и много по-евтино, направо в пъти. Не е много  горещо юли и август.

По това време в Бали е висок - сух сезон, за разлика от Тайланд.

Аз доста време мислих за Бали, смятах го за надценено място, но ни хареса доста и бих повторил някой ден.
 
А точно Мексико се оказа, от най-надцените места, на които сме били с добавка, че е много скъпо, като под скъпо да се разбира по-скъпо от масовите места за плаж в западна Европа, а там все пак си е третия свят.

За бюджет 4-5-5к лв е абсурдно да се мисли, ходене до където и да е от тези двете места, по-скоро на човек  е тази сума.

# 9
  • София
  • Мнения: 748

Сякаш започвам да клоня повече към Тайланд, макар, че дъждовния сезон там ме накара първоначално да го изключа като вариант. Поне от към активности предлага много възможности

Тайланд по това време е в дъждовен сезон. Ако те влече Югоизточна Азия и си склонна да увеличиш бюджета, по-добре избери Бали.
Преди почти 15 години Бали беше изборът ни за първо екзотично пътешествие. Отидохме за коледните и новогодишни празници, т.е. когато там е дъждовният период. Казахме си - голяма работа, че е влажен сезон, нали е лято. Ами оказа се голяма и то при положение, че имахме относителен късмет - през първите 4-5 дни валеше съвсем малко. През останалата част от почивката ни (още 5-6 дни) обаче буквално не спря да вали и то изобилно. Отменихме резервираните екскурзии, за плаж разбира се не можеше да се мисли, бяхме затворници в иначе хубавия хотел. Писна ни от масажи и спа, новогодишната програма също пострада и в крайна сметка беше в затворена зала. С други думи, в дъждовния сезон по тези места изживяването ти може да се окаже не по-различно от това в спа хотел в България, само дето ще се убиеш от път и ще платиш доста повече. Като споменах път, за капак на всичко полетът ни на връщане закъсня с около 9 часа заради бурите, изпуснахме си връзката към София и хайде още разправии... Оттогава никога не правя компромис със сезона, дори за места като Малдивите, където дъждовният период не е толкова силно изразен.
В Тайланд съм ходила винаги в сухия сезон, но една колежка беше на Пукет на един семинар в края на юли. Валяло толкова обилно, че дори не можели да ползват външната част на ресторанта. Стоейки в климатизираните помещения и гледайки през прозорците куршумените облаци и дъжда, имала точно ноемврийско усещане. Същото съм изживявала в Хонг Конг през юли - добре че бях по работа, за да не ме е яд.

# 10
  • Мнения: 512
Круизите през летните отпускарски месеци също не са евтини.
Самолетните билети - също.
Например 12 дневен круиз Канарски острови с МSC, струва към момента1899 евро на човек за вътрешна кабина. Круизът е от 10.08, тръгване от Саутхямптън.
https://www.kreuzfahrtberater.de/kreuzfahrt-k228894-kanarische-i … tuosa-southampton
Много прилична цена ми излиза за 10 дни с MSC Orchestra Западно средиземноморие с тръгване и слизане в Лисабон 669 евро на човек. Но пък корабът е по-стар, от 2008.
https://www.kreuzfahrtberater.de/kreuzfahrt-k226850-westliches-m … rchestra-lissabon
Лятото също има доста круизи Норвежки фиорди, Гръцки острови и тн. Само трябва да решите дали ще е круиз или екзотична дестинация.

# 11
  • Melmak
  • Мнения: 3 008
Аз през цялото време живея с мисълта, че бюджетът е 4000-4500 лв на човек, а не общо. Моля авторката да поясни.

Като цяло ми се струва, че нещо в плана не е доизмислено. Ако ще е круиз, влезте в темата за круизите. Там има много информация.

Ако искате Бали, Мексико и тн, по-скоро този бюджет трябва да е на човек.

Моят съвет е да приоритизирате. Можете ли да промените периода и вместо август да е по-късно? А можете ли да отложите опитите за бебе, за да не го мислите постоянно? И без това с бебе после няма да ходите по екзотични дестинации, нито с големия корем? Насладете се поне сега, докато нямате сериозни ангажименти.

Има една група във фб Пътешествия по света. Търсете там впечатления, много информация и снимки има.

# 12
  • Мнения: 4
Бюджетът от 4000-4500лв е за самолетни билети и хотел за двамата, като е възможно да бъде увеличен. Всички останали разходи като храна, активности и т.н. са отделно.

Моя приятелка се завърна от Тайланд преди дни и цялата екскурзия й е излязла  около 3000лв, в сезон, с екскурзии и джобни.

Все си мислех, че тази сума за Югоизточна Азия би била достатъчна, както и че бихме могли да рискуваме с времето, но разказът за дъждовния сезон ме разколеба.

 Датите за пътуването за съжаление не можем да изместим за по-късен период. От началото на Септември трябва да сме в България.

# 13
  • Мнения: 361
За съжаление, така както се вдигнаха самолетните билети след пандемията, за този бюджет ще е наистина трудно. Иначе бих предложил и самоорганизирано Занзибар, има полети за по 800 евро на човек, но пак при общо 4500-5000 остават много малко пари за там. Не е невъзможно, но ще е с доста лишения.
Нещото, което бих подхвърлил е Мадейра. Хубав сезон е, с малко гимнастики има билети за по 300 евро на човек (но с две прекачвания), но не знам дали е мястото, което очаквате. На мен ми хареса много, когато ходихме преди няколко години - пейзажът беше малко като в Джурасик парк, т.е. не си представяйте карибски плажове с палми.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 515
Доколкото погледнах, всъщност август се пада нещо като зима под Екватора. Така че има разни интересни дестинации. Южна Америка, Фиджи....

Общи условия

Активация на акаунт