Рецепти за Airfryer фритюрник - четвърта тема

  • 16 629
  • 179
  •   2
Отговори
# 135
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 176
Да, точно така ги правя, дори ги бъркам по-често,за да се изпичат равномерно...просто явно еър фраера пече на места по-слабо ли и аз не знам вече. От години ги правя по един и същи начин.
Значи е от сорта на картофите Smile

# 136
  • Мнения: 68
Да, точно така ги правя, дори ги бъркам по-често,за да се изпичат равномерно...просто явно еър фраера пече на места по-слабо ли и аз не знам вече. От години ги правя по един и същи начин.
Значи е от сорта на картофите Smile

Винаги има значение сорта на картофите. На моя приятелка бащата веднъж ми каза, че на хубавите картофи (за печене) няма никакво значение каква подравка ще им сложиш или в каква фурна ще ги печеш. За фраера пробвах различни видове бланширани и мисля намерих правилната марка - от Фантастико ги взимаме, нещо си "Mc...". Само те до момента се доближават най-много до пържените.

# 137
  • Мнения: 12 892
Те бланшираните все стават в еърфраера, но от сурови картофи да направиш "пържени" в еърфраера вече си иска да са подходящ сорт и малко повече врътни отколкото ако пържиш в съд с мазнина.
Аз да кажем че и малко пъти съм пробвала де, за идеята основно, че от няколко години не готвя картофи хич, но това са ми изводите от цялата работа.

# 138
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Аз "пържа" във фраера червени картофи. Не сладките, а тези с червената обелка. На тиган пак само от тях пържа. Стават си чудесни на Instant Vortex Plus с разбъркване поне 2 пъти/185 градуса 25-27 минути/. А напоследък ги смесвам и с един сладък картоф за разнообразие.

# 139
  • Мнения: 4 588
Обработвате ли пилешките бутчета преди да ги сложите да се "пържат"? Скоро купих филипс, снощи правих с домашна панировка (царевичен корнфлейкс, нишесте, подправки и яйце), но по-големите останаха някак леко сурови вътре.

Ядяха се, но предпочитам да са по-изпечени.

Първият ми опит с червени картофи, които знам, че стават уж за пържене, беше почти за хвърляне. Френски някакви. Обикновените български станаха много добре.

# 140
  • Berlin
  • Мнения: 11 268
Правила съм пилешки пържоли, само с подправки до готовност, което е около 30-35мин., но зависи пак колко са дебели, какво количество са, температура…

# 141
  • Мнения: 12 892
За 35 минути цели бутчета се изпичат, за пържоли определено и за по-малко ще станат. И нямам предвид на 200 градуса, обикновено на 180 ги пека. Или натрити на сухо с подправки, или в някаква марината, а когато мариновам в кисело мляко и подправки обикновено даже го намазвам върху кожата да има слой който да се изпече отгоре че много ми харесва. Изглеждат все едно са леко изгорели после, обаче си облизвам пръстите. Но за такива свалям с още 5-10 градуса температурата и удължавам малко времето иначе наистина прегаря върху кожата.
Бутчета панирани не съм правила, но си спомням първия път когато правих печени - страхотни бяха, обаче отвътре толкова сочни че ме усъмниха дали са достатъчно сготвени. При печене във фурна текстурата вътре е по-суха някакси, не че са изсъхнали но не са и толкова сочни. Бодох ги с термометъра да се уверя че са сготвени достатъчно Grinning Ако са и запечатани с панировка, още по-малко ще изсъхват, според мен.
При панираните бих готвила пак толкова време общо, колкото и без да са, вече може да се наложи да се нагажда заради панировката да не прегори. Но е нормално да са различни, пърженето е за по-малки парчета по принцип. Дори в КФС ги пържат под налягане доколкото знам, а не в нормален фритюрник. И техните са по-сочни отвътре отколкото нормално ако се изпържат/изпекат. Макар че ако са долни бутчета само, би трябвало да стане без проблем.

# 142
  • Мнения: 4 588
Ясно, трябва да наглася програмата. Леко мариновани, на програмата за бутчета, тя е за 26 минути на 180 градуса. Трябва да сваля градусите и да увелича времето. Като сложих едно останало за втора партида излезе изпечено, но на тънките места отиваше към изгоряло. Т.е. първите бяха на студено метнати, второто все едно с предварително загряване. Вероятно програмата е изчислена за малки бутчета Simple Smile

# 143
  • Мнения: 12 892
Аз готови програми не ползвам, нагласям си ги според както аз си реша. Като пробваш 1-2 пъти ще си видиш как ти е най-добре. Пробвала съм тук-там по някоя от готовите, колкото да тръгна от някъде, ама това е всичко. Че те и бутчетата не са ми винаги еднакво големи, те хората дето са го програмирали откъде да знаят какви ще сложа другия път?
Отделно че тук каквото и да ти напишем другите, има лека разлика между еърфраерите, според мен по-скоро в обдухването отколкото в нещо друго. Както и различните фурни не пекат на 100% еднакво, то си е на практика малка фурна де. Пробваш докато ти хареса.
Наскоро един приятел за пръв път се престраши да изпече пилешки бутчета, от малките бяха (drumsticks|. Фраерът му е голям, събира много. Обаче той слагаше по двечки и изпробваше вариации за градуси и време, докато установи как му харесаха най-много. Накрая такава радост че обикновено 2 пъти в седмицата купува бутчета и това си приготвя. Ама отдели един следобед да си поиграе с голям пакет бутчета и да види как да са при него. И вкусовете ни са различни все пак, всеки обича леко различно сготвено.

# 144
  • Berlin
  • Мнения: 11 268
Ами както и написах - зависи от много неща. Аз бухам едни големи дебели пържоли и абсурд да станат за по-малко от 30мин.😉

# 145
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 423
И аз се сдобих с една Нинджа, макар че имам Инстант пот фурничка с функция еърфрай. Определено има разлика. Още се изучаваме с машинката, но засега много ми харесва.

Първи опит, вижда се как съм изсушила аспержите



Тиквичките стават супер



Пилешки шишчета, гъби и халапиньос пълнени с крема сирене, чедър и бекон

# 146
  • Мнения: 4 588
Как правихте тиквичките, че моите станаха сухи?

# 147
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 423
Нарязах ги на парченца и ги обърках в купа с малко зехтин и сол, трябва да са омазнени

# 148
  • Мнения: 4 312
Тиквичките на мен никога не ми се получават.
Аз ползвам за всичко само червени картофи.Тук има различни сортове и си пише кой за какво е,ама аз си взимам само червени 😊

# 149
  • Мнения: 12 892
Тиквичките имам спомен че експериментирах по едно време, в един от всичките ми опити бях успяла да ги докарам близки до пържени обаче по малко количество наведнъж и съответно бавно ставаха и нямам нерви аз за такива неща Grinning
Че ги омаслявах, че с брашно ги друсах в една купа да се покрият, че на шишчета ги низах да не стоят струпани а да имат разстояние...то ме хванаха карастанчовите. А ако трябва една къща хора да нахраня с това, ще им връча по един тиган и да се оправят, аз това не си го причинявам Joy
Иначе ако не търся този ефект, така само запечени да станат са си вкусни действително.

Общи условия

Активация на акаунт