Пазаруване от Amazon - тема № 105

  • 56 392
  • 627
  •   2
Отговори
  • софия
  • Мнения: 25 459
www.amazon.co.uk
Безплатна доставка има само до английски адрес, ако поръчката е над 20 паунда. До България доставят почти всичко, което се продава от Amazon (не от други продавачи през Амазон) от секциите Baby, Beauty, Clothing, DIY & Tools, Electronics, Health & Personal Care, Home & Garden, Jewellery, Kitchen, Office Products, Shoes, Sports and Watches. До България стандартната доставка (5-9 работни дни) е 8.99 GBP за пратка + 2.49 GBP на килограм, с включено ДДС. Имайте предвид, че Англия вече не е част от ЕС и това може да доведе до допълнително облагане с ДДС и преминаване през митница, дори и при предварителното удържане на import fees от Амазон - предстои да видим какво точно ще се случва на практика през следващите месеци.

www.amazon.de
Безплатна доставка има само до немски адрес, ако поръчката е над 29 евро.

До България доставят при същите условия: стандартната доставка (5-9 работни дни) е 9,99 EUR за пратка + 2,99 EUR на килограм. Разликата между немското и българското ДДС е 1%, така че тук все още има преизчисляване.
Доставката на продавачи, различни от Амазон, може да е съвсем различна от горното – по-висока или по-ниска, а може и изобщо да не доставят до България.

Плащането става с дебитни или кредитни карти, не се използва PayPal.
Парите се блокират в момента, в който започнат да обработват пратката за изпращане.
Крайната сума с цената на доставката се вижда едва след въвеждането на данните на картата. След това има още една стъпка за потвърждаване, така че проверявайте спокойно.
Ако пратката не е в процес на изпращане може да откажете артикул или да пишете на чат/имейл с молба да бъде добавен още някой, за да комбинирате доставката.
*Може да направите поръчка и с празна карта. Артикулите ще стоят запазени, без да анулират поръчката до 5 дни.
Независимо, че в сайта пише:
You can pay by:
Credit card: We accept Visa, Delta, Visa Electron, MasterCard, Eurocard, American Express
Debit card: We accept UK-based Maestro, Solo and Visa cards
,
има потребители, успели да пуснат нееднократно поръчки с българска карта Маестро.

Как да спрете превалутирането на плащането, ако вече сте отбелязали, че ще плащате в евро или в лева?
Отивате в Your Account > Payment & GC > Payment Methods > Turn On/Turn Off Amazon Currency Converter и натискате бутон No thanks.

Как да откажем поръчка
1. Отивате на https://www.amazon.co.uk/gp/css/homepage
2. Логвате се и натискате "View recent and open orders" (бутонче в жълто)
И там ако има бутон "Edit Order" значи може да я промените или откажете. Ако няма, значи вече парите са блокирани и се обработва.
Всички поръчки могат да се откажат или променят само докато не са ви блокирали парите по картата.
Може да опитате да се свържете в чата и да помолите да ви откажат поръчката (няма гаранция, че ще може), но парите ще се отблокират след около 45 дни (в зависимост от политиката на банката). Можете да изпратите отказа на поръчката до банката и тя да ги отблокира по-рано.

Някои неща, не се доставят директно до България: http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=524836:
Детските дрехи и обувки имат директна доставка, но се начислява 20% ДДС.

Пратки от ЕС не се облагат с ДДС и не се обмитяват тук при получаване на пратката. Ако някой митнически служител твърди обратното, поискайте да си опресни знанията.

Гаранцията на получената техника най-често не се покрива от български сервизи, но Амазон извършват ремонт или подмяна, ако им я върнете обратно.

Доставка на Kindle
Вече се доставя директно до България, когато е без реклами е с 20 евро по скъп - https://www.amazon.de/dp/B00QJDU3KY/ref=br_isw_strs-1?_encoding= … ;tag=bgmammade-21
Независимо откъде се купува, след като го включите, избирате езика, на който ще го ползвате. Може да си купите Киндъл от немския Амазон, а после да си купувате книги от английския (вероятно и обратното).
Има сайтове, от където можете да зареждате безплатно книги, както и такива на български език. За повече информация и въпроси: темата за четците.

Проверяване на цени
camelcamelcamel
Сайт, в който може да проверявате кога и колко е била намалена дадена стока в Амазон (не отразява намаленията по време на Черния петък). Може да се инсталира като add-on към браузъра.
keepa
Още един удобен add-on за следене на цените. Освен че показва най-ниска, най-висока цена, показва и каква е цената в момента на един и същ продукт в различните Амазони, цените се виждат под продукта, без да е нужно да се проверява в отделните Амазони.
За да показва цени в различните Амазони, трябва изрична регистрация в keepa:
Скрит текст:

След това от глобуса се отваря нов прозорец, в който се отбелязва от кои Амазони да се показва цената на продукта.

Лични оферти и кодове за отстъпка
Може да се отрият, ако има в момента, в профила на всеки на:
Английски амазон
Немски амазон

Amazon Prime и Amazon Family
Скрит текст:
Обяснение на Amazon Prime или защо най-вероятно са ви изтеглили пари, без да сте правили покупки?
С Amazon Prime получавате безплатна  First Class доставка за 1 ден в държавата на артикули, продавани от Амазон, без ограничение на бройката на поръчките, в продължение на една година - струва £79/ EUR 49. Може да се ползва и от други членове на домакинството. Добра опция е за хора, живеещи в Англия/Германия, които поръчват често.
Установихме, че с Visa V-pay на Уникредит не може да се плаща Прайм в немския Амазон.
Ако сте се абонирали, можете да се откажете, преди да сте направили поръчка, за която да сте се възползвали от Amazon Prime - отивате в акаунта си - https://www.amazon.co.uk/gp/css/homepage?ie=UTF8&%2AVersion% … p;%2Aentries%2A=0, там има линк - "Prime Settings", после "Cancel membership".
Ако сте ползвали промоционална оферта за безплатен Amazon Prime (пускат такива, обикновено за 1 месец), просто отбележете "Do not upgrade" и няма да ви изтеглят пари. Дори и да изтеглят парите, ако не сте използвали някоя от услугите, все още можете да прекратите членството, като им пишете, ще ги върнат. Ако ви се полага безплатен едномесечен Prime и се абонирате за него, ако го откажете в срока на безплатния период, ползите от него са активни до края на срока и няма да бъдете таксувани.
Абонаментът за Амазон фемили е обвързан с Амазон Прайм и след 1-вия месец удържат сумата за годишния абонамент за Прайм. За да не го направят трябва да се откажете преди това. Членството във Фемили ще остане след отказа ви от Прайма. С абонаментът в Амазон фемили (докато е обвързан с амазон прайм) получавате 20% отстъпка от памперси както и допълнителни отстъпки. След отказа ви от Прайм няма да имате достъп до тези отстъпки, но ще продължавате да получавате информационният им бюлетин с месечните отстъпки, от които ще можете да се възползвате.

Складовете на Амазон - Warehouse Deals
Amazon.co.uk Warehouse Deals
Amazon.de Warehouse Deals
Offres Reconditionnées in Amazon.fr
Скрит текст:
Какво представлява складовата стока?
Това са нови продукти, но със забележка по опаковката при транспорта или върнати от клиенти (само пробвани, неносени), с фабричен дефект, който е описан под продукта (напр. драскотини) или върнати, поради промяна в желанието на клиента в рамките на 30 дневния гратисен период на Амазон.
Думата USED не трябва да се тълкува буквално, това не винаги са употребявани стоки. Уредите, предлагани в "склада", могат да бъдат върнати в рамките на 30 дни, ако си промените решението.
Те също имат 1 година гаранция.
При повреда могат да бъдат върнати на Амазон и да получите рефънд, а вие ще трябва да си закупите наново уреда. 
Разликата с новите уреди, продавани от Амазон, е, че новите уреди могат да бъдат подменяни от Амазон до 1 г. от покупката, а тези от склада не. Всеки един продукт, предлаган в "склада", има описание за състоянието, в което се предлага: напр., "като нов", "много добро", "добро". Четете описанията, за да не се изненадате неприятно. Ако описанието на продукта не отговаря на това което сте получили, имате право да го върнете за сметка на Амазон и те ще ви възстановят парите.

След доста кореспонденция с различните Амазони, мога да поясня следното относно гаранцията на уредите, закупени от складовете:
- amazon.uk - гаранцията на електроуредите е 1 г., предоставяна от производителя, но, при условие, че уредът е закупен от чужбина, в случай на повреда през гаранционния срок, трябва да се свържете с Амазон, които ще окажат пълно съдействие.
- amazon.de - твърдо 2-годишната ЕU гаранция важи и за уреди, закупени от склада, като пак трябва директно към Амазон да се направи рекламацията.
- amazon.fr - увъртат много и нищо ясно не казват, препращат към гаранцията на производителя и контактуване с местен сервиз, но с условието, че нещата от склада "са използвани" и е възможно гаранцията да не важи, затова трябвало да се провери при конкретния производител. На конкретния ми въпрос колко е гаранцията на уреди, закупени от склада, ми отговориха: "No gurantee of these articles as these are Offres reconditionnées. In case if you face any problem with your articles in 30 days so you can simply return us against the full refund." С две думи "гаранция-Франция".

Връзка с Customer service
Amazon.co.uk
Следват три последователни стъпки, които дават възможност да изберете: поръчката, тема, и накрая как желаете  да се свържете с тях (e-mail, phone, chat).
След като се свържете с Customer Service на  Амазон и се появи "Hello! It's Amazon's Chat Assistant again. So, what can I help you with?'', най-долу в полето трябва да напишете ''I would like to chat with someone.'' и веднага  свързват с асистент.
Имейл за директна връзка: cs-reply@amazon.co.uk
Amazon.de
Стъпките са аналогични на тези в английския.
Имейл за директна връзка: cs-reply@amazon.de

Ако искате да върнете нещо към Амазон
Скрит текст:
Най-сигурно е да използвате куриер, а най-евтино - Български пощи. Някои от куриерите държат на телефон на получателя.
За английския Амазон: +44(0)8002797234; за немския Амазон: +49 94178 87 88.

Интерлогистика отказват да приемат за изпращане ел. уреди втора употреба.
Информация за изпращане с Български пощи.

В отговор на запитването на ЧревоУгодник за безплатно връщане до електронни магазини в Германия, от Български пощи са му дали следния отговор: "Международната услуга за безплатно връщане „free return” е договореност между „Български пощи”ЕАД и „Дойче пост”АД. Това е двустранна международна услуга за безплатно връщане, позволяваща на клиенти в България да връщат безплатно от 124 /засега/ пощенски станции на “Български пощи”ЕАД колетни пратки на Интернет продавачи в Германия. От своя страна Интернет търговците трябва да са сключили договор за услугата с „Дойче пост”АД."

Връщане с предплатен етикет:
Изпраща се имейл на dhlreturn@speedy.bg с етикета на Амазон. До час ми връщат отговор с номер на товарителницата. В Спиди диктувам само номера на товарителницата. Разпечатвам и етикета на Амазон. Част от него слагам във пакета, другата част - с адреса и бар кода на Амазон, залепям отгоре.

Наложи ми се да върна до amazon.de един сноуборд панталон поръчан до адрес на превозвач. От менюто промених адреса за връщане с моя в България и ми изпратиха етикет на DHL. От първа страница писах имейл на Спиди, но поради пълна поща ми даде адрес с женско име пак към Спиди. Отговориха ми да отида в най-близкия офис на Спиди с този етикет.
Така в понеделник ползвах безплатното връщане на Амазон. В петък получих на мейл, че до 5-7 работни дни ще му бъде възстановена сумата.
Всичко това се случва в рамките на 30 дни от поръчването.
https://bg-mam.ma/p/1559201/47255195

По информация на Magrat* в английския сайт възстановяват пощенски само за дефектни или погрешно изпратени стоки.
В немския възстановяват пощенските за дрехите и обувките, ако са върнати в 30-дневен срок. Когато се налага да върнете нещо, най-добре първо се свържете с Амазон и ги попитайте дали ще ви поемат разноските за връщане, като обясните, че се намирате в България.

EasyFundRaising
Скрит текст:
Това е платформа, на която членове са неправителствени организации в Англия и чрез която продавачът (т.е. Амазон) дарява процент от заплатената от клиентите им сума на избрана от клиента организация. С други думи, благотворителят е Амазон, но ние като клиенти казваме на коя организация да преведат пари. Членове на EasyFundRaising са английски НПОта, но голяма част от тях имат международна дейност - има такива, подкрепящи правата на деца, жени в риск, образователни инициативи в развиващи се страни, организации за проучване и намиране на лечение на редки болести, приюти за животни и прочее. Сигурна съм, че всеки би могъл да намери "своята" кауза.
За да започнете да дарявате чрез Амазон, регистрирате се на сайта - https://www.easyfundraising.org.uk, избирате неправителствена организация, която да подкрепяте, и пазарувате както обикновено. Парите не излизат от нашия джоб, а благотворителят е Амазон, ние само им казваме накъде да насочат благотворителната си дейност.
smile.amazon.co.uk и smile.amazon.de
Скрит текст:
Подобно на EasyFundRaising, ако се поръча от този адрес (със smile отпред), Amazon дарява някаква сума от поръчката.

AmazonVip вече са закрити. Ако ви интересува нещо, информация има в първите постове на предишните теми.

Линкове към предишните теми:
2009 - 2021

100, 101, 102, 103 - Black Friday 2022, 104

Последна редакция: чт, 30 ное 2023, 14:19 от zvаnchе

# 1
  • Мнения: 2 847
Благодаря за новата тема 💐 Имам молба към тези от вас които купиха Шарк прахосмукачка ,ако я зърнат налична отново да пуснат един линк!Така и не успях да си я купя ,все си мисля предколедно дали ще я пуснат.Иначе бяха намалили други модели на марката ,струваха ми се по слаби като мощност.

# 2
  • Мнения: 2 495
Прахосмукачката дърпа като звяр! Обаче спрямо старата прахосмукачка, идва тежичка за майка ми, имам предвид четката с тръбите, не знам как се казва. Но откъм дърпане и почистване, нямаме забележки. Много е удобно, че от ръкохватката се управлява четката в зависимост дали се чисти килим или твърда повърхност. Може би бих пробвала някой професионален Керхер следващия път. Изглеждат по-леки, но дали ще дърпат като Шарк-а... 🤷

# 3
  • софия
  • Мнения: 25 459
Благодаря за новата тема 💐 Имам молба към тези от вас които купиха Шарк прахосмукачка ,ако я зърнат налична отново да пуснат един линк!Така и не успях да си я купя ,все си мисля предколедно дали ще я пуснат.Иначе бяха намалили други модели на марката ,струваха ми се по слаби като мощност.
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B09R4PRL66/ref=ppx_yo_dt_b_a … ?ie=UTF8&th=1
Не е налична, но това е линкът.

Доп. Светлината на четката на Шарка също е удобство. В началото мислех, че е изгъзица, но се оказва полезна екстра.

Последна редакция: чт, 30 ное 2023, 14:08 от zvаnchе

# 4
  • Мнения: 1 041
Аз се колебая между Ninja [AF300EU] 2 Large Frying Compartments, 6 Functions, 2470 W,   Instant Vortex Plus VersaZone и COSORI Hot Air Fryer XXL, Dual Blaze, 6.4 L, защото ми трябва по-голям от сегашния Princess Aerofryer 5,2 л. Само COSORI е с долни реотани, но е с най-малко литри.
Изтървах намалението от бг.сайт на Instant Vortex Plus VersaZone.

# 5
  • Мнения: 250
За UK -5 паунда при поръчка от приложението https://www.amazon.co.uk/b/?_encoding=UTF8&node=22775649031&pd_r … =pd_gw_shc_5f3fcf

Последна редакция: чт, 30 ное 2023, 14:57 от PERLI

# 6
  • Мнения: 9 183
Koга бях най- ниски цените след Коледните намаления? декември..

# 7
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Koга бях най- ниски цените след Коледните намаления? декември..
Веднага след Коледа би трябвало да е.

# 8
  • Мнения: 5 597
Благодаря за темата и на всички,които споделят линкове и впечатления !
Този елек е много странен,гърба му е само от един слой промазан плат,а отпред има лека вата. За пръв път срещам такива модели.
https://www.amazon.co.uk/dp/B0B77GJ6TM?ref_=cm_sw_r_apan_dp_234Q … D8&language=en-GB

# 9
  • София
  • Мнения: 3 167
Ninja [AF300EU]  в момента в емаг е 335,10 лв. Ако се поръча с директна доставка от Амазон, излиза 171,35 евро с доставката.

# 10
  • Мнения: 2 847
Аз се колебая между Ninja [AF300EU] 2 Large Frying Compartments, 6 Functions, 2470 W,   Instant Vortex Plus VersaZone и COSORI Hot Air Fryer XXL, Dual Blaze, 6.4 L, защото ми трябва по-голям от сегашния Princess Aerofryer 5,2 л. Само COSORI е с долни реотани, но е с най-малко литри.
Изтървах намалението от бг.сайт на Instant Vortex Plus VersaZone.
Аз срещнах отзиви за версата на инстант пот ,че е слабичка.Събирала много но ставало за двойно време спрямо вортекса на инстант пот.Аз бих взела косори.Беше 139€ в немския амазон миналата седмица.Иначе редовно държи цена 149€ уж намален от 169€.И нинджата не е зле ,но бих заложила на косори.

# 11
  • Мнения: 1 041
ctefani, благодаря за отзивите. Косори го изтървах на 134 евро. Бях го запазила на празна карта и забравих да платя. Сега  Like New също е на 139 евро.

# 12
  • Мнения: 1 575
За съфорумката , която се чудеше на този модел Ессо:
https://www.amazon.de/-/en/ECCO-Mens-hiking-boot-Titanium/dp/B08 … &s=apparel&sr=1-1
Много са хлъзгави и са тънки, не стават за по-студено време.

# 13
  • Мнения: 1 197
Dari_77, какво ще рече хлъзгави? Може ли реална снимка?

# 14
  • Мнения: 1 575
Dari_77, какво ще рече хлъзгави? Може ли реална снимка?
Върнах ги , съжалявам. Самата подметка е като пластмасова. Лека е, но доста хлъзгава. На плочките в коридора доста хлъзгави ми се видяха. Сравних с домашните чехли, ами в обувките си беше проблема. Иначе не е равна, както се очаква за такъв тип обувки. Много се учудих. Имам много обувки Ессо и за първи път ми се случва.
Иначе са леки и синът ми много ги хареса, но  мен ме е страх, да не се пребие с тях .

Общи условия

Активация на акаунт