Коледни базари 2023

  • 5 773
  • 68
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 805
Здравейте,
не успях да открия тема за коледните базари в чужбина тази година и затова отварям нова. След много чуденки реших със семейството да отидем до Нюрнберг на коледния базар и разбира се, да видим града и околността. Избрала съм хотел в близост до гарата, за да имаме удобен транспорт при пътуване.
Питането ми е някой бил ли е по това време на годината в Нюрнберг, какво задължитено трябва да се види, има ли интересни представления или други активности, заслужава ли си един ден да отделим, за да посетим някое от съседните градчета, за които четох, че са приказно красиви?
Ако има и други ентусиасти, които обичат да обикалят коледните базари, ще се радвам да споделите впечатления.

# 1
  • Мнения: 245
Чудесна тема, самата аз обмислях да пусна такава. От градчетата наблизо съм била в Хайделберг - изключително живописно, препоръчвам да се посети. Там се намира най-старият германски университет;  любопитен факт е, че негов възпитаник е д-р Петър Берон. На около 3 часа път от Нюрнберг е и е удачно да го разгледате с поне една нощувка. Горе долу на същото разстояние са Ротенбург об дер Таубер и Мюнхен, те също са много красиви.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 805
Много благодаря за предложението. Мислех, че Ротенбург об дер Таубер е по-близо. Един час бих пътувала, но три ми идват много.
Аз съм била на базари във Виена, Берлин, Лондон. Може би този във Виена е най-добрият и с кеф бих го посетила пак

# 3
  • Мнения: 245
С обществен транспорт Ротенбург об дер Таубер е на около 2 часа, една идея по-близо е. Извън Германия съм била и в Страсбург - по Коледа там украсата е разкошна.

# 4
  • SF
  • Мнения: 21 243
Аз се радвам на светлинките на Коледните базари, но целта ми е да разгледам града и част от околността. През самите базари минавам за по 20 минутки. Не ми се купуват сувенирчета, играчки и шапки от такива места. Въобще даже не ми се купуват сувенирчета, а са доста красиви, но няма какво да ги правя. Най-много нещо садичко да опитам.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 805
Аз обикновено отивам, за да се порадвам на светлините, да хапна нещо, да си купя нова коледна играчка. Харесва ми цялостната атмосфера.
Четох, че базарът в София отваря на 17 ноември

# 6
  • Plovdiv
  • Мнения: 2 145
Обожавам коледните базари била съм във Виена, Прага и Лондон. Тази година планувам да отида до Мюнхен, Букурещ и София (срамота е, че не съм била).

# 7
  • София
  • Мнения: 3 805
В Букурещ има ли хубав базар? За Мюнхен знам, че е страхотен, даже там са няколко.
В София вече много не ми се ходи. Много хора, малко място, бутане. Иначе има усещането. Този, които започнаха да правят на Славейков е по-приятен и уютен.

# 8
  • Plovdiv
  • Мнения: 2 145
Четох, че имало и започва на 17.11, но до кога честно казано ми изскочи от акъла.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 068
Здравейте,
не успях да открия тема за коледните базари в чужбина тази година и затова отварям нова. След много чуденки реших със семейството да отидем до Нюрнберг на коледния базар и разбира се, да видим града и околността. Избрала съм хотел в близост до гарата, за да имаме удобен транспорт при пътуване.
Питането ми е някой бил ли е по това време на годината в Нюрнберг, какво задължитено трябва да се види, има ли интересни представления или други активности, заслужава ли си един ден да отделим, за да посетим някое от съседните градчета, за които четох, че са приказно красиви?
Ако има и други ентусиасти, които обичат да обикалят коледните базари, ще се радвам да споделите впечатления.
Коледният базар е в Стария град ,а повечето забележителности са точно там (между крепостните стени), буквално на пешеходно разстояние  Simple Smile  Нямам идея за колко дни ще сте там, но си заслужава да се видят:

1. Замъкът, Kaiserburg Nürnberg
2. Frauenkirche
3. Lorenzkirche
4. Schöner Brunnen - фонтанът в самия център, където е и базарът.
5. Музеят на играчките - доста време е нужно за него
6. Къщата-музей на художника Албрехт Дюрер, там има и възпроизвеждане на  живота на твореца от актьори.
7.St. Sebaldkirche
8.Handwerkhof - изложението на занаятите ( съвсем близо е до гарата)
9.DB Museum und Museum für Kommunikation - има всякакви влакове на първия етаж, от най-старите до  сегашните модерни ICE, има и прожекция в една от залите за създаването на железниците, на втория етаж  е музеят за комуникации.  В него има  забавления, подходящи и за деца. Близо до него е и операта.
10. Germanisches Nationalmuseum und Straße der Menschenrechte
10. Старото кметство и подземните затвори
11. Мраморно-бронзовият фонтан "Ehekarussel"
11. Докуцентрумът - той вече е по-далеч, а и не знам с тези предвидени преустройства чак до 2025-та какво точно ще е отворено и какво не. Но пък да е бил човек в Нюрнберг и да го пропусне също не е ОК.
12. Зоопарка в зимно време не съм го посещавала, та не знам доколко си заслужава. Иначе е прекрасен.


Красив град , приятно изкарване пожелавам! Simple Smile Ако имате време,  посетете  с влак и Бамберг и Ротенбург об дер Таубер.  Вторият е малък, но приказен. Там редом с другото e музеят на Käthe Wohlfahrt - специалистът на Коледната декорация.. Heart Оттам ми е коледната въртележка със свещите и фигурките като тази, която имах като дете, а се счупи...

Последна редакция: ср, 08 ное 2023, 20:52 от пенсионирана русалка

# 10
  • Мнения: 453
Ходила съм два пъти на коледните базари в Прага и беше прекрасно. Града има красива готическа архитектура в старата си част и ако хванете снеговалеж, както се случи при нас, е особено магично.
Може да се комбинира и с еднодневна екскурзия до Дрезден, който е на около два часа от Прага. Там също има базарчета, чаровна стара част, музеи и опера.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 484
Тази година ще повтаряме Виена, това е моето коледно вълшебно място. Базарът пред кметството ми най- любим. За догодина ми се върти Прага, от много време не съм ходила и ми се ще да отидем.
А преди седмица бях в Копенхаген, в парка Тиволи, където беше приказно украсено за Хелоуин, а казваха, че за Коледа е още по- приказно. Ако някой се чуди къде да отиде- може да пробва и да сподели после впечатления Simple Smile

# 12
  • Мнения: 851
Може да ви се стори тъп въпросът , но във Виена средата на декември наистина ли е много студено ? Планираме да идем , но да вземем и дъщеря ни с нас , която е на 9 и навсякъде четем , че има леден вятър . Познати директно не казаха , че сме луди с дете в студа . Та който е ходил как е там ? Планираме да сме с термобельо , отгоре дрехи и хубави дебели якета + шапки и ръкавици.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 484
Хм, ходила съм с деца на 5 и на 9- никой не умря от студ. Студено е, да, но когато много задуха с шапка, качулка, шал и ръкавици всичко е наред. Тогава температурите бяха в интервала от 3-4 докъм 8-10 градуса и когато не духаше си беше много приятно. Чак с термобельо ми се струва малко прекалено, а аз съм от тези, дето най- облечени ходят. 
Скрит текст:
Офф-топик- в Копенхаген беше 6 градуса, силен вятър, а заминахме на 25. Със зимни якета и тънки дрехи отдолу ни беше съвсем ок, от време на време слагахме и шапки, основно по брега, където много, много духа. Та във Виена не очаквам да е по-студено и по- непоносимо в никакъв случай, но ще следим  и прогнозите като понаближи.

# 14
  • Мнения: 245
Единственият глупав въпрос е незададеният, а когато човек пътува с деца, трябва да бъде добре подготвен. Аз съм ходила само през пролетта и нямам лични впечатления от зимното време, но са ми разказвали, че наистина си е доста студено и с леден вятър. Но ако сте добре облечени, не мисля че ще бъде проблем, все пак и там отглеждат деца.

Общи условия

Активация на акаунт