Реакция от йоден контраст

  • 371
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 156
Здравейте, на 18.10 в 17:50 ми направиха спешен скенер на коремни органи с йоден контраст. Веднага след започване на вливането започна да ми се подува клепача.
Спряхме го и ми биха урбазон и алергозан.
Вече втори ден отока още не е спаднал, даже леко е тръгнал надолу - долния клепач и горната част на бузата. Сутрин се събуждам с оттекъл долен клепач и буза, а до обяд спада.
Днес ходих и ми биха още урбазон, като алерголожка ми изписа Ксизал 2x10 мл за две седмици. Да обаче аз днес до обяд освен урбазона, пих и Фенистил.

1. Мога ли да започна Ксизал като съм пила днес Фенистил и са ми били урбазон? Или да си продължа с Фенистила на капки.
Забравих да питам алерголожката.

Да отбележа, че имам болки в бъбреците. От урбазона ме заболяха повече, та ме е страх Ксизал да не засили нещата. Фенистил е по-слаб и от него не съм имала болки в бъбреците.

2. Колко време трябва да мине да се изчисти организма от контраста? Минали са два дни.

Последна редакция: пт, 20 окт 2023, 14:57 от Nadya L

# 1
  • София
  • Мнения: 572
Звънни в образната диагностика, където е правен скенера и докладвай реакцията. В това време се свържи с фармацевт, може да ти съдействат с информация кой продукт е съвместим с друг. Ако се обостри положението - търси неотложен кабинет - личния лекар би трябвало да е обявил някъде кой поема пациентите му в извънработно време.

# 2
  • София
  • Мнения: 681
Освен долния клепач и бузата, устата от същата страна засегната ли е?
Каква е причината за скенера?

# 3
  • Мнения: 11 390
Можеш да замениш ксизала с фенистил. Можеш и от днес да почнеш първата доза, но така или иначе имаш урбазон - няма нужда да бързаш.
Фенистила не би трябвало да натовари бъбреците.

# 4
  • Мнения: 4 799
Фенистил е стар колкото света. Измислен е през 50те години на миналия век. Първо поколение антихистамин е и въобще не може да се сравнява с Ксизал (левоцитризин), що се касае до потентност и странични ефекти. При хора с бъбречни проблеми, включително на диализа, Зиртек, Ксизал, Кларитин и Алегра са предпочитаните антихистамини. Според тежестта на бъбречния проблем се определя/редуцира дозата им, но това са лекарствата от този клас, които се използват при хора с бъбречни оплаквания.

Кортикостероидите (като Урбазон) и антихистамините (като Ксизал) имат различни функции и НЕ са взаимно-заменими. КС имат силно противовъзпалително действие чрез имуносупресия (потискат имунната система). Селективните H1 антихистамини потискат отделянето на хистамин, простагландин и други химически медиатори от мастоцитите (които всъщност предизвикват ангионевротичните отоци/уртикарии и т.н.).

Реакцията не е нещо нечувано - при хора с бъбречни проблеми (зависи от степента, но като цяло) се избягват йодни контрастни вещества, освен ако не е неизбежно, именно защото товарят бъбреците. На Ваше място бих си следвал схемата от алерголога. Би следвало на него да сте споделили проблемите с бъбреците и тя/той да е преценил дозата съответно.

Симптомите трябва да отшумят за няколко дни - при здрави бъбреци полуживотът на йодните контрастни вещества е около 2 часа. При влошена функция може да се забави във времето, но като цяло се отделят бързо. Успех и бързо възстановяване.

ПС: Ако друг път се наложи да Ви поставят контраст - хубаво е ПРЕДИ изследването да се постави венозен антихистамин. Или поне да се проведе предварителна подготовка от 3-5 дни с антихистамин перорално.

Общи условия

Активация на акаунт