Покривно право

  • 780
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 631
Здравейте! Как мога да придобия покривното право на строящ се апартамент преди акт 16 и как след акт 16?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 195
Покривът се разглежда като обща част на сграда и е неделим по смисъла на закона. На всички живущи е, не знам кой би ви дал право на ползване еднолично на вас.

# 2
  • Мнения: 631
Покривът се разглежда като обща част на сграда и е неделим по смисъла на закона. На всички живущи е, не знам кой би ви дал право на ползване еднолично на вас.
Апартаментът е на последния етаж и единствен на етажа.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 195
Ами, все едно съседа от първи етаж да заеме входната площадка.

Ако искате да я ползвате за нещо, следва да се договорите със съседите на общо събрание на входа.
Това, преди акт 16 - обясних ви вече.

# 4
  • Мнения: 1 589
Правото на строеж над вашия етаж ли искате да купите, така наречения "въздух"?

# 5
  • Мнения: 631
Правото на строеж над вашия етаж ли искате да купите, така наречения "въздух"?
Не право на строеж, защото няма как на практика да се строи повече, а искам просто покривът да е мой, така че да не ми се метне някой нежелан гост от покрива през терасата - и в спалнята. Това трябва да означава и че съответните ремонти, когато протече са за моя сметка. Въпросът ми е процедурно как се случва това?

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
Чисто юридически да станете собственик на покрив не е възможно, защото е обща част, разбира се може на общо събрание да се договорите само вие да го ползвате, нежелан гост, ако реши да ви навести, ще му е все тая чий е покривът и кой го ползва….аз също съм на последен етаж, освен при ремонт, никой съсед не си прави разходки на покрива… ремонтите са скъпи и не желая да ги плащам аз, събираме пари от всички съсобственици, както е по закон

# 7
  • София
  • Мнения: 13 429
Ако държиш само ти да плащаш ремонтите,надали съседите ще са против. Относно собствеността няма такава законова опция. Обикновено покривът е заключен и ключът стои в домоуправителя и той отключва при необходимост.
Ти няма как да ограничиш достъпа до покрива само за теб.
Покривът, външните стени, стълбището и входът са общи за всички. И като права, и като задължения.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 3 594
На нашата кооперация покривът се явява открита тераса на апартамента на последния етаж, включен в квадратурата му и е продаден така още преди акт 16. Не знам това доколко се припокрива с "покривно право"...

# 9
  • София
  • Мнения: 13 429
Това са различни неща.

# 10
  • Мнения: 1 589
Аз не схващам желанието на авторката да изсипе стотици хиляди лв още и за в бъдеще да си гарантира ремонти за още десетки хиляди, само за да е спокойна че някой няма да ѝ скочи на терасата.

# 11
  • Мнения: 631
Няма значение какво е желаниета на авторката, от къде идва, как така и от къде накъде. Написала съм "покривно право", а не "придобиване на собственост", макар че по същество единственият полезен отговор е на rosi81, за което благодаря!

# 12
  • София
  • Мнения: 35 195
Ако знаехте разликите между тераса, лоджия и балкон, то нямаше да питате нещо подобно.
Покривно право не съществува, сори.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
За пръв път чувам за покривно право. Sunglasses А съм юрист и с подобни неща се занимавам. Вие как научихте, че имало такова право за придобиване?
Иначе и нашият балкон частично е покрив на долния етаж (няма друг покрив отгоре на тази част) и ни го броиха в площта на апартамента. Според мен тия неща се "уреждат" фактически, и подозирам, че не винаги в пълно съгласие със закона.

Последна редакция: ср, 11 окт 2023, 11:11 от Магдена

# 14
  • Варна
  • Мнения: 152
Чл.38 от Закона за собствеността:


Щом е покрив е обща част и не е включена като застроена площ за сградата.
Как се уговарят общи части, да са общи само за лицата, чиито помещения обслужват не знам..

Общи условия

Активация на акаунт