Физически факултет в СУ

  • 648
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 77
Здравейте,

Дъщеря ми тази учебна година завършва средното си образование и се е насочила към факултета по Физика в СУ.

Въпросите ми са коя е най-желаната специалност там в момента и кои специалности имат най-добра професионална реализация според Вас? Мога ли да видя някъде минималните и максималните балове за прием през 2023г?

Изобщо добра идея ли е следването на подобна специалност от жена и има ли потенциал за реализация в България?

# 1
  • Мнения: 6 705
Като цяло физиката е НЕжелана специалност. Физическия факултет е буквално пустеещ.

Специалностите са почти празни - по 2-3 студенти има. 

Минимален бал не се публикува съгласно закона за личните данни.

Професионална реализация аз виждам само в специалност Оптометрия (оптики и очни клиники) както и Медицинска физика.

# 2
  • Мнения: 77
Благодаря за откровеното мнение! Ще мислим още явно.

# 3
  • Мнения: 72
Здравей, преди 23 години започнах образованието си във Физическия факултет на СУ. Още тогава факултетът пустееше и гимназистите не се интересуваха от физика. Доста от приетите студенти просто бяха влезли, за да учат нещо и съответно бяха демотивирани и пречеха на учебния процес. Но до тук свършва лошото.

Сега доброто:
1. Успешно образование по физика от СУ отваря страхотни възможности за работа в чужбина, където се прави сериозна, отлично финансирана научна дейност и където за научната дейност има постоянно приложение в индустрията и високите технологии. Това, че България практически няма високотехнологична индустрия е ясно.

2. Специалността в началото на следването няма значение - първите 2 курса се учат основите, които са същите за всички. Важното е, че до края на 2ри курс студентът вече знае какво го интересува и си търси специализация в съответната катедра. А знанията от гимназията са твърде бегли, за да направи човек смислен избор на специалност. 🙂

3. Физика няма смисъл да се учи само до магистратура. За сериозна кариера е нужна докторантура, най-добре в чужбина (Германия, Холандия и т.н.). Но това пак студентът ще го осъзнае, ако има увлечение.

Общи условия

Активация на акаунт