Прибиране или не?

  • 16 257
  • 318
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 205
Благодаря на всички за отговорите.
Честно казано аз се чувствам много добре тук интегрирали сме се говоря езика харесва ми това че имаш възможност за развитие ако искаш да учиш всичко е безплатно отношението на хората е супер самата страна ти помага много. Дори да останеш без работа държавата се грижи за теб помага ти да си намериш работа или да изкараш курс в дадена сфера която те влече. Детето ни говори за момента само датски тя се чувства добре тук.. ее разбира се има си и минуси като мрачното и дъждовно време живота е много забързан и нямаш много време за социален живот.. но мъжа ми се е побъркал да си ходим в България понеже мисли че там ще имаме много повече свободно време и ще ни е по спокойно.. но аз просто не мога да си представя живота в България. Връщаме се за ваканция там през 2-3 години харесва ни климата природата но за дългосрочен план не знам как би ми се отразило..

# 271
  • Мнения: 669
Защо мъжът ти си мисли така? Ние в България реално имахме много по-малко време. Помислете къде ще живеете, как ще е детето. Ние бяхме в голям областен град. Нямахме никакъв проблем да си намерим работа. Намерихме лесно училище за детето. Там, където живеехме градският транспорт не става да се ползва от деца, пък и не бих си пуснала детето само. Трябваше един от нас да кара и взема от училище. Училището беше със занималня. Правят проблем ако искаш да вземеш детето по-рано. Реално децата прекарват в институция от 7-7:30 до 17-17:30, че и повече. Не знам как е в Дания, но в Германия специално за градината това е ужасно дълго. В България сякаш не се държи така на семейната среда. Т.е. аз това дете или не трябва са го пускам на занималня и да го прибирам на обяд или да го взема около 17 часа. След това започват едни извънкласни занимания - танци, спорт и денят заминава. Такси си. Или трябва да го лишиш от тях или трябва да е достатъчно голямо и населеното място да има добър градски транспорт. Децата в Германия от 5ти клас започват да пътуват до училище с автобус, влак, метро … в България са малко такива населени места. Ако сте в някое малко градче може да ходи пеша. Ако сте на село ще имате спокойствие, но като стане това дете на 13 какво правим?
Не искам да повдигам темата за “хубавата” и “истинска” храна - само ако имаш кой да ти я произведе на село или пазаруваш от фермерски пазари. Да не говорим, че ми беше ужасно странно как липсват някои неща, с които сме свикнали и как трябва да обикалям за падове кафе … примерно .. За нивото на обслужването няма да коментирам, за дигитализацията също. Хората ходят да се редят на опашки за да си платят тока и водата в Изипей. Слава Богу можеш да плащаш и по банка. Забравих веднъж тока и получих лихва 0,29 лв за 2 дни. Много неща се правят все още на място. Това е чиста загуба на време. И … не ми се говори повече …

# 272
  • Мнения: 205
Ами нямам идея защо така мисли. Той малко си е сложил розовите очила.. все повтаря как там живота ще ни е много по добре по малко разходи щели сме да имаме понеже сравнява помещенията под наем които в Дания плащаме по 2000,3000лв Мин на месец с цените в бг.. и аз му казах че не трябва да се лъже с това когато сме на ваканция там и с живота за постоянно впбж. Той е татуист и преди да дойде в Дания си е работил в България и доста хора го чакат да се върне.. аз съм маникюрист и реално не знам какво точно ще се случи с нашият бизнес в бг дали ще имаме достатъчно клиенти и т.н
А вие сте живяла преди в Германия до колкото разбирам? Как ви се отрази връщането в България и как взехте това решение? На мен някои неща ми се виждам супер да живееш в бг но точно този уреден начин на живот който имам в Дания ще ми липсва лесния транспорт инфраструктурата абе много неща..

# 273
  • Мнения: 669
Да, живяхме в Германия и точно около ковид решехме, че искаме да се върнем - да сме с роднини, да сме спокойни, детето да расте сред своите. Връщането в България беше много тежко. Живяхме около година и половина и пак се върнахме в Германия. Бяхме като чужд сред свои. Просто сме свикнали на друг живот, отношение, организация. Имахме съвсем различни разбирания и очаквания. За детето пък беше най-трудно. Тази български прословута топлина прави хората да се държат много … свойски … от една страна непознат може да те прегърне, от друга страна много лесно се прекрачват граници и лични пространства. Неща, които детето не познава, а ние не приемаме. Дребните неща са тези, които с натрупване дразнят. Например учител да каже на дете “Ама какво пак зяпаш, какво пак ни разбираш?”. Децата са свикнали на такива отношения. Дори родителите им така им говорят. За децата идващи отвън това е неприемливо. Отиваш за отпуск при работодателя и той те пита “защо ти е?”, и някои даже дават бланка с поле “отпускът ще прекарам в ….” Знам, че е много елементарен пример, но както казах прекрачват се много граници. То и за това се избиват по пътищата. Всички са изнервени, озлобени. За нас беше много стресово. Поне опитахме и знаем, че не е за нас. Не се подлъгвайте да четете по групи във фейсбук. Там се трият всички негативни мнения и се разчита на мантрата, че настройката била важна. Търсете опита на реални хора и преценявайте според вас. Мои познати се върнаха за 6 месеца. Наеха жилище, дори не си пуснаха детето на градина и не започнаха работа. След 6 месеца се върнаха обратно и се отказаха. Каквото и да правите не прекъсвайте пътищата назад. Интегрирани хора с професии имат едно мнение, съвсем друго е за хора, които са избягали от мизерия в България, но продължават да мизерстват и в чужбина - работят нискоквалифициран труд, не говорят езика, живеят по много в един апартамент и общуват само с българи. Те имат съвсем друго виждане и потребности.

# 274
  • София
  • Мнения: 2 590
В България храната е безумно скъпа. Наш приятел се върна скоро от Белгия и отбеляза колко по-скъпи са хранителните продукти тук. В последните 4-5 години стана почти непоносимо за хора със среден доход. И в България не мисля, че ще имате повече време. Иначе климата и слънцето всеки ден са безспорни предимства. Живяла съм на място със 70-80 % влажност и няма свикване.

# 275
  • Мнения: 25 672
Много любопитно ми стана – на какво основание смятате, че у нас ще работите по-малко и ще поддържате същия стандарт като в Дания? И тук, ако искаш пари, ще трябва да работиш здраво, особено когато работиш за себе си.
Да, тук данъците са ниски, но това важи и за приходите. Не вярвам в Дания един маникюр с гел лак да струва 30-40 лв.
Да, тук данъците са ниски, затова и животът е мизерен. Разбити пътища, престъпност, ниско качество на образованието и здравеопазването... Уреденият живот на Запад си има своята цена. Тук не я плащаме и съответно не го ползваме.
Да, тук двете споменати професии – татуист и маникюристка, ще работят в сивата икономика. Но парите, които ще спестят от данъци, ще им струват и сигурността, и инфраструктурата, и комфорта на живот.
Остават купоните с приятели и роднини... Ами, връщам се към първоначалния си съвет: „Не бъркайте емиграцията с туризма“.

# 276
  • Мнения: 6 782
...
Да, тук двете споменати професии – татуист и маникюристка, ще работят в сивата икономика. Но парите, които ще спестят от данъци, ще им струват и сигурността, и инфраструктурата, и комфорта на живот.
И в Германия много е в сивата. Като търсихме къща редовно ни казваха - ако не ви харесва цената знаете ли колко ни предлагат да я купят веднага, а парите се носят в куфари. Викаш майстор за нещо и пръв пазарлък е - айде да не пишем сметка и ако откажеш се започва всеки ден - айде поне за половината да не пишем, ама за какво ти е да пишем ... Та както казах западняците взимат да се усещат, но пропагандата как да мълчат защото иначе са расисти, националисти и несолидарни и нетолерантни е ... много жестока.
...
Остават купоните с приятели и роднини... Ами, връщам се към първоначалния си съвет: „Не бъркайте емиграцията с туризма“.
Купони няма . Кацаме в София в 22,30 в събота вечер и си взимаме метрото за центъра. Ами там като че бомба е паднала. Кога в 23 часа в събота вечер в София е било безлюдно и тъмно ? Невероятно - медиите, хладилника и биричките в бутилки от по 2 литра са копи - пейст от логиката на римския император. Трябва просто хляб и зрелища и масите са мирни .

# 277
  • Мнения: 5 271
но мъжа ми се е побъркал да си ходим в България понеже мисли че там ще имаме много повече свободно време и ще ни е по спокойно..
В моето семейство има доволни, които са се върнали и градили семейства там и такива, които си изкарват добре с чужбинската пенсия на местните цени, но нито един не би казал, че в България се живее по-спокойно.

Скрит текст:
Иначе в Пловдив е супер и наистина от купон на купон и от гости на гости сме изкарвали с дни. Роднините ни са много приятни. Чудесно е, хубаво е настроение, ахо-ихи... Липсват ми много. Приятелствата ми обаче са в държавата, в която съм- те също много биха ми липсвали.

# 278
  • Мнения: 2 589
Връщане в родните земи - само когато или нямаш избор, или те влече отвътре, или цикълът е затворен (моят случай).
Всъщност не е толкова лошо, от определена възраст. Дори има приятни изненади.
Но не съм свикнала все още с говоренето на ти, навсякъде. Може да звучи претенциозно, но има моменти когато ме нервира неимоверно и гледам страшно Stuck Out Tongue

# 279
  • Мнения: 3 743
Цитат
Та както казах западняците взимат да се усещат, но пропагандата как да мълчат защото иначе са расисти, националисти и несолидарни и нетолерантни е ... много жестока.
Това нещо не го разбрах, за какво се усещат западняците, за ползите от сивата икономика ли?

# 280
  • Мнения: 1 290
Всеки решава за себе си, отидете. Ще имате доходи, намерете хубаво училище за детето си, лично аз бих избрала частно, вие ще сте си шефове и може да редуцирате времето си, както вас ви устройва. Няма нищо по-ценно от семейството ако имате такова и сте задружни.

# 281
  • Мнения: 6 782
лейди Рамкин за това , че е навлязла много сериозно и при тях и има нужда да се бори. Но докато все още имат и им е удобно не предприемат много драстични промени. Да видим до кога. Според мен не може така. В България според мен дори има повече мерки напоследък. Колкото и да са недоволни някои.

# 282
  • Мнения: 2 050
Наш приятел работи в къщи по банята. Но за разлика от приведените примери че постоянно били питали "ама айде кеш", случаят беше обратен. Единствено накрая каза - ще се наложи да пишем фактура за част от сумата, поне за материалите.
 

# 283
  • Мнения: 6 782
говориш за в България ?

# 284

Общи условия

Активация на акаунт