Климатичните промени или какво се случва със Земята?

  • 31 161
  • 692
  •   2
Отговори
# 630
  • Мнения: 1 725
Д-р Иванова, ще ми е интересно да се обосновете, с прости примери, за “лъжливите обобщения”, че в българските ресторанти имало малко вегетарианска храна.

# 631
  • Мнения: 14 637
Моля,моля,темата не е кой какво и кога яде.Не е място за лични примери.Аз също ям постно и не отричам,че е вкусно.
Скрит текст:
В София специално има няколко веган заведения,но няма  да давам линкове на търсещите.Отдавна има постни ястия в масовите заведения и отдавна  фигурират в менюто.Много преди сегашното натрапване и  желаещите не са се оплаквали.Вече ако на някой нещо не му допада и хленчи за още,да си го направи вкъщи.Светът няма да се върти около няколко персони.
Да не забравяме,че търсенето определя предлагането.Никой няма да готви нещо специално,че на чужденеца му бил малък избора.Масово чужденците са доволни от кухнята у нас,когато искат да опитат нещо типично за страната ни.Аз ако отида на Малдивите,няма да им държа сметка,че няма кебапчета. Wink Примерно.
В друга тема стана дума,че в Австралия веганите били най-много.Попитах моите хора,там са от 24г.Допускат,че е възможно,защото има страшно много индийци и религиите им не допускат консумация на месо.НО,доста от следващите им поколения се променят и си хапват мръвка,обличат модерно и да отхвърлили старите догми.Друго изключително важно,в Автралия никой не налагал и не държал сметка кой с какво се храни!Очевидно не са се втурнали да спасяват климат,човечество и не милеят за бъдещите поколения.Така излиза. Smiling Imp Докато в ЕС упреци,данъци,зелен терор.Същевременно в същият този ЕС французите ревностно си защитават месото и маслото.Да,гракнаха срещу бързата мода,но те като корифеи в модната индустрия също си гледат печалбата.Да не забравяме,че бързата мода вреди страшно много на околната среда,но това не пречи да е масова  в най-веганските страни. Stuck Out Tongue Closed Eyes Какъв е резултатът?Ще има такса върху техните дрехи.Ще я плаща потребителят.Защо не производителят?!Жителите на ЕС ще плащаме какви ли не такси за ''спасяване'' на климата,всичко ще поскъпва,ще ядем гмо и всякакви боклучави химии,за да е ''чисто на дечицата'' и накрая всичко ще си бъде същото.Нито по-чисто ще стане,нито по-добре.Ако доживеем дълбока старост и не сме изкукуригали,ще питаме:оти ручхме жабетата?

# 632
  • Мнения: 1 725
Е все пак ако самоидентифицирал се като научен работник” излезе с “лъжливи обобщения” теза, би трябвало все пак да има някакви подкрепими аргументи, иначе са си празни приказки твърденията му 😉. Силвър, а ти защо си толкова про-месо? Опитвала ли си постна храна да ядеш по-често? Какво не ти харесва в нея? Просто от любопитство, остави ги австралийските вегани и авокадата 🤗.

Скрит текст:
При последното ми посещение това беше на много места една от двете вегетариански опции:

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 11:31 от ierldan

# 633
  • Мнения: 6 565
Доста дребнаво за обсъждане, но щом държите:
Скрит текст:
В ресторантите се предлага набор от салати. Малко от тях са с добавка месо (Цезар напр.) или морски дарове. Никога не са ми отказвали да ми приготвят салата без даден продукт. Най-редовно моля да е без лук, най-малкото ходя в офиса и не го намирам за уместно. На същия принцип може да се махне каквото си изберете.
Много от предястията са без месо - различни разядки (комбинации от зеленчуци, сирена, извара, яйца..), тарами, гъби, картофени, от леща, нахут, магданозени кюфенца, шницели от тиквички и т.н. Ако си строго веган, може изборът да е по-ограничен, напр. сведен до 2-3 неща, но все пак предястия има.
От основните, от готвеното за деня има и ястия без месо, а сега покрай постите - и постно.
Не знам този чужденец къде е ходил, то вече и в МакДоналдс има "веджи". Поне да беше влязъл в някое приложение тип "get local" и да беше преценил кое е ок за него.
/spoiler]

# 634
  • Мнения: 14 637
Честно казано,не съм толкова про-месото.Дразнят ме репресивните мерки,с които се налага всичко.Нека всеки яде каквото харесва.
Скрит текст:
Обичам постно.Кисело зеле с ориз,ориз с домати и чушки,печени чушки с доматен сос,всякакви разновидности на ястия с тиквички,зелен фасул,салати само със зеленчуци,не макаронени,шунки и т.н.Иначе ям шунка,но не в салата.Почти всякакви плодове и зеленчуци.Чакам с трепет черешите.Някои отслабват с тях,аз ям такива количества добре,че поне не качвам с тях. Joy Риба обичам.Да имам периоди,в които ям без месо,но така ми идва отвътре.Дъщерята имаше от малка периоди,в които избутваше месото от яденето и ядеше само зеленчуците.После обратно,ядеше месо.Като тийн не яде месо 5-6г.,но казваше,че не и харесва.Не сме имали драми.Навън не е претендирала за нещо специално.Даже нейни приятели  се притесняваха повече от нея какво ще яде.Никога не е имала претенции в заведение.Салата,ризото,постна пица,винаги си е избирала нещо.
Бях чела,че в една северна страна веган млада дама се оплакала на сервитьор,че и миришело месото от консумиращитъе на съседната маса.....Той само подбелил очи.Извинявайте,но къде остана свободният избор?

# 635
  • Мнения: 6 887
Защо трябва нещо да не ми харесва в постната храна, че да искам да ям месо? Харесва ми и ям, но ми трябва разнообразие. През топлото време на годината когато нямам особен апетит повече карам на зеленчуци, ама като започне да застудява, те просто не ме засищат. Един час след като съм ял започвам да чувам зовът на хладилника. Освен това лекарите ми препоръчват да огранича тестените и въглехидратите изобщо. И то какво остана за ядене? Да знам, че с разни кулинарни еквилибристики мога да събера всички необходими хранителни съставки от които имам нужда, ама какво ще ми коства това? Ще трябва вместо да ям каквото ми се яде да правя някакви постоянни сметки какво може и какво не. И никой не ми отговори какво ще стане с цената на екзотиките нужни на веганите ако всички преминем към тях. Демонстрирайте как се оцелява на вкусно ядене направено със съставки локално произведени и тогава ще си говорим. Ама не еднократно ядене, а да речем 10 години на такава диета.

# 636
  • Hamburg
  • Мнения: 2 026
Скрит текст:
Толкова относно whataboutism-а с авокадото и предполагаемата липса на критично мислене...

On average, about 283 litres of applied water are required to produce a kilogram of avocados. This is fresh ground or surface water that is applied via irrigation or other methods in order to produce a crop of the fruit, and does not include rainfall or natural moisture in the soil.
https://danwatch.dk/en/undersoegelse/how-much-water-does-it-take … 20in%20the%20soil.

Meat production requires a much higher amount of water than vegetables. IME state that to produce 1kg of meat requires between 5,000 and 20,000 litres of water whereas to produce 1kg of wheat requires between 500 and 4,000 litres of water.
https://www.theguardian.com/news/datablog/2013/jan/10/how-much-w … tres%20of%20water.

Това без да споменаваме за емисиите на метан и CO2 при производството на месото.
Е, месото в EDEKA и други подобни може и да изисква толкова.... То и без това не става за ядене.
Месото, което си си отгледал сам или в малки ферми, не "поглъща" толкова вода, но пък си има и цена.
За всеки валк си има пътници, а за най-евтините вагони, пътниците са най-много. Причината не е, че само това могат да си позволят, а думата "промоция" кара много мозъци да спират да функционират.

Не изкривявайте! В Германия процентът на промишлено-произведено месо е 86% (това е най-пагубно за климата), тези производители се цели да бъдат регулирани, подкрепено от мнозинството немци.

Немецът масово чете и се интересува от храната, която консумира, а не от това, коя интелектуално затруднена мома е права, коя крива в просташките скандали в Ергенът (ужас, това е най-популярната тема в момента във форума!).

Немецът няма против да дава 50 евроцента отгоре за Wurst-овете си, ако това означава, че производителите ще спазват по-добри стандарти за отглеждане на животните и няма да ги третират с антибиотици и хормони, които вредят на собственото му здраве.

Политиката следва желанията на гражданите. Обществото и климата не трябва да стават заложник на интересите на животновъдните индустрии, както става със зърнопроизводителите в БГ, при все че в момента се водят преговори и кръгли маси как животновъдите да бъдат подпомогнати от държавата по време на прехода към по-устойчиви за климата решения и практики.

# 637
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
ей, как ме дразнят популистки изказвания , на хора виждали трактор на картинка само!
от гореописаните чаршафи за немеца , разбирам само едно- изобщо не сте наясно как се случват нещата в ХВП и земеделието, до такава степен не сте наясно, че само се въртите около политическата част на въпроса

не сте информирани нито за сертификатите, нито за стандартите, нито за проверките, нито за пробите, нито за изследванията
някои от тях- по закон, ежедневни!
няма начин! в Германия, а и в повечето Европейски страни, да има уважаващ се производител, и то такъв с квоти за износ, който да не е сертифициран поне по една система / GlobalGap, Costco, TUV -най-общо/
а това, без никаква следа от съмнение означава, че има контрол във вяка капка вода, изразходена за производството, във всеки kW електроенергия, във всеки агропродукт- пестицид или друг
без качествен контрол от най-виско качество, няма сертификат /годишен/ , нито квота за износ
няма месо на пазара, което да получи зелена светлина за излаз от фабрика / що за глупост месо и фабрика!/ , без да излязъл анализът от лаборатория
поне анализ знаете ли как се взима?
колко струва на производителите?
за какви параметри се изследва?
.....
не ми отговаряйте- знам,че не знаете

# 638
  • Мнения: 14 637
Това е целта,''чудесна'' причина да поскъпва всичко.Играе се по тънката струна на населението-бъдещите поколения.Европа се напълни с безхаберни екземпляри от Африка и БИ и въобще не ме интересува дали ще е чисто на техните поколения.Преди 30мин.имах нова анкета от немската верига.Можех и да не отговарям.Пак подобни въпроси,но по-меко.Интересувам ли се дали се спазват еко норми при производтсво на храна.Да,колкото на Китай му дреме докато бълва всичко евтинко и го продава на целият свят.И отново НО в ЕС са помислили за ''спасяването'' и ще има такси за потребителите.Ще бъде неизгодно да се купуват стоки от там.Официално ЕС ще си ги внася и за потребителите пак ще е по-скъпо. Wink Въобще не ме интересуват нито немци,нито нидерландци, нито швеЦи на кого вярват.Французите си държат на тяхното.Не става дума само за месо и месни продукти.Хубавите сирена,кашкавали,масло и т.н.,айде да не ми ги заменят с куп лигави химии!!!!!С тези извратени нововъдения точно огромна част от обществото става заложник на интересите на коорпорации и политици под предлог,за да е чисто на дечицата.Друг път!Живот и здраве хайде пак да си говорим след 5-10год.
Скрит текст:
Така през 2015г. големи драми бяха в мигрантската тема след поканата на Меркел.Нищо страшно,само за добро е.Те политиците знаят,особено немските. Wink ''Ще се справим''.По-късно доста живеещи в немско под сурдинка си мърморят,колко са се (НЕ)справили.Със спасяването на климата  ще е същото.Не може само ЕС да спасява всичко на тази планета,а останалите да си живеят живота.
Приветствам решението на немските власти да легализират употребата на марихуана! Flowers Tomato
Вярвам,че в целият ЕС ще го направят.Все пак трябва държавите да прибират печалбата от тази дейност и може да ги влагат за спасяване на климата! Wink Сложих доматче,защото нали са от едно семейство с марихуаната.

# 639
  • Мнения: 6 887
Толкова относно whataboutism-а с авокадото и предполагаемата липса на критично мислене...

On average, about 283 litres of applied water are required to produce a kilogram of avocados. This is fresh ground or surface water that is applied via irrigation or other methods in order to produce a crop of the fruit, and does not include rainfall or natural moisture in the soil.
https://danwatch.dk/en/undersoegelse/how-much-water-does-it-take … 20in%20the%20soil.

Meat production requires a much higher amount of water than vegetables. IME state that to produce 1kg of meat requires between 5,000 and 20,000 litres of water whereas to produce 1kg of wheat requires between 500 and 4,000 litres of water.
https://www.theguardian.com/news/datablog/2013/jan/10/how-much-w … tres%20of%20water.

Това без да споменаваме за емисиите на метан и CO2 при производството на месото.
Не може да правиш такива сравнения. Трябва да сравняваш хранителните стойности. За X протеини добити от месо е необходимо това и това срещу X протеини добити от растения какво е необходимо. Защото един хищник като изяде един килограм месо след това ляга и спи, а тревопасното изяжда един килограм растителност, след това още един и така цял ден.

# 640
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
само едно уточнение на горното за французите- те не само не се интересуват от новите идеи, но и от старите черпят надълбокооо- не искат единно сертифициране, затова си продават несертифицираното месо в европа чрез дъщерните си фирми /LeClerc, Marché.../
по техен образец, вървят и  холандците сега


........Трябва да сравняваш хранителните стойности. За X протеини добити от месо е необходимо това и това срещу X протеини добити от растения какво е необходимо
и още- в каква степен се усвояват!
по неточни мои спомени рациото е 1:3
т.е. от единица животински ако усвоиш единица, то от единица растителен ще усвоиш 1/3

# 641
  • Мнения: 6 887
Да, има и други подробности. Тя дава за сравнение килограм пшеница, но протеините, които идват от пшеницата идват с гарнитура от голямо количество въглехидрати.

# 642
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
така, малко ме мързи петъчно ,но онези глупости за 15хил л. вода за кг месо ... Satisfied
и , след тях, в таблицата дадена от зажужалия потребител по-горе- идват още 5,5 хил л. вода за маслото, и 3,1 хил л. за сиренето Satisfied
искам да питам, ама така да ми го обясни петъчно- това сега данни от каква статистика са?
как да смятаме отпечатъка на кравата 15 000 + 5500+3100 ????
или, 15000- 5500 - 3100????
и, за да е още по-шарено - къде остана статистиката, че тези 15000 л. са ведно с пасищната и остала храна, къде е статистиката, че не представляват конкуренция за водните ресурси поделяни с човека , защото само 1,1% е реално изпита вода????

пак , и отново - проста математика :


по данни оттук
https://www.mzh.government.bg/bg/statistika-i-analizi/izsledvane … otnovdstvo/danni/


ако , вземем общия брой говеда, ще видим, че потреблението на вода е следното:


и, о! каква изненада - можем да го сравним с какво ? с потреблението на един малък квартал в среден град в Бг???- и това е статистиката за цяла България!

# 643
  • Мнения: 11 638
Скрит текст:
Толкова относно whataboutism-а с авокадото и предполагаемата липса на критично мислене...

On average, about 283 litres of applied water are required to produce a kilogram of avocados. This is fresh ground or surface water that is applied via irrigation or other methods in order to produce a crop of the fruit, and does not include rainfall or natural moisture in the soil.
https://danwatch.dk/en/undersoegelse/how-much-water-does-it-take … 20in%20the%20soil.

Meat production requires a much higher amount of water than vegetables. IME state that to produce 1kg of meat requires between 5,000 and 20,000 litres of water whereas to produce 1kg of wheat requires between 500 and 4,000 litres of water.
https://www.theguardian.com/news/datablog/2013/jan/10/how-much-w … tres%20of%20water.

Това без да споменаваме за емисиите на метан и CO2 при производството на месото.
Е, месото в EDEKA и други подобни може и да изисква толкова.... То и без това не става за ядене.
Месото, което си си отгледал сам или в малки ферми, не "поглъща" толкова вода, но пък си има и цена.
За всеки валк си има пътници, а за най-евтините вагони, пътниците са най-много. Причината не е, че само това могат да си позволят, а думата "промоция" кара много мозъци да спират да функционират.

Не изкривявайте! В Германия процентът на промишлено-произведено месо е 86% (това е най-пагубно за климата), тези производители се цели да бъдат регулирани, подкрепено от мнозинството немци.

Немецът масово чете и се интересува от храната, която консумира, а не от това, коя интелектуално затруднена мома е права, коя крива в просташките скандали в Ергенът (ужас, това е най-популярната тема в момента във форума!).

Немецът няма против да дава 50 евроцента отгоре за Wurst-овете си, ако това означава, че производителите ще спазват по-добри стандарти за отглеждане на животните и няма да ги третират с антибиотици и хормони, които вредят на собственото му здраве.

Политиката следва желанията на гражданите. Обществото и климата не трябва да стават заложник на интересите на животновъдните индустрии, както става със зърнопроизводителите в БГ, при все че в момента се водят преговори и кръгли маси как животновъдите да бъдат подпомогнати от държавата по време на прехода към по-устойчиви за климата решения и практики.
Чете и се интересува? Масовият немец! Сигурно от интерес се юрва към края на работното време на магазина да изкупува преоцененото месо….

Ааа и между другото току що се връщам от една  малка ферма за мляко и млечни продукти, ама не съм  германка.

Последна редакция: сб, 20 апр 2024, 00:26 от Не се сърди, човече

# 644
  • Мнения: 1 725
Не знам защо тези вегани толкова ви бъркат. Аз визирам липсата на разнообразна вегетарианска храна, която включва всякакви млечни и яйчни продукти, без да завършва с терминиране то на животни.

Не виждам нищо лошо в това, хората да опитват повече растителна и безмесна храна, която е по-здравословна, питателна, етична и по-малко вредна за околната среда и климата. Въобще не означава соя, авокадо или киноа, а традиционни зеленчуци, плодове, варива и ядки, за които българският климат е благодатен, иначе да, обсъдихме че чукчите ядат китове и моржове, но по техните локации освен някакви водорасли евентуално, и нищо друго и не расте.

Не правя квалификации, за да не изпадам в бомбаст, както често се среща, но не виждам как ще си поръчаш безмесна порция кебабчета или пържоли или мусака и подобни, та продължава да ми е странно  изказването, че имало богат избор на вегетарианска храна в България по заведенията. И не ми разправяйте, че избирате месото или не избирате портокали и авокада по морални подбуди😊.

Общи условия

Активация на акаунт