Не се чувствам добре

  • 2 416
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
Здравейте!
Не знам дали това е правилната тема, но не намерих и друга.
Днес рано сутринта трябваше да отида до майка ми и да взема закуски за кучетата на работа /тя работи в закусвалня и винаги, ако има останали закуски ми ги събира, за да ги дам на животните/. След като взема закуските трябваше да отида на работа, а работя извън града.
Минавайки през едното кръгово трябваше да продължа направо, но тъй като правят ремонт на пътя, завих надясно с цел да заобиколя затворения участък. Тъкмо пред мен беше завил и един боклукчийски камион и в този момент 4-5 кучета като взеха да бягат към моята кола и да лаят, набих спирачки, но едното се блъсна в лявата гума. Чух едно топуркане и скимтене. Веднага погледнах в огледалото и видях това куче, което се удари да бяга като предната му лапичка беше във въздуха. То всичките се разбягаха де.
Стана ми адски гадно... Не можех да спра, за да му помогна защото е улично и нямаше да мога да го хвана сама, а и в седем часа няма отворени ветеринари. Бяха много и ме хвана страх от тях. Не знам дали постъпих правилно, но не бяха малко и нямаше как да преценя кое къде остана около колата. Ако беше останало под колата със сигурност щях да спра, но като го видях да бяга прецених да продължа.
В никакъв случай не съм го ударила нарочно. Наистина обичам кучетата и за тези на работа купувам постоянно гранули с чували /имаме 5 улични на работа/. Храня котки навсякъде и в нас също си имам котка.... съвестно ми е... Sad Sad Sad
Пиша тук, защото исках да си излея душата и да чуя мнения от вас.
Имали ли сте подобни преживявания?

# 1
  • София
  • Мнения: 13 155
Мен повече ме притеснява, дето храниш кучетата с тесто. Страшно е вредно. Това с крачето ще се оправи най-вероятно, щом е избягало, но колко ли си разболяла и/или убила с тези закуски!?
Ако ти пука за тях, взимай поне евтини гранули.

Последна редакция: пн, 28 авг 2023, 09:21 от Fever Ray

# 2
  • Мнения: 473
Не съм убила животните със закуски и по принцип не ги храня всеки ден със закуски, а на седмица веднъж и то основно остават по 2-3 банички или 2-3 кренвиршки, т.е на куче се пада по една закуска на седмица. Наясно съм с това, че и за тях и за нас са вредни тестените изделия. Главно купувам гранули по 10 кг. Благодаря за мнението!
Скрит текст:

# 3
  • София
  • Мнения: 13 155
Не, за нас са вредни, за тях са смъртоносни.
Кучетата нямат панкреас и изобщо не трябва да ядат подобни храни. Не 1, не веднъж седмично, нито веднъж.

# 4
  • Мнения: 40 924
Никаква вина нямаш и не си го слагай на сърце. Писано било да стане, а кучето щом е бягало ще му мине. Нали знаеш израза "ще ти мине като на куче". И изобщо не виждам как си щяла да го хванеш, пък да не те изпохапе, пък да го водиш на лекар... В края на краищата и на улицата е като в природата - естествен подбор и негодните не оцеляват.

# 5
  • Мнения: 473
Благодаря ти Черна станция!
Fever Ray наистина не знаех, че нямат панкреас. С цел да не се хвърлят в боклука ги давах на животните. Ще се съобразя вече. Благодаря!

# 6
  • Мнения: 997
Не, за нас са вредни, за тях са смъртоносни.
Кучетата нямат панкреас и изобщо не трябва да ядат подобни храни. Не 1, не веднъж седмично, нито веднъж.

Как си измислихте, че нямат панкреас?

И да, не е полезно за кучетата да са на диета от бързи въглехидрати и захари, но веднъж седмично не е фатално освен в изключително крайни случаи, при които обикновено кренфришката е просто катализатор-а.

Bernichka,
нормално е да изпитваш вина, но също така е за съжаление злополука. По-добре, че не си слязла, защото можеше много по-неприятно да се развият нещата.

# 7
  • Мнения: 473
Благодаря ти mushama! Simple Smile

# 8
  • Мнения: 444
Сега чувам, че тестото е вредно за кучетата. Информацията сигурна ли е, защото на село цял живот ги хранят с хляб и откарват по 20-тина години.

# 9
  • Мнения: 997
Не е оптималната диета, начина, по който кучетата метаболизират бързите въглехидрати не е същият като хората, но освен ако нямат непоносимост към пшенични и глутен, няма фатални последствия, но води до затлъстяване, допълнителен глад и прочие. За съжаление заради модерните старндарти при размножаването - все повече животинки имат проблеми с храносмилането и метаболизирането на храни, които не са оптимални. Като цяло - няма много стойност за тях тази храна, но не е фатално.

Млечните, какаови изделия, гроздови и прочие са доста по-опасни, но дори тогава има кучета, които никога не развиват проблеми.

# 10
  • Мнения: 18 998
Да, кучетата не са като котките, диетата им включва и въглехидрати. Не съм сигурна, че най-евтините кучешки храни са по-добре от закуските. И ако изборът е между закуски или гладни, по-добре закуски.

Иначе можеш да провериш в групите за кучета и котки във вашето населено място дали някой не е намирал ранено животно в района, и да се върнеш да провериш на място по-късно днес, като си свободна

# 11
  • София
  • Мнения: 13 155
Сега прочетох и наистина е моя грешката. Запомнила съм от ветеринари, че има проблем с преработката и затова не им се дават определени храни, особено популярните кости, хляб и т.н.
Имат панкреас, но метаболизмът им е много различен и трудно обработват бързите въглехидрати, заради което развиват остър панкреатит и запушване на червата. Категорично не трябва да консумират тесто, сол, захар, подправки и т.н.
Обичайно затлъстяването идва точно от непроходимостта на червата, заради което продължават да ядат, но не могат да обработят и изхвърлят храната, което е животозастрашаващо и изпитва все повече глад, въпреки хеаненето.

# 12
  • Мнения: 1 242
Точно за уличните и разни други непородисти не се притеснявайте.
Може би трябва да се внимава с диетата на някои модерни породи, както и силно обездвижените стоящи по цял ден на затворено.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 155
Аз се притеснявам за всички. Все е живинка, независимо дали е улично или модерно.

# 14
  • Мнения: 21
Прочетох два три коментара от които разбрах, че не одобряват това че храниш кучетата с тесто… абсурдно е.. гладни са, даваш това което можеш…
Относно ситуацията ти.. не си могла да направиш нищо, както казваш
Не знам дали ще ти е от полза, но евала .. малко хора биха се притеснили и дори писали, че им е съвестно.. кученцето надявам се че ще се оправи. Дано има повече хора като теб !

Общи условия

Активация на акаунт