Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 74

  • 30 198
  • 743
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 4 000
Ама зависи кой какво търси. За мен няма свястно, защото търся нещо над 130 кв.м., тристайни има и по 80. Има под 200, лично сме гледали наскоро в сградата, в която живеем, просто беше малък. Не си мисли обаче, че и под наем повечето са големи, напротив.

# 736
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Пощенска дава 3,9% фиксирана лихва за 10 г.

 Крис, ако искаш да дадеш по-адекватен пример тръгни обратно. Избери си един 3-ст апартамент, който се дава под наем, ама да не е фалшива обява, избери да е на някоя Агенция от големите, за да са ти по-лесно разпознаваеми. След това намери за продажба подобен апартамент. Локации съпоставими, състояние също. Не да сравняващ ап. бабишки лукс под наем с нов обзаведен.

Тези сметки ги правя от 13 години, и наемът винаги губи по точки, разликата наем/ вноска е прекалено малка, за да си струва галимацията. Щом мога да го компенсирам отказвайки аз и мъжа ми цигарите, няма какво да го коментирам.

Последна редакция: пн, 18 сеп 2023, 17:37 от tomeva

# 737
  • Мнения: 4 000
Никога не съм смятала, че парите, дадени за ипотечен кредит, са прахосани. Напротив, спестени са. Инфлацията почти винаги е била по-висока от лихвените проценти. Дори да приема, че има по-евтини наеми, то наемът за мен е изцяло изгубен, докато другото го считам за спестяване по един или друг начин, независимо от сумата. Та тук не бих говорила единствено за разликата между наем и вноска, а цялостно.

# 738
  • Мнения: 2 532
Примерите може би вие ги знаете по-добре от мен, но и аз имам някои примери.
Наскоро комшията даде под наем апартамент, който си беше купил "за да защити парите". Радва се, че наемът почти му покривал вноската по ипотеката.
Обаче:
1. Той го купи преди 2 години, когато бяха по-нормални цените. В момента разликата между кредит и наем е още по-голяма.
2. Дал е накуп една торба пари, защото кредитът не му е 100% от цената. На тях не смята ли възвръщаемост? Иначе става като рекламите на коли: "Вземи нова Тойота само срещу 499/месец" - ама забравят да кажат, че първо трябва да дадеш 20к накуп, за да се върже вноската толкова.
3. Две години откак е почнал да дава пари, за ремонт колко е дал и той не знае (сметката е на тефтер)... доход нетно засега няма, тъй като наемът отива за кредита. Евентуално ще има след години - като погаси кредита.
Вярно, наемът може да се покачи междувременно - но може да се покачи и лихвата му и да изяде покачването.
Освен това наемът е достатъчно висок (според мен) някъде 1200 лева мисля каза. Колко да стане - 2000? Дългосрочно наемите няма как да растат над инфлацията, тъй като няма да има кой да ги плаща - заплатите не растат с такъв темп.

Сметката по-горе е за инвестиция, но ако търсиш да се нанесеш под наем или да купиш за живеене, математиката не е по-различна.

И последно да напомня, че аз не съм против имотите по принцип. Но ако бяха изгодни в момента спрямо наемите, то и аз щях да купя 1-2 и да ги давам под наем. Както например Танграта - само че и той това го е правил преди десетина години, когато бяха евтини - а сега не се е похвалил с нищо, тоест изчаква. Явно и той смята, че моментът не е добър. Според мен ще дойдат пак и по-добри времена.

# 739
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Ами комшията ти вече е напред поне 30К евро от преди 2 години, а ако и го е барнал, което не значи изсипал една кофа пари, може и повече. В момента гледам 2-ст ап. на предпочитаните локация, обзаведени за по 180К, а той сигурно го е купил за около 130К. Един 2-ст апартамент за под наем не иска голяма инвестиция. Важно да е новичко и уютно, а това последното се постига с текстил. Преди 2г. продадох ап. в областен град, пътувайки на там минах през М. Бриколаж, че ми беше на удобно място и за 350 лева купих килими, пътечки, шалтета, пердета. Апартаментът ремонтиран през 2009 г. стана супер, страхотна атмосфера... 10 000 евро повече взех от очакваното, след консултации с близки колеги на местно ниво. Защо го разказвам това, защото и с малко пари може да постигнеш голям ефект.
И другото Крис, ако забелязваш дискусията тук се върти около, купуване на собствено жилище, а ти все въртиш към инвестиция...
Няма един потребител, който да сподели, защо днес, на този пазар купува за инвестиция, за да поспориш с него...Би било много интересно.
И за теб задължително за инвестиция се купуват с кредит, все едно друг вариант е изключен.
Аз приемам, че щом човекът е съумял да спечели стотици хиляди евро, т.е. има такъв капацитет, значи може да прецени и как да се грижи за тях.

# 740
  • Мнения: 5 853
Ами комшията ти вече е напред поне 30К евро от преди 2 години, а ако и го е барнал, което не значи изсипал една кофа пари, може и повече. В момента гледам 2-ст ап. на предпочитаните локация, обзаведени за по 180К, а той сигурно го е купил за около 130К. Един 2-ст апартамент за под наем не иска голяма инвестиция. Важно да е новичко и уютно, а това последното се постига с текстил. Преди 2г. продадох ап. в областен град, пътувайки на там минах през М. Бриколаж, че ми беше на удобно място и за 350 лева купих килими, пътечки, шалтета, пердета. Апартаментът ремонтиран през 2009 г. стана супер, страхотна атмосфера... 10 000 евро повече взех от очакваното, след консултации с близки колеги на местно ниво. Защо го разказвам това, защото и с малко пари може да постигнеш голям ефект.
И другото Крис, ако забелязваш дискусията тук се върти около, купуване на собствено жилище, а ти все въртиш към инвестиция...
Няма един потребител, който да сподели, защо днес, на този пазар купува за инвестиция, за да поспориш с него...Би било много интересно.
И за теб задължително за инвестиция се купуват с кредит, все едно друг вариант е изключен.
Аз приемам, че щом човекът е съумял да спечели стотици хиляди евро, т.е. има такъв капацитет, значи може да прецени и как да се грижи за тях.
Извадили сте късмет с купувачите или апартамента е имал и други достойнства освен новите пердета.

# 741
  • Мнения: 2 532
Да, вярно е - тъкмо щях да пиша специално за ЧС, че човекът (макар и да няма текущ доход) има нереализирана печалба, която може да реализира ако реши да продава сега.
Което не значи, че някой ако сега купи на тези цени, и той ще има печалба след някоя година.
Същото е и за живеене. Пазарът има периоди на високи и ниски цени, има си моменти за купуване, моменти за изчакване, и моменти за продаване. Нищо не се движи само в една посока, всичко е циклично.
Дали ще ги уцелим тези моменти е друг въпрос Simple Smile

# 742
  • Мнения: 9 269
Искаш ли да спестяваш ще намериш начин и няма да ги изхарчиш. Как па точно се харчат пари за апартамент? В смисъл няма да е за дребни разходи. Иначе ако искаш и апартамент ще продадеш и ниви и злато. Ако решиш да харчиш ще намериш начин. Ако тръгне човек по наклонената плоскост я на алкохола, я на наркотиците всичко ще опатка
Искаш ли да спестяваш,можеш да го направиш,ако заплатата ти е $5000. А не хиляда лева...

# 743

Общи условия

Активация на акаунт