Товароносимост на терасата

  • 1 138
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте! Имам въпрос: живея в тухлен блок в Пловдив строен 1997 година. Искам да изкарам кухнята на терасата. Тя е разделена на две с плоскост от пвц дограма и на нея ще трябва да има хладилник, печка, два шкафа, съдомиялна, пералня и сушилня. Дали ще издържи терасата или ще трябва да я подпирам.

# 1
  • Мнения: 41 303
За издържане ще издържи, изброеното все пак се равнява на петима души, излезли на балкона, а това не е нещо ненормално или неочаквано за да не бъде предвидено. Въпросът е какво става ако после освен това там се замотат и неколцина човека? Иначе много хора са го направили и няма паднали балкони. Но зависи и в какво състояние е плочата (ронеща се с открита арматура, или в добро състояние? Също така за какво говорим - за балкон, конзолен балкон (полулоджия, така да го наречем) или лоджия. Това има много голямо значение. Не пречи да питаш строителен инженер все пак, който може да погледне с око на специалист колко е голям балконът, каква е плочата, как е проектирана и изплънена...

# 2
  • Мнения: 1 025
Зависи каква е терасата, колко е дълбока, дали е тип лоджия, има ли подпорни греди, колони отдолу, или е чиста конзола. Колко е дебела плочата. Трябва да си го погледне конструктор. Ако измествате кухня, (евентуално и ВиК инсталации) ще си трябва проект за преустройство. Може и без, но тогава винаги могат да ви атакуват съседи, за неразрешено преустройство. След като правите проект, най-малкото ще дойде конструктор, за да напише становище, ако няма други конструктивни изменения. Ако има - ще се наложи и той да прави проект.

# 3
  • Мнения: 3
Значи плочата е здрава няма изкъртено или излезнал и арматури. Терасата не е подпряна на първи етаж съм и е висяща под нея няма нищо подпряна е от едната страна с спалнята
а от другия край няма нищо. 1.2 м е издадена на 7 м горе долу( за дължината не съм сигурен) вик няма да изнасям имам тръби вън няма да дупча допълнително

Последна редакция: пн, 07 авг 2023, 09:43 от t06et0

# 4
  • Мнения: 4 666
Направете си проект. И пак помислете трябва ли ви да си правите кухня на терасата. Предишните собственици на апартамента, в който живея, са "усвоили" терасата. Това ми коства допълнителни разходи, каквито не съм и подозирала. При вас е още по-тежко, трябва сериозно разбиване, а от пералнята има вибрации. Възможно е това да доведе до повреда на конструкцията, така че не правете ремонти без техническо лице да направи проект.
Преброявам поне шест много тежки елемента, т.е. все едно на терасата постоянно да има 6 доста тежки човека, плюс поне един от време на време.
Как ще се отоплява зимата? Ще има ли допълнително изолация, дограма? Лятото вероятно ще ти е много по-горещо там, зимата ще е по-студено.

# 5
  • Мнения: 41 303
Терасата не е подпряна на първи етаж съм и е висяща под нея няма нищо подпряна е от едната страна с спалнята
а от другия край няма нищо. 1.2 м е издадена на 7 м горе долу

Значи, ако разбирам правилно, става дума за "полулоджия" (като на снимката по-долу). Това е добре, но от друга страна 7 метра са много и ефектът от по-голямата носимост изчезва с дължината. Но иначе 1,2 метра не е много и ако сложите тежките неща в края, който е "захванат" за сградата едва ли ще има проблем, но ако са в другия край не знам.  Като цяло да се подпре отдолу със стоманени профили е най-сигурно, но то вече променя фасадата на сградата и трябва проект, разрешения и прочее.

# 6
  • Мнения: 19 121
Незаконно е да правиш подобно преустройство без конструктивно становище от строителен инженер, от което и ще стане ясно дали ще издържи.

# 7
  • Мнения: 1 256
За да ти е мирна главата и чиста съвестта, извикай един строителен инженер или конструктор да огледа и да те консултира. Не директно да ти прави проект, а само да погледне и да даде съвет. Не вярвам едно посещение с консултация да струва милиони. 90-те години е най-некачественото строителство май.
От Пловдив съм, преди няколко дни парапетът на терасата на мои познати е паднал. Просто е така - туп. Добре че не е убил някой отдолу. Не е като твоя случай, защото е парапетът, не основата, но оттогава не се подпирам на моята тераса, въпреки че виках мои познати строителни инженери да я погледнат, когато преди 2 години правех основен ремонт. Нямам нищо изкарано на терасата, просто исках да обследват парапета. Е, бетон е, ама въпреки това от няколко дни не го докосвам Sweat Smile

# 8
  • Мнения: 2 002
Мога ли и аз да се включа с въпрос , по темата за товароносимостта. Става въпрос за изравняване нивото на терасата с това на кухнята. Ширина 135см на 500 см дължина. Денивелацията стига до 10 см. Искам да поставя гранитогрес, който е тежък, и замазката ми се струва, че идва в повече . Чувала съм за подлагане на фибран и отгоре замазка около 3 см  , но не намирам никакво инфо в нета . Благодаря предварително, и се извинявам на авторката , ако счете за нужно ще си преместя въпроса

# 9
  • Мнения: 41 303
Да сложиш фибран е класика. Той е направен за това. А и освен това изолацията на балкона е много добро нещо (но трябва и от долната страна).

# 10
  • Мнения: 10 570
При нас имаше доста разлика в нивото на банята. Изравнихме с фибран докъдето трябва и отгоре замазка и плочки.
Замазката с тънка мрежа е хубаво да е, да не пука.
Банята пак си има леко ниво 2 см, но функционално да не прелива евентуално е оставено. Беше 10+см

Общи условия

Активация на акаунт