Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 36

  • 22 323
  • 840
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 49
Здравейте.
Как регулирахте кърмата си при заместване на хранене с твърда храна?
Кое хранене заместихте първо?

# 676
  • Мнения: 2 813
Инферия,добре дошла в клуба.
Моя е на 1,7 г и още го кърмя ,бях го почти отбила докато не решиха,че ще избиват кътници 4 на брой и 2 кучешки . Вече 2ри месец суче меко казано на поискване и както казваш виси можеби и по 15-20 м на гърда ,редува си гу ту едната ,ту другата . Болят ме зърната ужасно много ,понякога има болка и вътре в саматта гърда ,понякога усещам и напрежение ако не е сукал 1 час . Та мисля,че болката идва от това,че изсукват всичко ,което има вътре и продължават да сучат . Не знам дали е така ,но съм забелязала,че когато суче много и дори вече не чувам да преглъща след това ме болят гърдите отвътре ,но при мен минава,когато се понапълнят с кърма и ги остави поне за 2 часа на мира. Пиши ако разбереш каква е причината за тези болки. Предварително се извинявам ако имам правописни грешки ,пиша с една ръка 🥲

# 677
  • Мнения: 2 813
Момичета,съседката преди около месец роди. Днес я срещнах,взе да ми разправя ,че му давала по малко АМ ,защото кърмата й не била хранителна и детето по-често било гладно😐 постарах се да й обясня,че няма такова нещо като нехранителна кърма просто АМ е с много въглехидрати ,палмово масло и т.н и за това ги засищат за по-дълго време . Доста й поговорих по темата и се надявам наистина да се вслуша в думите ми ,но се чудя как е възможно съвременни жени да говорят неща типични за бабите ни 🤨 казах й да потърси информация в нета,че дори и в бг мама 😅 тя каза,че няма време за това ,но в случая ще е по-добре да намери време вместо да предлага АМ

# 678
  • Мнения: 2 272
По моя опит - няма смисъл от такива разговори. Ако жената не е наясно с тези неща още от преди да роди и не се е подготвила психически, напрежението от проблемите с кърменето в крайна сметка ще я накарат да се откаже. Затова най-полезни са усилията за информиране на бременните

# 679
  • Мнения: 6 889
Причината АМ да го наричат "по-хранително" (което както знаем е невярно) е различният вид белтък, който е по-труден за усвояване от този в кърмата.
Най-добрият съвет в този случай е поне да звънне на консултант по кърмене и да обсъдят ситуацията. Има много неизвестни в такива кратки разговори.

# 680
  • Мнения: 2 813
Тогава много не сме се заговаряли ,но аз четях много ежедневно на различни теми по време на бремеността ,но и след. Особено,когато се роди малкия и имах проблеми тогава си и направих акаунта тук в бг мама,за да мога да получа повече информация ,такаче ако има желание не би трябвало да се оправдава,че вече бебето е родено +това както казва тя ,а и ние чуваме ,то не е от ревливите ,такаче все ще намери време да прочете за какво става на въпрос. Казах й,че ще направи голяма услуга на бебето ако го кърми и не му дава АМ

# 681
  • Мнения: 6 889
Ради, ако иска ще прочете, ако не иска ще има 1001 оправдания. Не се ядосвай.

# 682
  • Мнения: 2 813
Така е,това си мисля и аз. Не се ядосвам ,по-скоро ме е яд , защото е млада жена и има кърма ,а е на път да се откаже и да си предложи АМ ,защото е ПО-ХРАНИТЕЛНО . Казах й ,че моя е на 1,7 г и още го кърмя тя се вцепени и каза,,божеее и още имаш кърма,аз няма да го кърмя толкова " казах й,че ще е добре поне до годинката ,силно се надявам да се откаже от това да дава АМ и да продължи да кърми. Забравих да й покажа какво бебе беше моя само на кърма 🤣🤣🤣 да не си мисли ,че кърмата не е хранителна ,чисто прасенце беше

# 683
  • Мнения: 768
Измислят какви ли не оправдания пред себе си и хората, че не кърмят. Имам една позната дето като роди каза това кърменето не е моето. Евала й правя. Всички други майки, които познавам си измислят всякакви оправдания, а ако опитам да дам насоки веднага ме отклоняват като ме убеждават, че проблемът им е невъзможно да се реши (просто нямат желание и не им се занимава). Така че няма какво да се направи по въпроса!

# 684
  • Мнения: 2 813
Е то какво да се занимава ,слага бебуто на гърда и до там . С АМ трябва да миеш шишета и т.н и го купуваш ! Кърмата е безплатна

# 685
  • Мнения: 364
Първоначално кърменето може не изглежда толкова лесно и просто, особено когато челно се сблъскаш с разни проблеми и "твърдения" като това, че кърмата е нехранителна, бебе не се буди и т.н.

И  друго - кърменето е голяма отговорност. Не може да ядеш съвсем всичко (разбирайте вредни храни), да пиеш алкохол, да пушиш.... а за това се изисква доста повече воля. По-малко е личното време, особено в началото, защото трудно някой друг може да ти нахрани детето (изключвам цеденето, защото и то си е хамалогия). А виждам и доста примери на семейства, чиито деца се гледат от баби и роднини, защото родителите искат да си гледат кефа и да ходят някъде.
Та за това е по-сложно кърменето от АМ.

# 686
  • Мнения: 414
Много е тъжно как за доста хора е непосилно бреме да си гледат детето дето уж много са искали и бързат да го оставят на който могат. Това според мен е доста често причината да не кърмят, да го дават от родилното едва ли не на бабите...

# 687
  • Мнения: 369
Аз мога да говора само от сопствен опит. Вече имам писано че кърменето за жал при мен не беше успешно и въпреки това не се отказвах. Кърмех първите 3 месеци, въпреки че количеството беше малко. Да при мен се оказа че е медицински проблем. Но, много жени около мен, включително и сестра ми, не спряха да ме убеждават че найдобре е бебето да е изцяло на кърма и че не трябва да давам АМ. Излиза че аз не мисля найдоброто за детето си. И никой не ми вярваше като казвах че наистина има проблем, какво ли не не опитах и не стана. Искам да кажа че всичките коментари и съвети от страни само негативно повлияха на психиката ми и ми дадоха чувство на вина.
Тъкмо от тази причина никога не си давам за право да питам някоя майка кърми ли или зъщо не още и да и обяснявам и давам мои мнения. Смятам че това е доста чувствителна тема и ако майката не потърси мнение или съвет не трябва ни да се дава.

Това не го пиша към никого от съфорумките, а просто казвам си мое мнение и споделям моя опит.

# 688
  • Мнения: 46
Не е хубаво да се съди кой как си храни детето или кой му го гледа и тн. Много хора не намират за нормално да се кърми дете, което вече има зъби и яде твърда храна, но надали ще ви стане приятно да ви казват, че това е извратено. Всеки да си гледа себе си и кое за него е най-добре.

# 689
  • Мнения: 1 598
Това е тема за кърмене: за взаимопомощ на жените, които искат да кърмят. Аз пък съм страдала от неразбиране и липса на подкрепа първия път, когато исках да кърмя. Провалих се, защото нямаше кой да ми помогне, нямаше желаещи да ми помогнат (при все че и двете баби бяха кърмили) и дори откровено казано имах саботьор! Кърмещите жени много по-често са разбиращи и толерантни към некърмещите, отколкото обратното! Да не говорим, че към днешна дата, ако се преброят кърмещите майки след 3 или 6  месеца, ще се окажем тъжно малцинство. На фона на това, частният случай е някакво голямо изключение и аз съжалявам за потребителката с негативен опит, но той е повече за една обща тема за дискриминация, липса на толератнтност и разбиране, емоционални и психологически трудности. Всеки човек в живота си се сблъсква с различни и се справя с тях според интрументариума и ресурса, с който разполага сам или обществото с ролите на психолози и консултанти.

Аз бих била благодарна на специалистите, които биха ми помогнали да кърмя успешно дори 3 месеца. На останалите, които макар и добронамерени, но все пак лаици, не съм длъжна да давам обяснение какво, как и защо правя и не правя. Ако искат да получат някаква информация, която им е толкова необходима кой знае защо, ще им трябва да си набавят официални правомощия за това.

Общи условия

Активация на акаунт