Как да помогнем на кучето ни да приеме бебето?

  • 2 902
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 115
Здравейте!
Имаме бебе на 5++ месеца.
Също и бигъл, женски на 10 г.
В първия ден, идвайки вкъщи с новороденото, кучето прояви интерес да подуши бебето и й разрешихме без да си навира носа, разбира се, но това беше първият и последен опит, защото много скоро след това бебето се разрева силно и кучето се врътна и излезе от стаята. Оттогава, когато е в стаята с бебето винаги се изнизва щом то се разреве и така е месеци наред. От тези първи моменти насам кучето не се интересуваше повече от бебето. И ние не сме правили нищо конкретно да ги сближим, тъй като смятахме, че по естествен път, бебчо като го захранваме ще изкуши кучето, хвърляйки му храна,
като пропълзи ще се "срещат" по пода, като проходи ще се гонят и играят заедно...
Малкият расте, но кучето продължава да не се интересува, обаче вече пускаме бебето на пода и викаме кучето да дойде при нас, за да си свикнат. То или не иска да дойде или ако настоя да изпълни "ела тук" идва с неохота, сяда до нас и извръща глава, така че не гледа детето, или сяда с гръб. Опитвахме доста дни да сближим кучето с бебето, говорим й ласкаво, хвалим я, но тя продължава да избягва зрителния контакт и изобщо всякак показва, че не желае да е на по-малко от 1 крачка от детето. Излизаме заедно на разходка кучето, аз, ММ и бебето.
Нещата ескалираха тази седмица.
Обичайно извиках кучето при нас, за да й се порадва бебето, като подчертавам, че това го правим, когато детето е спокойно,  не реве, не кряска, в ръцете ми е. Дойде кучето с неохота, казах й да седне до мен, а бебето е в скута ми. Помилвах я по главата, почесах ушите, говорех глезено и одобрително. След това с протегната ръчичка на бебето погалих главата й. Тя се дръпна и изръмжа. Това много ме изненада. Казах й с по-строг тон, не така! Погалихме я с бебешката ръчица още веднъж и не настоях повече. По-късно през деня я извиках, отново с бебето в скута ми да дърпаме въже - една от любимите й игри. Дойде, но изобщо не се заигра, тотално отказа да лапне въженцето, а камо ли да го дърпаме. Единствено при хвърляне го донасяше без особен ентусиазъм.
Вечерта помолих ММ да опита същата игра като бебето е отново в мен и съм до ММ. И при него поведението беше същото. Виждахме ясно, че не иска да е близо до нас като държим бебето.
Взех наградки и при всяко донасяне на въженцето я награждавах, но и това не я накара да се приближи повече от разстоянието до ръката ми с наградките.
Пропуснах да кажа, че в семейството слуша най-много мен, но обича най-много ММ.
На следващия ден заминах с бебето у майка ми за няколко дни. Оттогава ММ се прибира от работа заварвайки наакан апартамента. Това е вторник и сряда. Днес - четвъртък, е решил по обяд да отскочи да види как е положението и пак е заварил същото ос*ано положение, като от сутрешната разходка са били минали едва 3 часа.

Съжалявам, че стана много дълго, но исках да опиша детайлите на ситуацията.
Моля, ако сте минали през подобно положение да ми кажете как се справихте или, ако шмате идеи как да се справим с тези прояви на ревност. Бебето скоро ще пропълзи и не искам да ни страх как ще съжителства с кучето, което толкова обичаме.

Последна редакция: чт, 27 юли 2023, 23:47 от ForestFlower

# 1
  • Мнения: 399
Ревност е проблема. Кучето е било господар и изведнъж някакво непознато същество му взима територията и господарите.

Предлагам ти ако има как - ден само за кучето. Разходки, игра, любимите му неща. А бебето - като аксесоар.
Например отивате на любимата ви поляна и мяташ топка. Бебето седи някъде но вниманието ти е към кучето. Бебето го следиш с периферно зрение. То ще се разплаче, но преди да му обърнеш внимание слагаш ядене на кучето до вас. Хем ще яде, хем ще ви гледа..

Ака за да ви накаже. От ревност го прави. Липсва й внимание и обич по нейния начин. Имала си майка и тате, знаело е правилата, имало си е всичко. Сега от няколко месеца никой не й обръща внимание, все онова непознато същество диктува правилата.

# 2
  • Мнения: 18 503
Кучето е притеснено и не разбира какво се случва. Не се заблуждавайте, че с пълзенето след някой друг месец кучето ще започне да играе с детето, всъщност ще се обърка още повече, защото ще се чуди защо това човече е на четири крака и трябва ли наново да се установява йерархия.
Моят съвет е да се обърнете към ветеринаря, който познава кучето и може да ви даде адекватен съвет конкретно за него.
Ние минахме през същото неприемане и проблеми при пълзенето със същата порода, срещала съм други собственици на бигъли, голдъни, лабрадори и пр., които са преживели това. Според характера на кучето ветеринар или кучешки треньор - на какъвто ние не сме ходили, - би трябвало да ви насочи най-правилно.

Последна редакция: чт, 27 юли 2023, 18:14 от EmmaT

# 3
  • Мнения: 10 807
Ние имаме котарак, 5 години по-късно все още не харесва детето... знам, че не е куче, ама все е животно, дето е свикнало да е цар и господар преди да се появи малкия човек. Да чукна на дърво, не сме имали ексцесии като драскане, ръмжане и акане, ама от километри си личи колко му е неприятна компанията на детето и всячески избягва контакт. Може би трябва да спрете да се опитване да ги сприятелите, да се успокои кучето малко. Ние с котарака си имаме време за нас вечер, като заспи детето и играем малко, чесане, внимание.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 162
Вкъщи винаги е имало малки деца и кучета. Никога не сме ги сближавали умишлено. Когато не им харесва, не сме настоявали и отношението към животните е било еднакво.
В момента кучето усеща вашата несигурност и се чуди защо малкото човече ви причинява този стрес. Позволили сте му да е алфата,а то трябва да е просто част от глутницата.

Последна редакция: чт, 27 юли 2023, 19:51 от Fever Ray

# 5
  • Мнения: 115
Благодаря на всички, които се включите.
На въпроса защо държа да ги сближа- ами всъщност дори не съм предполагала,  че добрата ни кротка животинка е възможно да страни от новото човече. Живеех с мисълта, че ще е лепната за бебето и ще трябва зорлем да я караме да остави детето, че ще му ближе ръцете,
ще му носи играчките си, а то е точно обратното.
Но ОК, явно съм живяла с някакви илюзорни очаквания, с които все още не съм се простила, но сега ги осъзнавам като нереалистични.
И второ, не знам, ако не правим повече опити кучето да приеме детето за приятел, как тогава ще живеем спокойно, че кучето няма да агресира след няколко месеца, когато бебчо тръгне да щъка из всички стаи или посегне да я пипне...
Иначе ще опитам това с "Деня на кучето ", както и да не се стараем повече да "убедим" животинката, че бебето е приятел,  а не враг. Дано след няколко месеца тя да свикне и да го приеме.
Както казах, мен ме слуша и приема за алфата, но вероятно чувства "предателство" от страна на ММ, тъй като тя го обожава, той играе най-много с нея и най-много й обръща внимание и я глези, а сега няма много време за нея, както преди, затова си мисля, че може би прави този протест, след като заминах и са останали само двамата вкъщи. Просто точно тогава вместо да се радват един на друг, куча е направила бели,  които са "изяли" времето за нея - той се е занимавал с чистене, вместо да поиграят.

# 6
  • Мнения: 18 503
По време на разходки говорете с други собственици на бигъли и изобщо на кучета и ще видите, че изобщо не сте прецедент с тази ситуация. Поне да се успокоите, че не правите нещо грешно. Ако искате пуснете пост в групите за бигъли - имало е и преди, доста хора писаха, че и при тях възрастното куче хич не е реагирало като по филмите при появата на бебето.
Това с минирането на апартамента за мен е маловажно, защото е лесно преодолимо, особено щом е за първи път, големият въпрос е как ще реагира кучето, когато детето започне да пълзи, т.е. да се "държи" като четирикрако от кучешка гледна точка Simple Smile

# 7
  • Мнения: 115
EmmaT, благодаря! Ще пиша в бигълската група във фб също.

# 8
  • Мнения: 399
Как върви опознаването на бебето и кучето?

# 9
  • Мнения: 115
Ами имаме вече някои положителни резултати. Тъй като почнахме захранване  кучето започна да се навърта около нас докато храня бебето и души с изпънат врат какво се случва. Използвах този интерес и започнах да й пускам разни неща  от бебешката табличка, все едно бебето й ги пуска. Коричка хляб, наградки, дори тиквичка. Също започнах да й говоря много ласкаво и нежно, с радостна интонация, дори да трябва да й кажа да излезе от стаята например. Отделям й специално време и играя нея или й чеша ушичките. В резултат вече стои до бебето, когато е на пода, души му ръцете, краката и дори му среща погледа.   Simple Smile

# 10
  • Мнения: 399
Много се радвам за вас. Ще те помоля да пишеш и от време на време ако може и снимки да пускаш. Може темата да е полезна на някоя млада майка с куче или коте.

# 11
  • Мнения: 115


Разчупваме ледовете лека-полека.  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 399
Кучето го пази и и двамата са спокойни. Време трябва!
Но те гледат към теб на снимката. Ти си господаря и от теб зависи всичко. Ти решаваш!


Живи и здрави да са ти всичките! Ще се разберат след време и ще са неразделни.

# 13
  • Мнения: 399
Горско цвете, как вървят нещата при вас? Имаш ли нови снимки?

# 14
  • Мнения: 115
Новото е, че тя започна да "си позволява" повече доверие към бебето - когато то спи на градинската люлка, куча ляга под люлката, но под неговата страна Simple Smile Сякаш го пази.
А когато играем на донеси пръчка/топка, държа бебчо седнал в мен да гледа, а хвърлям с другата ръка. Кучето носи вече без проблем точно до мен/бебето. Това че бебчо е на 10 см от нея и играчката й, не я впечатлява вече и няма проблем с близостта. Simple Smile
Не съм правила снимки, но ще направя и ще кача.

Снимки:




Моето време само за кучинка Simple Smile :









Вече няма помен от унилото, тъжно, самоизолирало се и дръпнато куче, което беше преди няколко  месеца !

Още веднъж благодаря за съветите!

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 11:01 от ForestFlower

Общи условия

Активация на акаунт