Нормално име за момиче

  • 5 873
  • 93
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 63
Предлагам Елица, Елиа, Катерина, Рада, Цвета, Алекса. Изброените имена имат имен ден. Фаворит ми е Ахинора. Името на съпругата на хан Аспарух. Получава се добра комбинация с фамилията. След години фамилията може и да се смени. Успех в избора! Напишете какво решение сте взели.

Благодаря за предложенията, но Ахинора със сигурност е много далеч от представите ни за нормално българско име през 2023-та година. Рада е име, което аз безкрайно много харесвам, но, уви,  съпругът ми въобще не е фен.

За сега имаме три фаворита - Вяра, Бояна и Божидара и, когато му дойде времето, ще е едно от тях.
Давам примери от моето семейство.
Люба, Вяра, Ралица, Камелия, Биляна, Маргарита, Цветелина, Милена, Дарина, Десислава.
Всички ми харесват.

Вяра вече ни е фаворит! Simple Smile

Здравейте! Със съпруга му обмисляме имена за момиче и честно казано нищо не ни харесва... Харесваме нормални български имена. За момче, например, сме измислили Илия, Андрей, Владимир, но за момиче за сега имаме само Бояна и нищо друго не ни хрумва. Абсолютни противници сме на всякакви новоизмислени разновидности на стандартните имена и искаме просто едно нормално име за момиче. Имена, които никак не желаем са Александра, Йоана, Светла, Мария, Гергана, както и тези с по две-три букви.

Решихме, че искаме да си спестим кръщаването на баби и дядовци, съответно имена с буквите С, П, М и Г се стараем да не попадат в полезрението ни, но ако пък наистина много ни хареса, ще има компромис.
Аз харесвам имена като Рада, Елица, Лидия, но пък на него не му допадат и уважавам това. Фамилията ни е Великови и тя сякаш подсказва името да бъде малко по-грубо (не е най-точната дума) и по-величествено, ако мога така да се изразя.
Ще съм благодарна на хубави предложения от вас!

Отворете  един именник за български имена и карайте подред, докато се спрете на име, което да ви харесва и на двамата.


http://stratsimir.exsisto.com/

Няколко пъти сме проверявали различни именници. Човек може да се побърка в морето от имена там. Още повече, че на няколко стандартни се падат по 10-15, които са много далеч от нашите представи за име.


Сега се сещам да питам и друго, което разисквахме с моя мъж, но така и не намерих нужната информация. Кое име, освен "Вяра" очевидно, е със значение на вяра? За английските Faith, Hope (освен надежда, се свърза и с вяра) - ясно. Но има ли български такива? Например, Огнян и Пламен имат сходно значение, Теодора и Божидата - също, както и Камен и Петър. Ще се радвам по-запознатите да споделят идеи и мнение.

# 76
  • Мнения: 12 360
Не мисля, че има друго име със сходно на Вяра значение. Има и вариант Вера, но е едно и също име

# 77
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 216
Всички божи имена са свързани с вярата, надеждата, живота:
Богдана, Божана, Божидара, Богомила, Дарина, Теодора, Матея, Доротея...

Съответно значението и на повечето библейски имена е свързано с вяра, надежда, светлина, живот, божественото:
Ева, Ана, Мария, Габриела, Емануела, Диана, Даниела, Ребека, Сара, Изабел...

# 78
  • Мнения: 4 770
Благовеста

# 79
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 028
В моето семейство имаме Вяра, Надежда, Дарина, Гергана. В повече са ни мъжете Simple Smile

Вяра ми е най-любимо, не само защото сестра ми се казва така...

# 80
  • Варна
  • Мнения: 1 791
Дамата попита дали има име, което да съответства на Вяра, тъй както са Камен/Петър. Не, но в мнооого широк смисъл СветлИна (не обаче, Светлана, Светла и производните).
Вяра ми е безстрастно, но се надявам  да помагам малко.

# 81
  • nowhere
  • Мнения: 314
На мен Неда ми звучи като надявам се.

# 82
  • Мнения: 579
Искра Великова
Магдалена Великова

Последна редакция: пн, 31 юли 2023, 16:54 от @NoName

# 83
  • SF
  • Мнения: 21 358
Елеонора, Маргарита, София

# 84
  • Мнения: 3 922
Само по себе си Вяра е чудесно име с хубаво значение, но умалителното Верче и Верка никак на ми допадат, а неминуемо ще го използват хората около нея. Компромисно помислите за името Лора.

# 85
  • Мнения: 5 444
И преди съм казвала, че с галените е както си свикнеш и го наложиш.
На моята дъщеря никой не казва Кати. Поправях като беше малка, вече тя поправя.

# 86
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 216
Кати е много сладко. Marthina как и казвате на дъщерия ти?

# 87
  • Мнения: 5 578
Кати и на мен ми е сладко, така казваме на едно близко детенце Катерина.
Иначе на мен ми е неудобно да поправям хората как да ни наричат на галено мен или детето, особено когато виждам, че го правят с добро чувство и обич. Аз си харесвам цялото име, не ми харесва най-масовото галено, но си мълча, като ме наричат така, да не обидя хората. Ще кажете, че не е правилно и сигурно ще сте прави, но просто няма смисъл за мен и не искам да създавам негативни емоции.
И на детето не ми харесват особено галените, името й ми е красиво в неговата цялост, но и там не се намесвам, особено когато виждам хората еднократно или изключително рядко, т.е. ще го изрекат няколко пъти без да го наложат като норма. Е, веднъж подскочих, когато една мед сестра каза на детето "Лъчка" Flushed Persevere Dizzy Face, направо лошо ми стана, но какво да я поправям, като я видя за пръв и последен път.
А иначе на някои места може да се наложат галените, които родителите/детето искат, на други - не. Една майка много настоява детето й да е Алекс в детската, ама всъщност е Сашко за всички деца. Така че...

# 88
  • Мнения: 5 444
Кая й казваме. Преди да се роди мислехме да е Лея (Катлея), но не ми идваше отвътре. Кати го свързвам с "като волна пеперудааа" и ми е чалгаджийско Grinning Това са си мои размишления, разбира се.
Аз винаги питам как да казвам на галено, така е редно. Особено, ако името има няколко избора за галени имена. Например Елеонора - Ели ли да е, Нора ли да е. Това си решават родителите и в последствие детето.

# 89
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 391
Винаги се старая да наричам децата с умалителното име, което се ползва от родителите. Даже предпочитам да ползвам целите имена, че да не стане някой фал. Ама да питам специално и недай си боже да се стресирам, че може да объркам. Честна дума, някои хора прекаляват с претенциите. Вкъщи казвам на моите деца по определен начин, навън всеки е свободен да ги нарича с произволни имена. На децата не им пука, на мен още по-малко. Сега разбирам, че всеки избира името на детето си с любов, ама чуждите хора не са длъжни чак толкова да се съобразяват, неволни грешки стават.

Общи условия

Активация на акаунт