НАБОР 2004 - университетски класирания - втора тема

  • 54 783
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 419
Моят син е записан дентална медицина в Пловдив. Днес гледам е приет и медицина в Плевен. Сега се чудим какво да правим..ще се радвам да чуя вашето мнение за университета в Плевен. Как стои въпроса със специализацията?

# 706
  • София
  • Мнения: 12 175
Аз с изумление разбрах за деца, които познавам "от люлката", амбициозни, мотивирани, с подкрепящи родители, че са къса ни СЕДЕМ Пъти на един и същ изпит. Седем пъти! За мен това вече е извращение. СУ, право, ще спестя дисциплината.
Аз няма да я спестя - търговско право. Извращение е меко казано.

# 707
  • София
  • Мнения: 18 130
Скиорче, и в Германия, за която говориш, има справящи се с ниски оценки в медицината, има и скъсани..Има и много нахъсани.
Разликата може би е само в принципно по-високите долни прагове за минаване, оттам и за всички останали оценки. Ето една статистика ( на когото му е интересно) за справянето на малкия държавен след 6 семестър ( писмения и устния), както и за средния брой точки (от максимални 17 или 18, не помня) на устния по отделните подразделения (органи и системи). Не е като да няма еквивалент на нашите тройкаджии, тоест с тамошно 4.0...
Скрит текст:



Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 12:19 от пенсионирана русалка

# 708
  • Мнения: 996
Моят син е записан дентална медицина в Пловдив. Днес гледам е приет и медицина в Плевен. Сега се чудим какво да правим..ще се радвам да чуя вашето мнение за университета в Плевен. Как стои въпроса със специализацията?
Честитооо!! Тук много зависи и коя специалност иска повече, дали дентална или обща медицина. За университета в Плевен съм чувала само хубави неща! Ако бях на негово място щях да си остана в Пловдив, обаче. Не за друго, ами защото града ми харесва повече, по-голям е, има какво да се прави и е близо до София, където пак може да прихожда и да се забавлява 😅 все пак не малко години ще прекара там.
Също така денталната медицина в Пловдив я имат за най-добрата и ще се учи от много добри преподаватели! Което и да избере мисля, че няма да сбърка!

# 709
  • София
  • Мнения: 2 346
Такива ненормални комплексари има навсякъде. Неприятно е да го чуя за Правото, ама няма да казвам на набора.
 Най-много съм учила за изпита по финанси -денонощно седмици наред. Но това не попречи на вече покойния Стоян Александров -“Секирата” да ме скъса без обяснение и с ехидна усмивка.
Скрит текст:
Хайде сега, колежке, ще пишеш лятото формулите на мокрия пясък, а вълните ще ги отмиват и наесен ще се видим пак”.

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 12:40 от Skiorche

# 710
  • Мнения: 96
Имам поглед върху двата факултета в МУ София.
Има известна доза истина, че денталните медици минават по-трудно.
В МФ има оценки от 2 до 6.Ако покриеш 65% от изпита - изкарваш заветната тройка.
Както е редно да бъде. Учат си и то съвсем сериозно(повечето студенти).
Във ФДМ наученият материал, не гарантира взет изпит. За богове са се взели изпитващите...

# 711
  • Мнения: 8 962
Мисля, че във всеки ВУЗ, всеки факултет има по един такъв. Токушев, при нас, казваше,че за него жени юристи не съществуват и не пише повече от 3. Е, някои имахме и 4ки, ама с кански усилия.  На приятелка баща й, преподавател в русенския университет , му казваха гардероба - на изпит пускаше толкова хора, колкото се събират в един гардероб.  А Господа - само на Господ пише 6 , на него си 5ца, другите - под ножа. И така нататък.
   Имахме забележителен преподавател по Конституционно право/забравих името/, участвал в сътворяването и корекцията на всички, без Търновската конституция. На преклонна възраст, но страхотен ум, като бръснач. Сливаха ни лекциите , защото му отнемаше доста време да се придвижи до стаята, в която почиваше.
    Та една от колежките, която разчиташе на природни дадености, дошла с едно бюстие и къса поличка, по-скоро колан. Шушито навън. Ще го омайва, дедо ти на 80 години. Влиза тя , с мен , той я гледа, гледа и казва Колежке, щение има, можене няма.Като си научите конспекта, елате пак.
    Уникален!
Санчо, помниш ли твоя преподавател по КП?

# 712
  • София
  • Мнения: 12 175
При Токушев и аз, и дъщеря ми имаме петици. С много учене, де. Токушев обаче да го целунеш и почерпиш в сравнение с въпросния, за когото говорим. Секирите също. Абсолютно ненормална работа е там.
По КП не помня името.

# 713
  • София
  • Мнения: 10 330
Такива ненормални комплексари има навсякъде. Неприятно е да го чуя за Правото, ама няма да казвам на набора.
 Най-много съм учила за изпита по финанси -денонощно седмици наред. Но това не попречи на вече покойния Стоян Александров -“Секирата” да ме скъса без обяснение и с ехидна усмивка.
Скрит текст:
Хайде сега, колежке, ще пишеш лятото формулите на мокрия пясък, а вълните ще ги отмиват и наесен ще се видим пак”.
Скиорче, с теб и колеги ще се окажем Mr. Green
Не помня как, но при решени правилно задачи, на изпита след това ме скъса.
За това пък доста колеги минаха изпита при него със съответната сума.

# 714
  • София
  • Мнения: 2 346
Санчо, малко оффтопик. Видях публикуваните свободни места за трето класиране след 7-ми клас. Мисля, че предишните години такова чудо (толкова своб. места) в т.нар. елитни гимназии не е имало. Заслужава ли си рискът да се кандидатства с близък до мин. от второ класиране бал, в гимназиите, в които има 4-5 места?
Nad Tab, когато видеше нещо правилно написано и решено се озлобяваше и изпитваше до откат, само да те хване за нещо дребничко, на което да се запънеш или да не дадеш пълен отговор.
Аз бях МИО.

# 715
  • София
  • Мнения: 12 175
Не пазя списъците със свободните места от предходни години и не мога да сравня бройките, но по спомен и предходни години имаше подобен брой свободни места в ЕГ-тата. Почти съм сигурна обаче, че тази година свободните места в СМГ са повече, което доста променя картинката. Понеже вчера, заради зададен въпрос на лични, правих сравнение за движението на бала между второ и трето класиране при момчетата, ето как е било:
                           Второ                  Трето
НЕГ                                452,50                 467
164/ФЕ                          438,50                433
1АЕГ/НЕ                        437,50                449
1АЕГ/ИЕ                        432,50                427,50
1АЕГ/РЕ                        425,50                 419,50
1АЕГ/ФЕ                        423,50                 416,50
73 СУ/РЕ                       424,50                443
2АЕГ/ИЕ,БЕЛ,ИТ          429                     416,50
2АЕГ/ИЕ,М,Г                 431                     415,50
2АЕГ/ИЕ,И,БЕЛ             427                    404
2АЕГ/РЕ                         435,50                398
ФЕГ/АЕ                          414                      411,50
ФЕГ/ИЕ                          412                      409,5

Какви изводи си правя? На повечето места на трето класиране все пак балът пада. Качва се в немските гимназии и евентуално в английските с втори немски. За мен това покачване идва основно от деца, играещи за СМГ, които след СМГ и НПМГ, като следващо желание се ориентират към немски. Тази година и четвърто класиране ще е през системата и съм сигурна, че и там ще има свободни места в топ гимназиите - по-малко, но и високобаловите играчи ще са по-малко. Съвет няма да се ангажирам да давам, рискът все пак си е доста голям. За момичетата не съм вадила данни. Ако е важно, ще извадя.

# 716
  • София
  • Мнения: 2 664
За дентална в Пловдив и медицина в Плевен... Не стигняхме до драмата с мисленето. Още на предварителните като разбра, че ще е приета медицина в Плевен се отказа да кандидатства в Пловдив, където щеше да е само дантална (живяла е 10 тодшнш в Пловдив и имаме жилище също), тогава изкристализира желанието да е твърдо медицина. Така че, силно вярвам това какво точно е желанието тук е водещо.

За ученето - ами цяла година хем живее у нас, хем нямам дете. Чете се непрекъснато, по много. За цитология и биология каза, че са скъсани над 40 процента от явилите се. Изпитите са дълги и писмени и устни, с комисии, не е като да си разиграва коня един дицент или професор. Чак на моменти аз се срамувам за някои изпити при нас (и съм станала много стисната на тройки).

За елитните гимназии мога да кажа, че за Испанската и НЕГ и през 2021 имаше места за трето (особено за момчета), синът е такова испанче с италиански (но имахме прием в НГДЕК и не рискувахме, просто гонихме мечтата му, влезе с 20 точки под второто красиране).

# 717
  • Мнения: 822
По повод на "Секирите",  имаше ги същите, когато аз учех в ТУ. Това е едно от нещата, които продължават да се практикуват за съжаление.  Не знам как е в Холандия,  но в Оксфорд работите са писмени, анонимни и се проверяват не от преподаващия професор, а от комисия(никакви шансове за субективно отношение или гавра). И така за всеки един изпит,  на който отиваш облечен с черен костюм и бяла риза( все пак трябва да се гради уважение към институцията и акта изпит). Вероятно това е част от причините,  като го завършиш никои не се съмнява в знанията и възможности ти. Въпреки,  че и там има по-можещи и по-знаещи,  но минималните изисквания , трябва да се покрият (е издръжката им не зависи от броя студенти на входа и от броя студенти на изхода).

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 13:47 от mivan

# 718
  • София
  • Мнения: 2 346
За момиче става въпрос…Ама се ориентирах горе долу в разликите.
Оказа се, че балът й не е близък както майката ми е казала. Доста неориентирани хора има.  😶  Бал 390. Шанс= 0

# 719
  • Мнения: 386
При Токушев и аз, и дъщеря ми имаме петици. С много учене, де. Токушев обаче да го целунеш и почерпиш в сравнение с въпросния, за когото говорим. Секирите също. Абсолютно ненормална работа е там.
По КП не помня името.

Аз при Токушев имам 6, с много четене.

Общи условия

Активация на акаунт