Мнения за неелитни училища след седми клас в София - Тема 7

  • 54 891
  • 748
  •   2
Отговори
# 675
  • European Union
  • Мнения: 1 412
Във всички гимназии, които имат "езикова" в името си, трябва да има предмети, които се изучават на чуждия език (не е задължително за всичките им паралелки обаче).

Интензивно/разширено се изучава език и в професионалните паралелки, не само в профилираните.

# 676
  • София
  • Мнения: 167
Само да вметна, че в 32-ро учат други предмети на английски език от 8 клас. Имат по 1 час химия и биология първия срок и по 1 час география и история през втория срок. Въвеждат им основната лексика и така ще им е една идея по-лесно в горните класове.

# 677
  • Мнения: 411
Здравейте! Ако детето е прието да кажем профил хуманитарен и след време  реши ,че иска биология ,може ли да промени  след 10 ти клас? Това не ми е ясно.

# 678
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Зависи от училището. В 30-то не може.

# 679
  • Мнения: 15 707
Здравейте! Ако детето е прието да кажем профил хуманитарен и след време  реши ,че иска биология ,може ли да промени  след 10 ти клас? Това не ми е ясно.

Мисля, че може да се говори с директора и, ако има свободни места, да бъде преместено в друга паралелка с профил "Природни науки" в същото училище. Другият вариант е да се премести в друго училище, в паралелка с профил "Природни науки".

# 680
  • Мнения: 411
Разбирам, значи трябва много добре да се обмислят въпросните профилирани паралелки.Според мен това профилиране още от 8 ми клас не е добре измислено. Малко деца на 13 - 14 г са ориентирани.

# 681
  • София
  • Мнения: 12 105
В 8-ми клас се избират само два от профилите. В 10-ти може да избере още два /в някои училища един/. Т.е. ако е избрал хуманитарен профил в 8-ми клас, спокойно може да избере химия и биология в 10-ти и да ги учи заедно с първите два. Разбира се, ако съответното училище ги предлага.

# 682
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
В 30-то профил "Природни науки" в 8. клас имаха един час повече математика и един ИТ. След осми клас мисля, че имаха повече биология и/или химия. А иначе за тази паралелка първите два профила са Биология и Химия.

# 683
  • Мнения: 411
Изборът на профил трябва да става след 10 ти клас. До тогава всички паралелки трябва да са с един и същи  учебен план , но мен никой не ме пита Simple Smile

# 684
  • София
  • Мнения: 12 105
То и си е точно така - профилирането се осъществява във втори гимназиален етап. Дотогава всички учат по един учебен план, с разлики в зависимост дали първият чужд език /какъвто всички учат/ се изучава интензивно или разширено. Акцентът върху конкретен предмет може да се осъществи с часовете ИУЧ и ФУЧ, но ООП е еднаква за всички. Всички профили започват да се изучават от 11-ти клас.

# 685
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Реално и сега е така. Но все пак до края на 7. клас би трябвало да е ясно детето с каква насоченост е - хуманитарна, математическа или природни науки. И на база на това се прави избора на училище. Или поне би трябвало да е така.

Ако всички паралелки са с един и същи учебен план, то ще се кандидатства след 10, а не след 7. клас.

През 2020 г., когато кандидатства дъщеря ми, нейната паралелка беше обявена с три профила - ИЕ/АЕ/БЕЛ. В момента, вместо БЕЛ, третият профил е история. "Природни науки" бяха обявени с профили Биология/Химия/ИЕ. И в момента са им тези профилите. Третата паралелка в 30-то е "Икономическо развитие" с АЕ и НЕ. Първи профил им е география. Но и трите паралелки изучават разширено БЕЛ.

Добре е при кандидастване да проучите желаното училище какви профили предлага. Май не е задължително да предложат всички възможни предмети. А и, по мои наблюдения, каквито и да са профилите, децата избират най-лесното ДЗИ.

# 686
  • Мнения: 1 819
Моят съвет е много внимателно да се проучи възможността за избор на профил след 10 клас. Ако детето учи в малък град/училище/ е много вероятно да няма никакъв избор на профил. Ако има 1-2 паралелки обикновено учат, каквото мнозинството от децата изберат по предложение на училищното ръковододство. Племенникът ми се оказа в такава ситуация. Няма възможност да направят достатъчно паралелки, за да има свободен избор.

# 687
  • София
  • Мнения: 3 293
Че то и в големи училища в София има този проблем.
Предлагам се само няколко профила, понякога направо комбинирани по  двойки.

И това ако е избор. Всичко се прави според наличните преподаватели, а не според желанията на децата.

# 688
  • Мнения: 411
Да, ясно е ,че профилирането става в 11 клас , но паралелките са определени още от 8 клас . Влизаш природни науки и  след 3 години  ако искаш  география не може.

# 689
  • Мнения: 479
Ето защо, не се записваш Природни науки, а обикновен езиков профил. Така си запазваш възможността за избор в 11 клас.

Общи условия

Активация на акаунт