Работа/стаж за ученици през ваканцията

  • 1 114
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
Моля да сподели за фирми и компании, които имат стажантски програми за ученици през ваканцията.
Изключвам заведения, супермаркети и подобни.
Става въпрос за ученици от 16 до 18 години, знаещи прилично два езика, ученолюбиви и с желание да научат нещо практично.
Излизат ми все стажантски програми за продавачи, сервитьори и аниматори.

# 1
  • Мнения: 993
Не, че да разочаровам, но за тийнове без никакъв опит, без право на пълен работен ден...трудно ще намериш нещо различно от посочените. И може би трябваше по-рано да разпиташ, че сезона вече започна и може и да не наемат.

Като вариант бих предложиха спасител на плаж/басейн, ако има добри плувни умения (май и курс се минава обаче). Знам за приятелки, които работят на Златни пясъци като "художнички" (рисуват разни неща на лицата на деца и т.н)

# 2
  • София
  • Мнения: 35 151
Стажантските програми извън заведения, магазини и подобни са заети от профилираните паралелки в гимназиите и то буквално 2-3 училища имат договори и пращат деца.

Всички останали работят нискоквалифициран труд преди пълнолетие и са си окей, някои даже изкарват добри пари.

# 3
  • Мнения: 75
Идеята не е за изкарване на пари.
Цяла учебна година учат здраво, ходят на всякакви курсове, модули и допълнителни подготовки. Просто щеше да я хубаво да видят и на практика какво да очакват.

# 4
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не, че да разочаровам, но за тийнове без никакъв опит, без право на пълен работен ден...трудно ще намериш нещо различно от посочените. И може би трябваше по-рано да разпиташ, че сезона вече започна и може и да не наемат.

Като вариант бих предложиха спасител на плаж/басейн, ако има добри плувни умения (май и курс се минава обаче). Знам за приятелки, които работят на Златни пясъци като "художнички" (рисуват разни неща на лицата на деца и т.н)

Не е май. Иска се документ и 18 години със сигурност. Курсът се провежда в БЧК и не е безплатен.

# 5
  • Мнения: 2 908
Идеята не е за изкарване на пари.
Цяла учебна година учат здраво, ходят на всякакви курсове, модули и допълнителни подготовки. Просто щеше да я хубаво да видят и на практика какво да очакват.
Ами кажи какви са тези допълнителни подготовки, какви умения имат развити и може да получиш някакви смислени съвети. Че само "знаещи прилично два езика" нищо не казва само по себе си.

# 6
  • Мнения: 75
Имат сертификат First Cambridge и ниво B2 - немски език.
Минати доста обучения по C# и Java.
Имам много приятели в ИТ сектора, но ми се искаше да си кандидатстват сами по програми без лични познанства.

# 7
  • Мнения: 2 908
Вероятно мислите, че с тия обучения са станали готови програмисти и могат да започнат работа, но гаранция - не са. По-добре им търсете обучение, а не стаж. Някои от големите корпорации имат академии за ученици. SAP и VMware мисля че имат, може там да се запишат, после може да е предимство при кандидатстване в съответната фирма. Добрите стажантски програми са с идеята след това направо да се продължи с работа на пълен ден, което няма как да стане с ученици. В България не съм чувал за ИТ стаж за ученици, който да е добър. На запад имат някои фирми и организации.

С езиците може да разпитате към някоя туристическа агенция или чуждестранен културен институт.

# 8
  • Мнения: 75
Излезе, че доста от по-малките ИТ фирми търсели ученици за стаж през лятото с опции за работа почасово през учебната година.
Но нямат единна платформа и пак всичко е от уста на уста.

# 9
  • Мнения: 2 908
Ще подчертая, че не е станало ясно.
В България не съм чувал за ИТ стаж за ученици, който да е добър.
Не казах, че няма стажове достъпни за ученици, а че не съм чувал за такъв, който да си заслужава от гледна точка натрупване на знания и кариерно развитие. Иначе в България е пълно с аутсорсинг фирми за които единственото важно е да си навит на ниска заплата, защото просто запълваш бройка в отчета.
Имам доста познати, които така почнаха работа 12 клас или 1ви курс и след няколко години с изненада разбраха, че в нормалните фирми целия екип в който са работили е заменен от един скрипт, за 10 минути вършещ работата на 10 човека за седмица. Естествено бяха научили само как не трябва да се правят нещата.
Затова препоръчвам да се търси обучение, а не работа. Но разбира се може точно вие да се окажете изключението.

# 10
  • София
  • Мнения: 818
Смисълът на стажа е да се даде шанс на някого, на когото малко не му достига, за да започне като младши специалист. За да се случи това, обикновено се искат много инвестиции на време, човешки ресурс и понякога на средства. В този ред на мисли, повечето фирми не искат да наемат ученици - целта е стажът да е на пълен работен ден, а учениците могат да изпълняват това условие само през ваканцията.
При нас имахме участници в дуално обучение - еми деца са си. Гледат да изклинчат, да мине като в училище, не да свършат нещо, а да седнат в гейминг залата...
Има фирми, които предлагат академии, но вероятно ще са в рамките на учебната година. По мои проучвания повечето не са платени, но ако целта е допълнителни знания - не би трябвало да е проблем.

Общи условия

Активация на акаунт