Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 73

  • 31 248
  • 766
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18 575
Заповядайте в новата тема за пазара на недвижими имоти в България.

Старата тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1556745.msg46611202#new

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 730
Благодаря за темата! Дано да я напълним с постове по същество Simple Smile
В този ред на мисли да ви попитам (понеже някой спомена в предната тема) - какво е в момента положението с ателиетата? Все так ли са трудни за адресна регистрация, битов ток и последваща продажба или промените в закона са променили нещата? (ако правилно съм разбрала, миналата година е имало някакви промени). Чудя се дали представлява риск покупката на ателие и дали тази масова практика строителите да правят ателиета вече е отпаднала.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
NBM, не е отпаднала. Промените в закона даже още повече им развързаха ръцете, защото за ателиетата няма нужда да се осигуряват гаражи, няма нужда да не са изцяло север и т.н.
Законът приравни ателиетата за живеене в жилищни сгради към апартаментите по отношение на регистрация, битов ток и т.н.
Но все още хората са подозрителни към тях, заради старите проблеми. Общественото мнение трудно се променя. Ще има трудности с последваща продажба.
Аз също не бих купила ателие единствено поради тази причина. Иначе в последната сграда на моя строител ателиетата са с по-добро разположение и изложения от апартаментите.

# 3
  • Мнения: 6 309
Тоест адресната регистрация в ателие е лесна колкото в апартамент? Това ли да разбирам?
Или все още тук-там по институциите има спънки и “където мине-мине”?

# 4
  • Мнения: 539
И какви точно трудности има при продажба на ателие, като си живеят моите наематели от години без проблеми, само с малко по висок данък, но това са десетки левове

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
Трудностите ще дойдат от манталитета на купувачите, не поради други причини. При равни други условия биха предпочели имот със статут "жилище, апартамент".
Ателиета в нежилищни сгради пък изобщо не се ползват с описаните по-рано изключения.
Относно институциите - не би трябвало да има спънки, ама знаеш ли...

# 6
  • Мнения: 244
Аз също съм харесала едно ателие, което ми хареса като параметри и цена, но четох, че не важи намалението 50% за данък, ако това е единствено/основно жилище. Не съм сигурна дали това е променено.

# 7
  • Мнения: X
Аз съм от тези скептичните купувачи. Обявите, на които си е написано, че е ателие директно ги прескачам, т.е. при всякакви условия предпочитам статут "жилище". Иначе много хора си живеят и отдават под наем, но да не сме ние Grinning Търсенето ни е за собствено ползване, не за инвестиция.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
Аз също съм харесала едно ателие, което ми хареса като параметри и цена, но четох, че не важи намалението 50% за данък, ако това е единствено/основно жилище. Не съм сигурна дали това е променено.

Променено е.
https://ivlawfirm.com/schita-li-se-atelieto-za-zhilishte-i-mozhe … gano-kato-takova/

# 9
  • Мнения: 1 962
Аз също съм харесала едно ателие, което ми хареса като параметри и цена, но четох, че не важи намалението 50% за данък, ако това е единствено/основно жилище. Не съм сигурна дали това е променено.

Променено е.
https://ivlawfirm.com/schita-li-se-atelieto-za-zhilishte-i-mozhe … gano-kato-takova/
Малко объркваща статия. Оставам с впечатление, че НАП казва: абе няма значение какъв е статута, ние ще ви приберем парите.
...позицията на Агенцията, че въпреки уредбата в ЗУТ и санкциите, предвидени в закона, много недвижими имоти – от които и ателиета, фактически се използват като жилища и би следвало да се облагат като такива.
И в същото време: ...За целта ателието трябва отговаря на дефиницията за „жилище“, дадена в ЗУТ.
Получава се някакъв разнобой между НАП, ГРАО и архитектите.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 164
Моето опасение относно ателиета е точно че тепърва се уточняват законово нещата и няма как да знаем какво ще се окаже след 15 години примерно.
Ако се окажем с нещо дето ще е вечно наше и/или няма как да се ползва за живеене, мерси на такава инвестиция.
Иначе в Охридското езеро дето питах за него, двустайни апартаменти са много малко, основно са ателиета с по 1 спалня.

# 11
  • Мнения: 2 421
Е то след години много неща могат да се променят, например жилища над Х години, които не са санирани и не отговарят на енергиен клас еди-кой си, не могат да се обитават, или не могат да се отдават под наем, или нещо друго.
Законът е това, което 121 умника (от 240 общо) гласуват - утре решат, вдругиден е променено.
Да не говорим, че има и други по-големи умници от тях, в Брюксел, които отвреме-навреме спускат директиви, задължителни и за нас.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
tre, разнобой наистина има. Включително някои администрации отказвали да дават тази отстъпка. И дела са се водили.
Затова не ща ателие.

# 13
  • Мнения: 539
Инвестирах преди пандемията в ателие, евтино, ново строителство, много съм доволен. Поинтересувайте се защо се правят ателиетата не пишете глупости, някои даже защото не са задължително паркоместата към тях и предприемачите ги правят ателиета. Няма как 1/4 от новото строителство са ателиета и някой да ги забрани

# 14
  • Мнения: 563
Защо се вълнувате че хората странят от ателиетата? Не е ли по-добре за вас - няма търсене, няма да им скачат цените и вие ще можете да си вземете по още едно. Аз жилище без паркомясто или гараж не наемам.

Общи условия

Активация на акаунт