Предстои ми хистероскопия - да поговорим - Тема 5

  • 11 609
  • 238
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46
Полезна информация от http://www.mamatatkoiaz.bg/article/257/histeroskopia

Същност
Хистероскопията представлява директен оглед на маточната кухина с помощта на оптическа система и осветително тяло.

Кога се прилага?
Хистероскопията бива с диагностична или с лечебна цел. Вашият гинеколог може да ви предложи хистероскопия ако имате:
• обилни и/или продължителни менструации
• кървене извън менструациите
• кървене в менопауза
• нередовни менструални цикли
• болезнена менструация (дисменорея)
• повтарящи се спонтанни аборти
• безплодие
• съмнение за неправилно разположена противозачатъчна спирала
• съмнение за вродени маточни аномалии
• съмнение за сраствания в маточната кухина
• съмнение за доброкачествени образувания на матката (миоми, полипи)
• съмнение за начални злокачествени тумори на матката.

Кога не бива да  се прилага?
Хистероскопията не се прилага при възпалителни заболявания на женските полови органи, поради опасност от разпространение на инфекцията.

Кога е най-подходящото време за хистероскопия?
• С диагностична цел при менструиращи жени – през първите две седмици след последната редовна менструация.
• При жени, които не менструират – по всяко време.
• При обилно маточно кръвотечение – без отлагане (по спешност).
 
Как да се подготвите за манипулацията?
Хистероскопията отдавна излезе от списъка на новаторските интервенции. Тя вече е рутинна манипулация и се причислява към еднодневната гинекологична хирургия. В нашата клиника е възприет следният протокол:
• Постъпвате в деня, определен за манипулацията, към 08:30 часа.
• Необходимите предоперативни изследвания (пълна кръвна картина, ЕКГ, рентгенова снимка на бял дроб, консултация с интернист, кръвна група) се правят след постъпване в клиниката.
• Не трябва да сте приемали храна и течности (дори вода) през последните 6 часа преди постъпването.
• Не е желателно да сте ползвали грим и лак за нокти. Не е желателно да носите бижута и други ценности.

Какво се случва по време на самата хистероскопия?
• В клиниката, обикновено хистероскопията се извършва в гинекологична операционна зала.
• Обикновено прилагаме краткотрайно венозно обезболяване, т.е. ще спите по време на цялата манипулация. Последният модел хистероскоп, с който разполагаме, почти никога не изисква предварително разширение на маточната шийка, което всъщност е най-болезнената част на процедурата. Поради това, възможно е манипулацията да се проведе без специално обезболяване. Независимо от това, засега сме възприели да приспиваме пациентката – освен ако тя изрично откаже.
• Във влагалището се поставя спекулум. По този начин маточната шийка става видима и достъпна.
• В редките случаи, когато се налага разширение на канала на маточната шийка, това става чрез поредица от инструменти (дилататори) с нарастваща дебелина.
• Хистероскопът се вкарва последователно във влагалището, канала на маточната шийка и кухината на матката.
• За да се осъществи оглед на маточната кухина, е необходимо предната и задната маточни стени да се раздалечат. Това се постига чрез въвеждане на газ или течност през специално приспособление на хистероскопа. Новият, по-атравматичен хистероскоп е пригоден да работи с течност.
• Източник на светлина прави видима повърхността на маточна кухина и отворите на маточните тръби, а камера изпраща картината на видеомонитор.
• Ако е необходимо, пристъпваме към отстраняване на патологични образувания (полипи, миоми, сраствания) или вземаме тъканна проба (биопсия). Подходящите за целта, пределно тънки инструменти се вкарват през специален канал на хистероскопа.
• Цялостното изследване продължава между 10 и 20 минути. След това хистероскопът внимателно се отстранява.
• При откриване на изменения, които заемат по-голяма площ от маточната кухина, може да се пристъпи към пробно абразио (кюретаж).

Как се чувствате след хистероскопия?
Най-често нямате никакви оплаквания, освен слабо влагалищно кървене, което трае 1-2 дни след процедурата. Понякога може да се появят болки в кръста или леко неразположение.

Потърсете вашия гинеколог или се върнете в болницата,  ако се появят следните симптоми:
• висока температура, придружена или не с разтрисане
• силни болки в корема или по-слаби болки, неотзвучаващи повече от 48 часа
• продължително и/или обилно влагалищно кървене
• влагалищно течение с неприятна миризма.

Безопасна ли е хистероскопията?
Хистероскопията спада към най-безопасните диагностични интервенции. Усложнения се срещат в по-малко от 1% от случаите и обикновено са леки. Разбира се, както при всяка оперативна намеса, рискове са възможни. Тук спадат:
• инфекции
• странични ефекти от обезболяването
• травма на маточната шийка
• обилно кръвотечение
• травма на съседни на матката органи
• когато за разширение на маточната кухина се използва газ, в редки случаи той може може да попадне в кръвообръщението и да доведе до сериозни усложнения.

Какво да очаквате след хистероскопия?
• При липса на усложения, ще бъдете изписана още същия ден.
• Желателно е да си осигурите придружител до вкъщи.
• При нужда, може да използвате обезболяващи лекарства, които се отпускат без рецепта.
• Остатъка от деня прекарайте в почивка. Някои жени се чувстват готови да пристъпят към обичайните си занимания още на следващия ден, на други е необходимо по-дълго възстановяване, но то се постига за не повече от 2-3 дни.
• Възможно е да се появят болки в кръста, леко неразположение, слабо кървене с продължителност до 2 дни след процедурата.
• При менструиращи жени, следващата менструация може да закъснее или да се появи по-рано от обичайната дата.
• Известно време трябва да се въздържате от полов живот. Посъветвайте се с лекуващия ви гинеколог относно подновяването на половия живот, както и за необходимостта от противозачатъчни мерки.

Резултати
Ако е правена биопсия или са отстранени патологични образувания, всички тъкани ще бъдат изпратени на специалист-патологоанатом за окончателна диагноза. Резултатите ще са готови след около седмица. Обсъдете с лекуващия ви гинеколог необходимостта от последващо лечение!

Тема 1 - https://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=508484.765;;20
Тема 2 - https://www.bg-mamma.com/?topic=903706
Тема 3 - https://www.bg-mamma.com/?topic=1100007
Тема 4 - https://www.bg-mamma.com/?topic=1272056.870
П

# 1
  • Мнения: 46
Не знам дали преминалите през хистероскопия ще гледат в новата тема, но имам няколко въпроса.
Имали ли сте изменения в кръвни изследвания преди премахването на полип , и ако да, в кои показатели са били?

# 2
  • Мнения: 292
Здравей, околоооо 2 3 седмици преди хистерото пусках кръвни, като изключа вит Д, всичко друго ми беше в норма. Не знам дали се влияят останалите неща, а и като при всичко си е индивидуално

# 3
  • Мнения: 39 351
Не съм имала отклонение.

# 4
  • Мнения: 46
Изписвали ли са ви някакви лекарства или антибиотик след хистероскопия. Интересното беше че по време на престоя ми в болницата на някои им вливаха АБ, а на някои не. Всички бяхме за хистероскопия. И отново на някои има изписан антибиотик и противогъбични хапчета, а някои просто си тръгнаха. Аз съм от тези с АБ, доктора каза че е профилактично, но 5 дни антибиотик през 12 часа не ми звучи съвсем като профилактика. Имам му голямо доверие, но това че беше различно за всички малко ме притесни.

# 5
  • Мнения: 611
Аз нищо не съм пила след моята ХС. Може би зависи какво са Ви правили.

# 6
  • Мнения: 292
Аз пих Азакс 3 дни профилактично, въпреки че всичко мина за 20 мин и престоя ми беше около 1 час. Днес дори ми е 3 ден от цикъла, очаквах закъснение или по- болезнен. Всичко ми е в норма.

# 7
  • Мнения: 46
Аз пих Азакс 3 дни профилактично, въпреки че всичко мина за 20 мин и престоя ми беше около 1 час. Днес дори ми е 3 ден от цикъла, очаквах закъснение или по- болезнен. Всичко ми е в норма.

А как броиш цикъла, моя доктор ми каза нещо което не знаех. Независимо кога трябваше да ми дойде след ХС-та, той ми каза да броя първи ден от цикъла ми денят на операцията, тъй като имало изхвърляне на лигавица и т.н заради тяхното ровене там… и така все едно да рестартирам направо цялата статистика и календарчетата до момента Grinning   При мен също мина много бързо, но и аз като теб съм се подготвила за закъснения и някакви аномалии. Дано да имам твоя късмет и всичко да е редовно и точно следващия месец.

# 8
  • Мнения: 39 351
Това, за броенето на цикъла от първи ден на хистероскопията  го чувам за първи път и не ми се връзва.

# 9
  • Мнения: 46
Това, за броенето на цикъла от първи ден на хистероскопията  го чувам за първи път и не ми се връзва.

На мен също ми се стори странно, особено това че тя самата хистероскопия се прави в първите чисти дни и няма какво толкова да се изхвърли. И даже колкото и смешно да звучи се чудех как ще си съвпаднат после хормоните Grinning като аз сега броя за менструация нещо което те миличките ми хормони не знаят че е такова Grinning

# 10
  • Мнения: 292
Моя цикъл си дойде по календар.... Какви са тия глупости за хистеро 1 ден....
Аз съм с 27 28 дни миналия месец ми дойде на 20.05 хистеро на 28 на 16.06 цикъл
patitoyaki не знам кой ти е доктор, но.... Хистероскопия да се смята за първи ден на цикъл.. ЪЪЪЪЪ не ми се струва ок

# 11
  • Мнения: 46
geri93 твоята хистология за колко време излезе и беше ли описано всичко подробно. Имаше ли изменение на клетки?

# 12
  • Мнения: 292
Резултата беше излязъл след около седмица, но ми казаха 10 дни. Аз я получих след 14....нямам отклонения, колко подробно е описано не мога да кажа. Така като за първи път се сблъсквам. Но си беше описано какво са правили за колко време и всичко го имам записано на флашка.Чакам 30ти за преглед.

# 13
  • Мнения: 255
Аз правих втора оперативна хистероскопия преди няколко дни,за да се види,защо не ми расте лигавицата. Приспаха ме,сложиха ми ларингиална-маска също и заспах за секунди.
Нямало е сраствания,отстранили са някаква преграда и това е.
Процапваше ми 3,4 дни след това.
Честно казано,много се надявах да открият сраствания,за да има обяснение за тънката лигавица,но не откриха.

# 14
  • Мнения: 39 351
Тънката лигавица не е ли от малко прогестерон?

Общи условия

Активация на акаунт