Непрограмируем калкулатор на НВО 7 клас

  • 1 850
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Здравейте! На родителската среща ни казаха, че децата могат да използват непрограмируем калкулатор, разрешен от МОН. Какво представляват те и ако в предни години някой е ползвал, моля да сподели. Квесторите запознати ли са, правят ли проблеми, как разпознават кой какъв калкулатор е и редица такива въпроси.Благодаря!

# 1
  • Мнения: 12 021
Обикновени калкулатори като самостоятелна машинка и без интернет. На тях детето може само да пресметне - събиране, изваждане, умножение, деление, някои имат функции и за извличане на корен и пресмятане на процент. Не знаех, че изобщо са разрешение такива, освен за деца със СОП и то за проверка на пресмятанията. Калкулатори на електронни часовници или телефон никой не би разрешил по време на изпита.

# 2
  • Мнения: 57
И аз не знаех, но влязах и го прочетах в изисквания на МОН, какви пособия трябва да носят и там е споменато Simple Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 396
Може ли линк къде е споменато?

# 4
  • Мнения: 1 193
Не знам къде точно сте го прочели, но аз не виждам нищо такова в инструктажа за ученика:
https://dideva.alle.bg/%D1%82%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D1%81%D1%82%D1% … 0%BB%D0%B0%D1%81/
Носят се черен химикал, молив и гума, а за математиката и триъгълник, линия и пергел.

# 5
  • Мнения: 21 455
В инструктажа за ДЗИ най-вероятно, но седми клас не е дванайсети и НВО не е ДЗИ. На ДЗИ по ХООС и Физика и Астрономия зрелостниците могат да използват непрограмируем калкулатор.

# 6
  • Мнения: 1 193
Ми то заглавието на темата е много категорично.
То, ако в седми клас ползваха калкулатор, доста прилични средни резултати щеше да има на НВО Joy
А сега виждам, че и на родителската среща са го казали... Dizzy Face

# 7
  • Мнения: 12 021
Доколкото знам, деца с дискалкулия / дислексия и въобще деца със СОП, които са на количествени оценки и се явяват на НВО имат право на калкулатор за проверка на пресмятанията. Да не сте се объркали нещо?
Дидева, моето със СОП ще се явява при условията за дете със СОП 2023/2024 ще има ли право на лист с формулите и калкулатор? Дислексия и дискалкулия има, но е дневна форма по учебен план и изцяло на количествени оценки.

# 8
  • Мнения: 21 455
Децата със СОП имат право на повече време. За калкулатор за пръв път чувам, но и не съм се интересувала специално. Ще погледна пак, но съм 99,99% сигурна, че ако има такъв текст той не е в ЗПУО или Наредбата за оценяването. Математически формули за НВО по математика се раздават на всички ученици.
Предполагам, че детето се е явявало на НВО в четвърти клас. Там беше ли позволено да използва калкулатор?

Допълвам се. Намерих къде са регламентирани допълнителните възможности, но не виждам калкулатор. В наредбата за приобщаващото образование.
Чл. 107. (1) Директорът на училището заявява пред регионалната комисия за организиране и провеждане на националното външно оценяване и пред регионалната комисия за организиране и провеждане на държавните зрелостни изпити в регионалното управление на образованието, съответно по чл. 61 и 94 от Наредба № 11 от 1 септември 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците (ДВ, бр. 74 от 2016 г.), необходимите разумни улеснения за учениците, които имат нужда от такива, за да участват в националното външно оценяване и в държавните зрелостни изпити.
(2) Улесненията по ал. 1 може да включват:
1. осигуряване на удължено време за провеждане на изпита;
2. провеждане на изпита с помощта на материали на брайлов шрифт или на уголемен шрифт, с помощта на компютър или на компютър със синтетична синтезаторна реч или провеждане на устен изпит;
3. осигуряване на учители консултанти;
4. самостоятелна зала по преценка на екипа за подкрепа за личностно развитие.
(3) Улеснения по ал. 2 може да се осигуряват и за участието на ученици, които се нуждаят от такива, в олимпиади и състезания.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 18:12 от Дидева

# 9
  • Мнения: 12 021
В 4 клас се яви само на БЕЛ, на математиката проспа, но тя беше в петък и моята се оказа изтощена. Но от ресурсната и класната до 4 клас все чувах, че калкулатор можело само на изпита и за проверка на сметките, а тя с дискалкулията и трудната автоматизация сама трудно пресмята, да не говорим за големи числа или делене на двуцифрено. С калкулатор се справя значително по-добре относно сметките. От друга страна НВО математика е важно, защото училищата при нас са на две и в долната половина, там където може да влезе с бал само от БЕЛ и двете оценки от дипломата са само мъжки училища (разни техници, шивачки и фризьорки - там й липсва моторика и сръчност) и много зле откъм дисциплина и образователен процес. Дано понесе паднат читави квестори и ресурсен.

Общи условия

Активация на акаунт