Първокласници- 2023/2024

  • 22 820
  • 754
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Понякога имам чувството, че няма много голяма разлика между предучилищна и детска градина. Особено, ако е като при нас целодневно. Не съм видяла нещо кой знае какво повече да учат отколкото в детската. Те помагалата са едни и същи. Естествено много зависи от учителя. Имахме в началото една учителка, която преценяваше всяко дете индивидуално и даваше задачи и материали според това как се справя детето. Но в махнаха и тия дето останаха бяха такива тип "на работа съм от 8 до 5".

# 31
  • Мнения: 412
Понякога имам чувството, че няма много голяма разлика между предучилищна и детска градина. Особено, ако е като при нас целодневно. Не съм видяла нещо кой знае какво повече да учат отколкото в детската. Те помагалата са едни и същи. Естествено много зависи от учителя. Имахме в началото една учителка, която преценяваше всяко дете индивидуално и даваше задачи и материали според това как се справя детето. Но в махнаха и тия дето останаха бяха такива тип "на работа съм от 8 до 5".
Зависи от училището. Баткото беше ПГ в училище и останахме много доволни. Стандартните помагала бяха само за отчитане на дейност, по съвет на учителката закупихме помагалото на НУКК , а тя измисляше допълнителни занимания. В края на ПГ правиха диктовки, през учебната година всеки ден имаха час по четене и всяко дете четеше на глас абзац от определен текст, а вкъщи за домашна работа прочете "Патиланско царство".

# 32
  • Варна
  • Мнения: 3 251
По-скоро пак опира до учителя. Както казах, и в нашето училище имаше една такава учителка, която се занимаваше отделно с децата, но като я махнаха и всичко приключи. Две години само се оправдаваха с ковид за да ни карат да си взимаме децата с час по-рано и до този март не бяхме присъствали на нито едно тържество. Сега и за завършването даже не са организирали нищо, няма да има раздаване на дипломи, ни-що.

# 33
  • Мнения: 412
По-скоро пак опира до учителя.
В нашето училище беше по нареждане на директора. Тогава ПГ бяха 5 паралелки и всички работеха по програма направена от директора, но за огромно съжаление това беше преди 8 години и нямаше райониране (е, имаше, но не беше толкова стриктно и ограничаващо).

# 34
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Ох тя директорката, за жалост беше най-зле от всички. Някаква дърта гер*аджийка, която са махнали и тя пак се върнала по служебен път. То покрай нея западна цялото училище, а преди беше по-престижното в квартала. Сега към края пак я махнаха и дойде една, която уж изглежда свястна, но бъдещите поколения евентуално ще разберат. Просто нямахме късмет явно.

# 35
  • София
  • Мнения: 5 364
Здравейте!
Записвам се в темата с бъдеща първокласничка!
Избрахме да кандидатства в най- близкото и удобно за нас като родители квартално училище, което е срещу блока ни.
Тя обича да си поспива сутрин и е ненужен стрес да я будя рано и да тичаме за училище, особено зимата.
Знанията ѝ и подготовката за първи клас според мен са на базисно ниво, но тя няма желание много да я занимавам допълнително.
Второ дете ни е и определено мисля, че хич не си даваме зор с нея. Знае буквите, цифрите, умее да смята. Срича, но не иска да пише.
Ще се радвам да споделяме за училищния живот на нашите дечица.

# 36
  • Мнения: 10 697
Знаете ли какви документи се изискват при записване на детето?
Иска ми се да набавя всички навреме, а не да тичам в последния момент, ако трябват изследвания или нещо по-специално..

# 37
  • Мнения: 18 590
При нас изискваха мед. свидетелство, акт за раждане и документ, че детето е в предучилищна група на ДГ. Наесен ще искат документа за готовност за приемане в първи клас. Тях сега ще ги раздават на децата в ДГ. Може в някои училища да изискват допълнителни документи - адресна регистрация на родителите и т.н.

# 38
  • София
  • Мнения: 22 984
Какви са тези медицински документи? Нали скоро питах и някой писа, че искат само акт за раждане и удостоверение от ДГ, това в общия случай, ако не се доказват допълнителни критерии.

# 39
  • Мнения: 18 590
Може да е само при нас, понеже е НУИ. Някакво стандартно медицинско, че детето е здраво, попълни ни го и завери личния лекар. Без  него няма прием в някои училища (защото има свирене на инструмент, танци и подобни).

# 40
  • Мнения: 3 931
За общинските би следвало да се иска единствено удостоверение за завършена ПГ в оригинал, акт за раждане - копие и оригинал (или само оригинал за сверка, но аз бих си подготвила и копие) и лична карта на записващия родител.

# 41
  • Мнения: 18 590
Дано не съм подвела някого с това медицинско тогава. Явно е само за специализираните училища.

# 42
  • Мнения: 3 931
Не, просто всяко си изисква различни неща. Моето е прието и в НУКК (и те са към Министерство на културата), но и там уж изискват само горепосочените. Аз все още не съм ходила да записвам и не знам дали няма да поискат друго, това е по заявлението им за записване.

# 43
  • Мнения: 84
Аз се питам има ли вариант да си изберем при кой учител ще се паднем. Знам, че е много субективно, за едни госпожата Х е супер, за други не. Ходихме на отворените врати и едната госпожа ми допадна като поведение и отношение. Чудя се има ли вариант да я изберем.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 364
Според мен ако училището не е популярно и няма наплив за там, може. Опитайте да поговорите с госпожата да ви съдейства.
При голямото ми дете за 125 СУ в Младост някога нямаше никакъв шанс да избираш учител. Но той имаше късмета да попадне на много добър педагог и учител в занималня също. Не сме писали нито едно домашно вкъщи. Винаги е бил много добре подготвен. С малката ми дъщеря училището, в което ще бъде не е в топ 5 на Младоските училища, учители са посещавали нейната ПГ за да се промотират, ученици от 4 клас също са гостували в детската градина, така че смятам, че няма да има проблем да изявя претенция за учител.

Общи условия

Активация на акаунт