Защо Румъния вече не е на една река разстояние от България?

  • 10 625
  • 247
  •   1
Отговори
# 240
  • Пловдив
  • Мнения: 14 493
Е, моите деца са втори клас за трети и втора група, има време. Wink
Засега обаче май при нас точно това се спомена веднъж, когато някой в чата повдигна въпроса: подарък - накрая на четвърти клас. Сега, дали ще е злато, екскурзия или друго - не мога да кажа.

Порочна практика е, но като ти каже даряващият - ама то благодарност, то накрая, никой не те кара насила... и така. Докато не се превърне в трудно нарушима традиция като бакшиша. То това му е лошото, не благодарността.

Но "почерпките" за някого, от когото в бъдеще се очаква да ти зависи нещо - оценка, продажби, разрешение или контрол от администрацията, лечение, каквото и да било - са си подкуп дори за самите "черпещи" според мен.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 12:56 от Магдена

# 241
  • Немция
  • Мнения: 6 895
За големи подаръци за учители четох наскоро тук в една тема, дори на 2 места. Специално за след 4 и 7 клас ставаше дума и наистина се обсъждаха щедри подаръци(бижута, екскурзии...Grin).
Дадох пример и с моите деца, живеем в Германия, за учителите подаръците са скромни.
На дете се събира по 1-2 евро, евентуално се добавя нещо събрано от касата на класа.
Голямото ми дете(осмокласник) тази година събраха по 1 евро за класната им, която от другата учебна година няма да им е класна вече.
За тези пари ще има ваучер за книжарница.

Би трябвало да има някаква граница с тези подаръци в училищата- да речем общо 50 лева. Не ми се струва и на мен нормално да се събират 20-30 лева на дете примерно. Чета и за по-големи суми даже.

Последна редакция: пн, 26 юни 2023, 15:57 от Бибит

# 242
  • Мнения: 14 638
Цитат
Би трябвало да има някаква граница с тези подаръци в училищата- да речем общо 50 лева. Не ми се струва и на мен нормално да се събират 20-30 лева на дете примерно. Чета и за по-големи суми даже.
Как да има граница?Родителите никой не ги кара да правят подаръци насила,всичко е тяхна инициатива.Просто са ''много благодарни'' хората и въпреки това не спират да се оплакват от същите тези учители.Joy На моя колежка в класа на детето и,за един 8март купиха скъп лаптоп на класната.

# 243
  • Мнения: 4 587
В много държави си има определена граница до която общински и държавни служители не могат да приемат подаръци. Иначе то някои напористи родители кой знае какво ще измислят. Като стане въпрос за събиране на пари, все са мнозинство тези, които искат повече и по-скъпо.

# 244
  • Мнения: 1 599
Оф, дано величаещите Румъния отидат да поживеят малко повече време там....
Бяхме в Калафат преди три месеца. На десет км от Видин, коренно различен град. Широки прави равни улици, здрави пътища, красиви къщи, много различни от тези грозотии във Видин. Друга култура. Хората са любезни, скромни.  Купихме си домашно сирене от пазара, по-евтино от България. (То и от Лидл в Гърция си купихме по-евтино от България и по-вкусно сирене - два килограма за десет евро... И в Сърбия е по-евтино, а качеството е несравнимо.)
Бяхме на вълна разсад и си купих 15 стръка пипер. По едно в кутийка, нагласено като за изложба, по 1 лея/брой, перфектно качество, високи, здрави, съвършени. От пазара във Видин също си купихме разсад, който беше наскубан, а не във формички. Като го отворихме в къщи се оказа подсечен - болен. Как да коментирам.... Умишлено да продаваш боклук?!? Андрешковци.
Може да сме с еднакво ДНК с румънците, но сме много назад с материала.
Фирма в която работех имаше филиал и в Румъния. Обемите бяха драматично по-високи, съответно и печалбите. Вярно че тук е ИТ до ИТ-то, но то е заради плоския данък 10%. А не щото сме много природни интелигентни, както се хвалеше бай Тошо.

# 245
  • Мнения: 5 783
Във филма Васил доста добре представят България и българите, сигурно това е единственият чуждоезичен филм, в който ни представят в добра светлина. И филмът е по действителен случай, истинският Васил е спял по пейките, защото е бил бездомен заради проблеми с документите. Преди да влезем в ЕС, когато заплатите тук са били доста по-ниски и много хора са бягали да работят в началото нелегално наистина са спели по пейки и под мостове.

# 246
  • Русе
  • Мнения: 11 921
Доколкото живея на един поглед от румънската граница, виждам румънски град от терасата си, и всекидневно се срещам с румънци - особено шофьори. Наблюденията ми са - това което имат румънците в повече, освен повечкото инвестиции в страната и повече работещи фирми е, че имат по-голямо самочувствие и са по-позитивни. Иначе имаме нарицателно - "Кара като румънец"  За тях правилата не съществуват и още от граничната линия хукват както на тях им е удобно. Много лесно иначе се влиза в контакт с тях. Отворени са и са щедри.
  Приятелски син скоро се премести в Букурещ при гаджето си румънка - с 400 евро наем за тристаен апартамент в Букурещ, поне на пръв поглед приятелката ми е останала с отлични впечатления от квартала и обстановката, когато им беше на гости. За нашенските столичани да поясня, че Букурещ е почти два пъти по-голям и уреден град от София.

# 247
  • Мнения: 1 726
Върнах се от Букурещ преди няколко дни и уау! Градът е дръпнал значително и е наистина впечатляващ. Направи ми впечатление, че почти всички централни сгради са реставрирани и реновирани, в покрайнините, новите къщи и блокове бяха построени с градоустройствен замисъл, в парковете и градинките имаше много и различни възможности за забавление - лодки, водни колела, крузчета, много вкусна храна. Видях и много тъмнокожи, които са на доста места сред обслужващия персонал и много, много млади хора. Нито едно от горните не ми прави впечатление в София, за съжаление…

Естествено и там са кисели и не останах с впечатление, че оценяват особено клиентите си. А толкова боклук, не бях виждала в живота си и незнайно защо следваше железопътната линия посока Букурещ,

Но съм наистина доста впечатлена от колко много тези хора са напреднали за последните 35г.

Общи условия

Активация на акаунт