Домакини 86/ С пролетно вдъхновение

  • 34 368
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 11 633
Да - Тодорака минават този път, но само последните 120км. Сега се е навил за целия път Joy

Вале точно такъв е цвета - питах, каза че там са много. Явно там почвата е благодатна за цвета. Тук са такива големи плетове, но цвета не е така наситен.

Мако - мм каза къде ти е грешката с картофа - другия път картофа пържен със сиренце, а розата в почвата Grinning

# 691
  • при късмета
  • Мнения: 24 051
Добро утро!

Калинче, нали пощурях по розите, че сега има къде да гледам, гледах някакви клипчета, че рязан цвят пуска корен като го боднеш в домат и сложиш в пръст. Валето каза, че е орязала розите, че са заминали заради дъжда и нея подкокоросах да пробва, че си харесах нейна. И за картоф ми казаха и за чесън и това пробвах. Май нищо няма да стане и ще чакаме на есен по обичайния начин. А пържените картофи, пържени ли ще станат, че моите за сега все сурови излизат Joy
Ето това е хоста

Листата са с различна окраска и цъфти. Аз искам от по- шарените. Най-важното е, че вирее на плътна сянка, примерно под орех, където нищо друго не вирее. Още миналата година Ангелчето ми я предложи, като се чудех какво да слагам в цветната градина до оградата, че и бора е там. Сянката на единия орех там пада и отпред има лозница, много е сенчесто. Там е момината сълза и белия божур, който тази година не цъфтя, само листа изкара, има и ириси, които и миналата и тази година са по същия начин. За там я глася.
Допивам си кафето и хващам телефона, да видя ще дойде ли дървения материал утре и да уредя превоз за други неща

# 692
  • Мнения: 11 633
Добро утро!
Мако по моята тукашна "градина" наблюденията ми са, че здравеца вирее на сянка /вече се сдобих с червен, бял и розов/, игликите са пощурели  и теменужките - цъфтят и се размножават целогодишно! Ирисите ми са хилави - личи, че трябва слънце, а божур не успях да завъдя.... Гледам в хорските градини, но е на слънчево.

Да задам няколко въпроса от рубриката "упъти човека, че е просТ" - първо за хидрофор - какво трябва да гледам като го купувам, мощност ли.... марка? Другият ми въпрос е за слънчеви панели за бойлер...
Чета и се обърквам....

# 693
  • Мнения: 39 497
Само ще ви пийвам от кафето и ще ви чета, щото не мога да се включва в дискусиите ви. Е, имам си орех и под него хилава хортензия. Simple Smile Знам, че божурите правят много дебели корени и ако реши човек да се раздели с божур, почти е мисия невъзможна. А хоста си имаме в някаква саксия, или сме имали....виждала съм в дворът ни, но нали не съм цветарка не съм обърнала достатъчно внимание.
Проблемът ми е друг. Имам двор- 150 квадрата. Винаги е бил за чудо и приказ- без райграс, но и без бурени. А сега прилича на джунгла. Заради кучето не искам да пръскам отрови. Купих косачка, (едвам вързах кучето), но работата не спори. Теренът е с камъни, чат- пат стъкла, много високи бурени и работата с косачката не върви. Бях тръгнала да скубя на ръка, но мога да го правя само преди работа (т.е. около 7.10 ч. сутринта), но кучето отново ме саботира с лай, който може да му коства живота от някой недволен съсед. Признавам си, много лае, та не искам да наливам масло в огъня. Е, уж нямаше да приказвам, но така хубаво ви се оплаках....

Последна редакция: пт, 07 юли 2023, 10:44 от mariat

# 694
  • при късмета
  • Мнения: 24 051
О, и здравец има и една юка, на които сянката не им е проблем. Само, че са от другата страна на момините сълзи. Юката е в нещо като тунел откъм слънце м/у къщата и лозницата и там има малко повече слънце, мисля около нея да направя алпинеум. Имам тук алпийска роза и я развъдих сигурно на десетина отделни, ще остане от здравеца м/у камъните и малко карамфили ще сложа. Няма да цъфтят много там, но поне са зелени целогодишно.

За хидрофорите е сложно. Говориш за помпа, която от бунар/кладенец да вади вода и да я насочва където искаш, нали? Да, мощност трябва да гледаш, но да я съобразиш с възможностите на бунара. На село е така и помпата като е по-мощна, а водата спадне, пускаш я и на десетата секунда започва да вади кал, вместо вода. Като е слаба едва изпомпва водата. Хич не е лесно да я улучиш, още повече, че дебита на самия източник не е постоянна величина. Марката не мисля, чее от такова значение, сменени са няколко там през годините.За соларите за бойлер нямам наблюдения

Мария, хербицидите мисля, че не пречат на животни. Той самите бурени яде ли ги? След малко ще ти снимам, пак взех хербицида, който ликвидира капинака. Искам да се отърва от една гад, която не знам как се казва, но едната година е пръчка, която е дебела колкото малкия ми пръст, а на другата дърво високо 3 метра и дебелина на ствола около 5-6 см. в диаметър. Много е инвазивно и расте страшно бързо. Отсякох (защото вече за рязане с ножица не може да се говори) 2 такива и направих от тях колци за доматите. Не знам дали ще повярвате, ако ви кажа, че нарязани на по-къси, пускат клончета, както си стоят на доматите бееее. Не знам какво е това чудо, листата му са широки и прави едни черни топчета на гроздове. Та мисълта ми е, че този хербицид трябва да попадне само на листната маса на това, което искаш да махнеш и така изсъхва дори корена. Тревата остава, поне при мен, като махах капинака, защото няма как да не попадне и там като пръскаш, но тя си върви

# 695
  • Мнения: 39 497
Ма ко, това дето описваш да не е арония, а? Тя така си се хваща- от пръчки. Както и малини, касис и подобни. Иначе преди години, докато подпирах лавандулата с пръчка от ябълката и тя (пръчката) подкара листенца. Кучето е всеядно- яде здравец, рие луковиците на нарцисите, имах ягодови храстчета за красота, и на тях им разказа играта, направи си дупка в живия плет от бръшляна, за да наблюдава преминаващите, събира си окапали ябълки, смокини(първите смокини се водят цветове), зелени орехи.... Напаст, напаст.

# 696
  • Мнения: 3 841
Леле, Мария, че той като тасманийския дявол, хаха! 🤣🤣🤣

# 697
  • при късмета
  • Мнения: 24 051
Май не е арония. Листата и плодовете приличат, обаче това не е храст, който от земята тръгват няколко еднакви на височина пръчки, а една, която става много висока и дебела, гола до върха и само там има зелено. Ако са 2 или повече, си стават на отделни дървета и пак има само на върха зелено всяко. Другия път ще снимам и ще видя какво ще ми каже гугъл

# 698
  • Мнения: 39 497
Аронията на стринка ми е храст, тази на колегата- като дърво с един ствол, което се е наложило да подпре с колче за домати, за да не се счупи.
Смърфи, тасманийски дявол звучи леко хумористично. За мен е само дявол.

# 699
  • Мнения: 3 841
mariat - каква порода е? Предполагам, че хич не ти е смешно с толкова пакости!

# 700
  • Мнения: 39 497
В паспорта му пише порода МИКС, ако ме разбираш. Сбирщайн с една дума.

# 701
  • София
  • Мнения: 9 876
Куче бандит си има Мария😁.
Ма ко, и аз искам от тая хоста шарената, ама не знам дали искам още😄, от доста време го мисля. Някой път ще покажа каква ми е идеята.
Хортензиите ми са разкошни тая година, отрупани с цвят. Розов. И божури имам, розови😁. Много са хубави, но цъфтят за кратко. Аз обичам да имат дълго време цвят.

Лейди, ние сме с хидрофор. Нямаме кладенец. Идеята на мъжа ми когато го купи беше ако някой път нямаме вода, да имам запаси. Аз бях против😁😁, щото не ми се даваха пари.
Две години по късно съм му страшно благодарна. Наистина се случват аварии, село е, не ги оправят за 1 час. А сега с тия стихии пролетта, два пъти бяхме без вода по два дни.
Хидрофорът свърши чудесна работа. Нашият е 200л и стои в мазето. Винаги там имам и 10 шишета от по 10л пълни с вода, ако се наложи да доливам. Засега не се е налагало.
Ние не ползваме водата оттам постоянно, само при нужда. От време навреме го пускам и поливам с тая вода или вечер като почнем да се къпем. Тя си е чиста чешмяна. Гледам веднъж седмично да я сменявам по тоя начин.
Знам че ММ като маниак на всякакви технически неща, чете и избира два месеца какъв хидрофор да вземе. Довечера ще го разпитам и ще ти пиша ако искаш.

Хайде на обяд, за Мария са краставиците:

Последна редакция: пт, 07 юли 2023, 14:17 от Валенцето

# 702
  • Мнения: 39 497
Куче бандит си има Мария😁.
Не става за изложби. Ще ни изгонят за непристойно поведение.
Благодаря за краставичоците. Бърдучетата много добре изглеждат. Знам, че това са много месести домати.

# 703
  • Мнения: 11 633
Вале, Мако благодаря ви!
Значи да се занимаваш с нещо от дистанция не е много работа Grinning

Мария - аз преди все се жалвах, че съм единствената тук с градина без трева, че то футболни врати, кучета.... Обаче Дългун порастна и вече не ритат топка в градината, няма куче - сега тревата е прекрасна, ама на мен преди ми беше повече кеф.... 
Нещо са ти объркали породата в паспорта - породата е двортериер!!!

Вале искренно ти завидях за реколтата!

# 704
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Добро утро!
Момичета, докато бяхме в Гърция си отчупих клончета от техните олеандри, които (знаете) садят навсякъде. Дали мога да ги сложа в градината? Около Кавала не е осезаемо по-топло зимата спрямо нашия климат тук 🤔 Гледам, че има видове, които издържат до -15, но какви ли ще са тези, които са си насадили гърците? Предвид, че расте навсякъде почти като плевел, предполагам ще е непретенциозно...

Общи условия

Активация на акаунт