Градинарство - моето хоби 32

  • 36 242
  • 796
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 8 579
А, да, и нашият също губи листата. Лавровишната ни не е изкарала зима при нас все още, но на съседа лаворвишновият плет си стои зелен зимно време.

# 751
  • Мнения: 699
И двете стават. Лигуструма ми зимата губи листа.
За плет от лавровишня предвидете повече място в дълбочина.
Как да разбирам дълбочина- ширина на плета?

# 752
  • Мнения: 3 800
Да, ширина.
Лигуструма, саден шахматни ми е 50 см примерно.
Лавровишнята ми е пт по 1 растение през 70см( може и през повече да се слага) и става широк към метър

# 753
  • Мнения: 699
Да, ширина.
Лигуструма, саден шахматни ми е 50 см примерно.
Лавровишнята ми е пт по 1 растение през 70см( може и през повече да се слага) и става широк към метър
Благодаря! Може ли снимка на Лавровишнята? На моя приятелка озеленителна фирма и сложи миналата година през 35-40 см.

# 754
  • Мнения: 3 800
Мноооого гъсто!
Както ме учи приятелката ландшафтна: една градина .ЗАПОЧВА да се оформя след 4г. Та търсете и гледайте примери !
Бих посъветвала приятелката да вади през едно растение късно на есен и да ги подари на теб:)
С риск да дотегна на някого с моите си примери:
На снимката по-долу, в протежение на 3 м. (Отпред има едно храстче Майски сняг) Имам 5 растения. Преди 5-6 години да са слагани, плетът е широк 1 м. При това го режа редовно..
Затова казвам, може и на 70 см поне!
Растенията бяха по 50 см високи в саксийки…
Сега са дебели стъбла, както се вижда.
Вижда се и “невидимата” смяна на листата , извинявам се за която, че не са почистени.






Лигуструма - може би 8 годишен, 2 метра висок. Широк 60 см вероятно. В момента е за подрязване. Извинявам се за вида Simple Smile. Но просто не смогвам, а и жегите и КОМАРИТЕ вече намаляват значително “полезното” време на двора Simple Smile
До него има Фотиния. Нейната красота е пролетно време. И двете искат същото чистене на сухи листа както Лавровишнята.




# 755
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 100
Да, ширина.
Лигуструма, саден шахматни ми е 50 см примерно.
Лавровишнята ми е пт по 1 растение през 70см( може и през повече да се слага) и става широк към метър
Благодаря! Може ли снимка на Лавровишнята? На моя приятелка озеленителна фирма и сложи миналата година през 35-40 см.

тук има лавровишня, а от лентата горе в ляво
може да се види, че 2012 не е имало никаква, 2019 е била вече плътно оформена "оградка".

# 756
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
Страхотен двор, MarietaYo, целогодишно радост за окото!  Hug Но така на окомер ми се вижда че стъблата на лавровишните са на 40см една от друга ¯\_(ツ)_/¯ Не споря Smiley В махлата ги слагат на толкова, но после плетът става много сгъчкан и като се подстриже да се оформи става грозновато, стърчат клечки и т.н.  У Мариетини ми харесва повече как стои с по-свободно падащи листа, ако това е ефектът при садене през 70см то определено е по-добре на вид.

Flowers Cherry Blossom Animal Bee
Малко дива градина от мен
Скрит текст:











# 757
  • Мнения: 548
Е, колко да  е “ дива” Ефи? HugСтрахотно изглежда, пъстра и свежа .. Растението на последната снимка, какво е? Листата му са като на имел , изглежда интересно, може би вид роза?

# 758
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
Е, колко да  е “ дива” Ефи? HugСтрахотно изглежда, пъстра и свежа .. Растението на последната снимка, какво е? Листата му са като на имел , изглежда интересно, може би вид роза?
Е целта е да изглежда като неща расли естествено насред полето, не подредено в редици. И плевели си отглеждам 🤣Две растения са на последната снимка 😁

# 759
  • Мнения: 5 402
Под плета разхвърляй малко мулч, за да не се налага да чистиш листа. Стават част от мулча Grinning

# 760
  • Мнения: 699
Скрит текст:
Мноооого гъсто!
Както ме учи приятелката ландшафтна: една градина .ЗАПОЧВА да се оформя след 4г. Та търсете и гледайте примери !
Бих посъветвала приятелката да вади през едно растение късно на есен и да ги подари на теб:)
С риск да дотегна на някого с моите си примери:
На снимката по-долу, в протежение на 3 м. (Отпред има едно храстче Майски сняг) Имам 5 растения. Преди 5-6 години да са слагани, плетът е широк 1 м. При това го режа редовно..
Затова казвам, може и на 70 см поне!
Растенията бяха по 50 см високи в саксийки…
Сега са дебели стъбла, както се вижда.
Вижда се и “невидимата” смяна на листата , извинявам се за която, че не са почистени.






Лигуструма - може би 8 годишен, 2 метра висок. Широк 60 см вероятно. В момента е за подрязване. Извинявам се за вида Simple Smile. Но просто не смогвам, а и жегите и КОМАРИТЕ вече намаляват значително “полезното” време на двора Simple Smile
До него има Фотиния. Нейната красота е пролетно време. И двете искат същото чистене на сухи листа както Лавровишнята.





[/spoiler]
Благодаря! Лавровишнята странично подстригва ли се?Ако да, не се ли губи красотата на листата?

# 761
  • Мнения: 3 800
Ефи, ако имам друга градина, някъде на по-диво място някога- като твоята ще е !
Наистина са през 60тина см. От снимката така стои, че са по-близо. Залягах с комарите Simple Smile
Да там има план за мулч, дори е в черните чували в страни.
Плет от лавровишня и фотиния подстригвам само с ножица. Бавно е, но качествено. С резачката се ръфат листата. И да, оформям и отстрани. И както писах, и двата са за рязане….време му е майката:)
Въобще може както на тенти харесва да ги правиш.
Разгледай по паркове и по-срари градински центрове, загледай се в дворове на по-стари къщи и сигурно ще намериш примери.
Аз видях в един градински център лавровишни садени през метър. Е въобще не се виждаше стъбло. Така залесено. В завода имахме единичен храст. Като го оставих свободно са расте, стана 2 м в диаметър.

# 762
  • Мнения: 131
Мноооого гъсто!
Както ме учи приятелката ландшафтна: една градина .ЗАПОЧВА да се оформя след 4г. Та търсете и гледайте примери !
Бих посъветвала приятелката да вади през едно растение късно на есен и да ги подари на теб:)
С риск да дотегна на някого с моите си примери:
На снимката по-долу, в протежение на 3 м. (Отпред има едно храстче Майски сняг) Имам 5 растения. Преди 5-6 години да са слагани, плетът е широк 1 м. При това го режа редовно..
Затова казвам, може и на 70 см поне!
Растенията бяха по 50 см високи в саксийки…
Сега са дебели стъбла, както се вижда.
Вижда се и “невидимата” смяна на листата , извинявам се за която, че не са почистени.






Лигуструма - може би 8 годишен, 2 метра висок. Широк 60 см вероятно. В момента е за подрязване. Извинявам се за вида Simple Smile. Но просто не смогвам, а и жегите и КОМАРИТЕ вече намаляват значително “полезното” време на двора Simple Smile
До него има Фотиния. Нейната красота е пролетно време. И двете искат същото чистене на сухи листа както Лавровишнята.






Градината ви е страхотна! Точно за такъв жив плет си мечтая, тъй като искам да скрием една тухлена ограда. И с тези дръвчета наоколо е супер! Иначе и на мен ми казаха през около 40см за лавровишната, което ми се стори доста гъсто.

# 763
  • Мнения: 548
Пораженията след дъждовете са сериозни Cry Само тревата и здравецът са като полудели
Лавандулата цъфти и видимо се чувства добре , за разлика от рододендрона , който и тази година май няма да го видя цъфнал. Но катерливите рози (засадени тази пролет) за първи път цъфнаха

Далиите, най- после се показаха, но нещо сякаш им яде листата. Дали има шанс да се съвземат?


И още малко снимки


# 764
  • Мнения: 2 304
Привет, споделям напредък в борбата с проблема "мравки отглеждат въшки". Не зная дали е точно така, но определено има някаква междувидова симбиоза. Проведох следните обезвредителни действия: измих маслината със силна струя вода, в продължение на седмица съм я пръскала с тютюнева вода +механично почистване на местообитанията на въшките + препарат против въшки и  мравки. Въпреки това всяка сутрин, сварвах колони от мравки, които много системно пренасяха нови и нови гадинки или нещо подобно правеха, но системно се появяваха нови свърталища на въшки. Вчера си купих САМОЗАЛЕПВАЩА ЛЕНТА ПРОТИВ ВРЕДИТЕЛИ
Е спря нашествието засега. Имам си маслина без мравки и въшки и лепяща лента отрупана с мравки Simple Smile.
Ще продължа с пръскането и ще сменям лентата, докато се откажат...

Общи условия

Активация на акаунт